Kultura w Poznaniu

Książki

Seks nie ma daty ważności

- Obalamy obiegowe mity związane z seksualnością osób 55+ i dajemy praktyczne wskazówki dotyczące czerpania przyjemności z seksu w dojrzałym wieku - mówi Klaudia Latosik, edukatorka psychoseksualna i terapeutka, współautorka książki Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania.

Powroty nieobecnych

Ona wiersze zaczęła pisać po inwazji. Poszukiwała języka literackiego zdolnego do opisu apokaliptycznej rzeczywistości. Zmarła po ostrzale Kramatorska. On na koncie miał już 13 książek. Był poetą, aktywistą i popularyzatorem nauki. Jego szczątki znaleziono w masowym grobie w Iziumie. W sobotę w Centrum Kultury Zamek, w ramach Ukraińskiej Wiosny, odbędzie się wydarzenie upamiętniające Wiktorię Amelinę i Wołodymyra Wakułenkę - twórców zabitych przez rosyjskich agresorów.

Wysłuchać zagłuszonych

Mimo że to na ich barkach spoczywał obowiązek utrzymania gospodarstwa domowego i wyżywienia bliskich - a często i dobrodzieja właściciela folwarku - przez stulecia odmawiano im prawa do swobodnej wypowiedzi. Choćby w sprawach dotyczących ich losu. A może nawet zakładano, że głosu najzwyczajniej nie mają. Opowieść o tych kobietach to ważny wątek ludowej historii Polski. Szczegółowo bada go Joanna Kuciel-Frydryszak. Autorka książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach w najbliższy wtorek będzie gościnią CK Zamek.

JA TU TYLKO CZYTAM. Mity z wielkiej płyty

Winda - przełyk Molocha - zawsze zacina się w sylwestra. Zmarłych trzeba stawiać w niej na sztorc, bo inaczej się nie zmieszczą. Zsyp to trzewia Bestii, w których lęgną się muchy. Mrok na klatkach i korytarzach - w szkielecie potwora - budzi pierwotny lęk przed ciemnością. Za rogiem może czyhać monstrum. Tomasz Różycki mówi o dzieciństwie w bloku z wielkiej płyt, ale mówi inaczej. Na klisze z PRL-u nakłada filtry mitów, snując heroikomiczną opowieść, w której bogowie uwodzą, a potem pożerają ludzi.

JA TU TYLKO CZYTAM. Godne życie warte docenienia

Choć ta książka jest bardzo o kobietach, to na pewno nie jest lekturą tylko dla kobiet. Choć traktuje bardzo o polskiej wsi, to zdecydowanie powinien ją przeczytać i wielkomiejski czytelnik. Joanna Kuciel-Frydryszak już drugi raz uraczyła nas dziełem, które - niczym brakujący kawałek puzzli - traktuje o historii Polski w sposób wręcz fascynujący.

Wszystkie drogi prowadzą na Grandę

Wraz z jesienią nadchodzą dłuższe wieczory, chłodniejsze poranki i... ona, Granda! Poznański Festiwal Kryminału na dobre wpisał się w coroczne, wrześniowe kalendarium imprez, na których po prostu wypada być.

JA TU TYLKO CZYTAM. Sąsiad sąsiadowi sąsiadem

Z minimalistycznej okładki zerka z przerażeniem klamka. To pareidolia, widać buzię w tej klamce. Powiedzmy zatem, że to Pan Klamka. Brzmi absurdalnie, może głupawo? A zatem współgra z wizją artystyczną urzeczywistnioną przez Adama Kaczanowskiego w Ze Słowackiego. W swojej nowej książce pisarz ukazuje piekło każdej wspólnoty mieszkaniowej duszącej się w nienawistnym sosie własnym. A także zaprasza do doskonale znanego z polskiej literatury teatru absurdu.

JA TU TYLKO CZYTAM. Świat ten sam, ale perspektywa zupełnie inna

Trudno znaleźć proste zgrabne określenie dla powieści Najskrytsza pamięć ludzi, której autorem jest młody pisarz Mohamed Mbougar Sarr. Kryminał? Po części tak. Powieść filozoficzna? Też. Książka gęsta, "przywodząca na myśl dziewiętnastowiecznych mistrzów" (jak pisze "Le Temps")? I owszem. Jest tutaj to wszystko, bo to kawał znakomitej literatury.

Artystka w wojsku

Potężny ładunek emocjonalny tkwi w wydanej właśnie nakładem WBPiCAK-u powieści Daliborki Kiš-Juzbašy. Chroń własny tyłek i nie myśl o śmierci jest dojmującą narracją o wojennej rzeczywistości, o tkwieniu bohaterki w realiach zagrożenia życia, naruszania wartości, niepewności, patriarchalnego funkcjonowania świata zasad i honorów.

JA TU TYLKO CZYTAM. Uwolnić opowieści!

Opowiadania Pedro Almodóvara wymykają się prostej interpretacji biograficznej. Co stanowi ich zaletę, ponieważ nie wymagają od czytelnika dogłębnej znajomości życiorysu i dorobku filmowego twórcy. Ostatni sen to zbiór eklektyczny. Oprócz wspomnień i przemyśleń autora czy zbeletryzowanych opowieści z bohemy goszczą w nim w pełni autonomiczne fikcje o ciekawej literackiej proweniencji.

