Kultura w Poznaniu

Książki

Poezja/"Ja"

Po raz pierwszy w poznańskim wydawnictwie WBPiCAK najnowszy tom swoich wierszy wydaje Marta Podgórnik, poetka dotychczas mocno związana z Biurem Literackim. Erwin i fatum to zbiór 28 nowych tekstów, choć znajdziemy w nim też Martina nie pęka, wcześniej ogłoszony w Przepowieści w ścinkach.

Świat według Cioci Jadzi

Są książki, audiobooki, spektakl... a będzie film animowany i Festiwal Cioci Jadzi!  Już 18 czerwca w Poznaniu będzie szansa spotkać się i pobawić z jedną z ulubionych dziecięcych (i nie tylko) postaci literackich oraz ich autorką, Elizą Piotrowską.

JA TU TYLKO CZYTAM. Jak rozmawiać o nowotworze?

Czy to opowieść o raku? Tak. I nie. Adrianna Alksnin co prawda opisuje swoje zmagania z 14-centymetrowym złośliwym guzem nerki, okazuje się jednak, że choroba stanowi zaledwie przyczynek do sięgających spraw uniwersalnych refleksji oraz krytyki systemu opieki zdrowotnej. Autorka, w ramach autowiwisekcji, pochyla się nie tylko nad osobistym doświadczeniem choroby, ale też nad językiem niezdolnym do jej oswojenia, a w konsekwencji - wartościami autotelicznymi literatury.

Do codziennej gry

Gubić się i wątpić w tropy wyczytywane z tekstów Darka Foksa to świetne zajęcie, doskonałe w przestrzeni świata, który waha się między postawami "zupełnie i całkiem na serio" a ironicznymi próbami odreagowywania tego, co narzucane i oczekiwane.  Bardzo więc dobrze, że można teraz zagłębić się w najnowszy zbiór tego autora - wydaną w WBPiCAK-u Patriotkę.

Zabrakło dotkliwości

Roman Chojnacki, ceniony poznański poeta, wspominanie i rekonstruowanie uczynił głównym tematem swojego dojrzałego debiutu prozatorskiego. Opublikowana właśnie w WBPiCAK-u powieść Gołąb cukrowy jest próbą odbudowania i odzyskania przeszłości przez opowiadanie historii, narracyjne ujmowanie faktów, wspomnień, pozostałości.

JA TU TYLKO CZYTAM. Opowieść o tym, co działo się na blokach

W okładce szarej i twardej jak beton, na którym niejeden osiedlowy wirażka zgubił zęby, przybywają Niechciani i nielubiani Filipa Kalinowskiego. Non-fiction, które konfrontuje barwne mity założycielskie warszawskiego (ale też polskiego ogółem) rapu z naszymi zapośredniczonymi wspomnieniami i faktami. Z rozmów z weteranami sceny i aktywistami, archiwalnych publikacji prasowych oraz pionierskich kawałków wyłania się polifoniczna opowieść o buncie i pragnieniu autokreacji osadzona w transformacyjnym rozgardiaszu.

JA TU TYLKO CZYTAM. Gdzie jest nasze miejsce?

Z jednej strony intymna, jak relacja ojca z synem, której niemal co dzień się przyglądamy. Z drugiej strony - rozbuchana, jak cała ziemska przyroda, nad którą zdaje nam się, że mamy prawo panować. Taka jest powieść Zadziwienie Richarda Powersa.

Cicha woda

Już w ten piątek do Poznania przyjedzie Toshikazu Kawaguchi - japoński pisarz, autor doskonale przyjętego cyklu powieści Zanim wystygnie kawa. Pierwszy tom zdobył tytuł Książki Roku w plebiscycie portalu Lubimy Czytać oraz został jednym z Bestsellerów Empiku 2022. W Polsce książkę kupiło ponad 100 tysięcy czytelników.

Awangarda kontratakuje

Poezja jest dziedziną niszową i nic nie wskazuje, by miało się to zmienić. Mówi się przecież, że więcej osób ją tworzy, niż czyta. W najlepszym przypadku jest remis. Mimo to poezja nie daje się dobić. Pozostając uciechą nielicznych, jest ważną częścią życia literackiego. Prowokuje, uwzniośla codzienność, prowadzi do olśnień, a niekiedy też irytuje artystostwem. Czyli jednak jakoś tam działa! Kolejna, 11. edycja Poznania Poetów, nawiązująca do stulecia awangardowej "Zwrotnicy", odbędzie się w dniach 16-20 maja.

JA TU TYLKO CZYTAM. Powrót łamacza żywotów

Stygmatyzacja obcych w hermetycznej społeczności? Check. Choroba umysłowa lub neurologiczna? Check. Krewny Lenniego z Myszy i ludzi? Niemożliwa miłość, tragiczna śmierć, okaleczenie, ktoś o rzekomych zdolnościach parapsychologicznych? Takoż. Można powiedzieć, że to opowieść o każdej rodzinie badanej z wystarczającą drobiazgowością albo nowa powieść Jakuba Małeckiego. Dzisiaj mowa o drugiej opcji, czyli Sąsiednich kolorach. Czy to stary dobry Małecki? Owszem. A na pewno dużo lepszy niż w większości ostatnich powieści!