JA TU TYLKO CZYTAM. Każdy z nas jest populistą

Chciałoby się, żeby ta książka była niczym wielka wajcha, która jesienią przechyli na normalne tory losy pewnego kraju, leżącego ni to w środku, ni to na rubieżach Europy. Ale obawiam się, że to próżne nadzieje. Niech więc chociaż będzie dla nas niczym lustro, niech pomoże nam przejrzeć na oczy.

Suma rodzinnych strachów

Ewa Przydryga, wzorując się na mistrzu powieści sensacyjnej, Harlanie Cobenie, już od 2016 roku niepokoi fanów gatunku mrocznymi opowieściami z pogranicza thrillera psychologicznego i kryminału. Po przyjętej ciepło, ale z zamierzoną nerwowością Pomornicy autorka powraca ze Źródliskiem. W czwartek 24 sierpnia autorka będzie gościnią Biblioteki Raczyńskich.

Jak jest

Wiele razy wspominano, a nawet wypominano Marcinowi Świetlickiemu, że trudno dobrać się do jego tekstów i zaufać im, jeśli jednocześnie przy lekturze trafia się na wiele sygnałów tego, że sam autor demaskuje ich poetycki charakter, ironizuje z tego, że jego utwory miałyby być traktowane poważnie. Mimo tego zakłopotania Świetlickiego się czyta, wymienia uwagi o jego tekstach, potrzebuje się.

Słowem o obrazie

Choć z wykształcenia jest plastyczką, to właśnie literatura, a w szczególności poezja, dała jej najwygodniejsze narzędzia do opisu rzeczywistości. Maria Magdalena Pocgaj jest artystką, która od dekad łączy twórczość poetycką ze sztukami wizualnymi. Autorka związana z poznańskim środowiskiem twórczym w najbliższy wtorek będzie gościnią Biblioteki Raczyńskich.

JA TU TYLKO CZYTAM."Sukcesja" spotyka "Doktora House'a"

Członkowie dynastii Sacklerów - odpowiadający za niesławny OxyContin - dość swobodnie interpretowali przysięgę Hipokratesa. "Po pierwsze nie szkodzić" rozbudowali o zastrzeżenie: "chyba że szkodzenie przyniesie nieprawdopodobne zyski", jak żartowano w amerykańskiej telewizji. Imperium bólu Patricka Raddena Keefe'a to monumentalna opowieść o OxyContinie - łykanym, wciąganym i wstrzykiwanym. O cynicznym marketingu i tysiącach jego ofiar. Oraz o tym, że pieniądze zawsze wygrywają.

Powstawanie matki

- To nie tak, że przestałam lubić muzykę, ale w tematach koncertowo-twórczych wypaliłam się totalnie. Współpraca artystyczna z ludźmi jest trudna, więc nie jest to żadna skarga, ale ostatecznie wręcz cieszyłam się z pandemii, bo mogłam wreszcie odpocząć - o swojej twórczości poetyckiej i muzycznej opowiada Kamila Janiak*, poetka wydawawana przez Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Zawodzenie kobiece

W najnowszym tomiku Justyny Kulikowskiej - Obozie zabaw - pomiędzy tekstami, w strukturze przypisu, pojawia się zdanie, że: "Rzeczy napisane przestają niepokoić". Ta myśl zapada w pamięć, choć może istnieje mimochodem w konstrukcji formalnej zbioru. Zastanawia, buduje wiele odniesień i jednak - niepokoi.

JA TU TYLKO CZYTAM. Kilkadziesiąt lat, a może całe życie

Jak bardzo zmieniamy się w ciągu życia? Jak bardzo zmienia się świat wokół nas? Wszystkie społeczne relacje, stosunki, konwenanse, zwyczaje i umowy... Nie sposób nie zacząć się nad tym zastanawiać podczas lektury najnowszej powieści Iana McEwana Lekcje. Tytułowe lekcje możemy obracać w myślach i w emocjach w niejedną stronę, przyglądając się niemal każdej chwili, w której - mniej czy bardziej świadomie - czegoś się uczymy. I jako dzieci, i jako dorośli.

Inny wymiar poezji

Wykrzyczana niezgoda na rzeczywistość, satyryczny komentarz społeczny, dowcipna piosenka o codzienności - występy slamerskie przybierają różną formę. Polska społeczność slamerska rozwija się od 20 lat, a jej okrągłe urodziny będzie można świętować między 12 a 19 sierpnia podczas 7. Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego.

JA TU TYLKO CZYTAM. Spektrum zawiłości prostoty

Barbora Hrínová napisała osiem opowiadań o inności i bólu. Ale nie takim, który rozdziera trzewia. Raczej o bólu chronicznym, aczkolwiek umiarkowanym, jaki towarzyszy nam miesiącami po wybiciu kciuka. Podobnie bywa z tą innością - nie zawsze jest to odmienność spektakularna czy oczywista, czasem odnajduje się ją dopiero podczas tworzenia wyobrażenia własnej osoby. Jednorożce to życiowe opowieści, w których relacje międzyludzkie wyważają dna szuflad.

1 4 Strona 5 6 7 8