Feminatywy nasze codzienne

Jak przesunąć dyskurs? Czy poprawność polityczna istnieje? Dlaczego nie lubimy narzucania zasad? I o co właściwie chodzi z tymi feminatywami - są potrzebne czy nie? Te i inne pytania padły podczas wtorkowego spotkania, kiedy to Przemek Staroń rozmawiał z Martyną F. Zachorską o jej najnowszej książce Żeńska końcówka języka.  

Literatura namysłu

Dużym ryzykiem jest tworzenie powieści, w której społeczne realia biedy, ubóstwa, wykluczenia, dysfunkcji emocjonalnych nie stałyby się łatwymi sposobami na wzbudzenie w czytelniku prostego wzruszenia. W Młodym Mungu, drugiej książce Douglasa Stuarta, dołącza do tych "niebezpieczeństw" realizacja wątku gejowskiego romansu. W pogłosach literatury francuskiej, która  chętnie jest naśladowana we współczesnej prozie, można by stwierdzić, że autor sięga po szereg popularnych sygnałów i pisze "pod temat". Jednak taka krytyka będzie zupełnie nonsensowna, bo okazuje się, że najnowsza fabuła Wydawnictwa Poznańskiego w doskonałym i wartkim przekładzie Macieja Studenckiego to przykład wrażliwej, głębokiej i arbitralnej wobec mód psychologicznej opowieści.

JA TU TYLKO CZYTAM. Samotność w wielkim mieście

Nie zliczę już, który raz próbuję zacząć ten tekst. Chciałabym napisać o tej książce prawdę, musiałabym więc i o tym, że sama koncepcja na nią zdaje się karkołomna; dalej, że autorka zaprasza nas do swojego życia chwilami aż za bardzo; wreszcie, że na koniec to wszystko się zgadza i do siebie pasuje.

JA TU TYLKO CZYTAM. Ekstremalne doświadczenia językowe

Marian Pilot, być może najciekawszy reprezentant nurtu chłopskiego, weteran i legenda polskiej literatury (Nike 2011 za Pióropusz), zagościł w Ha!arcie. W  2021 ukazał się tam tomik o niejasnej przynależności gatunkowej, czyli Dzikie mieso, niedawno zaś - powieść Zakaz zwałki. Obie pozycje to książki trudne, wymagające od czytelnika nie tylko skupienia, ale i pewnego sceptycyzmu poznawczego. Szybko bowiem okazuje się, że kolejne frazy wymykają się poza horyzont zrozumienia. Dlaczego więc warto? Choćby dla przytłaczającego doświadczenia obcowania z językiem, który przekracza i plącze wszystkie napotkane rejestry oraz dialekty.

Siła języka nie patetycznego

Opowieść Jakuba Skurtysa i jego krytyczna uważność to nowa perspektywa czytania Cezarego Domarusa. Widzimy go w wyborze wierszy tego poety, który w poznańskim WBPiCAK ukazał się pod hasłem/tytułem Księgi wyjścia.

Totemy, fantazje i surowce

Stosunek nazistów do zwierząt był naznaczony nieścisłościami typowymi dla wyznawanej doktryny. To samo zwierzę mogło być zatem, w zależności od okoliczności, zarówno symbolem dominacji nad innymi gatunkami, jak i szkodnikiem. Ucieleśnieniem pożądanych przymiotów, symbolem, siłą roboczą lub surowcem. O sytuacji zwierząt domowych, dzikich i hodowlanych w burzliwych czasach Trzeciej Rzeszy pisze Jan Mohnhaupt. Niemiecki badacz 26 kwietnia będzie gościem CK Zamek.

JA TU TYLKO CZYTAM. Wojna, ale jakaś dziwnie inna

Zapomnijcie o wszystkim, co czytaliście albo widzieliście o wojnie w Wietnamie. Opowieść o pielęgniarce Rouennie Zycinski pokazuje ten XX-wieczny konflikt z zupełnie innej perspektywy niż każda historia męska, żołnierska, kombatancka.

Równo z prawej

Jakub Kornahuser przygotował dla Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej szczególny wybór, zatytułował go: Równo z prawej. Antologia polskiego poematu prozą. Przywołał teksty najróżniejszych autorów, często takich, którzy gdyby nie jego zamysł, nie mieliby przestrzeni, by z sobą współistnieć.

Walka nie tylko na froncie

Opór wobec najeźdźcy to nie tylko działania na pierwszej linii frontu, obrona obiektów o strategicznym znaczeniu, precyzyjne kontrataki i pospieszne uzupełnianie strat. To również kolektywny wysiłek społeczeństwa, wielowymiarowa walka cywilna. Przypomina o tym Paweł Pieniążek, autor książki Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji, który wojnę w Ukrainie obserwuje od 2014 roku. Dziennikarz w najbliższy wtorek będzie gościem kolejnej odsłony cyklu spotkań Spojrzenie na Wschód organizowanego przez CK Zamek.

1 6 Strona 7 8 9 10