Kultura w Poznaniu

Książki

JA TU TYLKO CZYTAM. O społecznym awansie i odchodzeniu

Choć ma mniej niż 200 stron, potrafi nieraz chwycić za gardło z siłą większą niż niejedno opasłe dzieło. Zbiorem trzech opowieści rodzinnych Bliscy Annie Ernaux kolejny raz potwierdza, że Literacka Nagroda Nobla jej się po prostu należała.

Zakurzone zdjęcia

Najnowsza książka fotograficzna Mariusza Foreckiego pt. Kurz to przerażająco aktualny dokument, w którym poznański autor szuka odpowiedzi na pytanie o genezę dzisiejszej, mocarstwowej Rosji. A co za tym idzie - o przyczyny wojny w Ukrainie.

Niewymuszona dyrygentura poezji

Dziwi mnie, że nie ma mody na Edwarda Pasewicza, takiej prawdziwej, że wypada znać, że mówimy na okrągło, a jakiś cytat tak urzekł, że nie możemy wyjść z jego krainy języka. Może trzeba odwagi do przełamania intymności? Albo ta intymność, z jaką przeżywamy jego teksty, nie może znaleźć swojego języka?

JA TU TYLKO CZYTAM. Między postradziecją a posthabsburgią

Po rynku kręci się facet przebrany za lwa, w knajpach tłumy turystów, artystów i karków, tu rewitalizacja kamienic, tam deweloperka w pełnej krasie. Na straganach kapitalizm monetyzuje "-izmy". Zaraz za ścisłym centrum miasteczko handlowe, galicyjskość ustępuję "postradziecji", gopnicy po swojemu realizują baciarski etos. A wszystko to w jakże bliskim naszej myśli narodowej Lwowie. O Wiedniu, Galicji i raju utraconym Rzeczpospolitej w przededniu rosyjskiej inwazji opowiada Ziemowit Szczerek w książce Wymyślone miasto Lwów.

Globalizacja czytelnicza

Na amerykańskim rynku wydawniczym duże zainteresowanie wzbudza premiera kolejnej książki Adama Silvery. To pisarz znakomicie komunikujący się z czytelnikiem określanym jako "młody - dorosły" ("young adult"). Obecny w mediach społecznościowych, chętnie utrzymujący kontakt ze swoimi fanami, zaangażowany w dyskusję o problemach współczesnych nastolatków, publicznie i zwyczajnie mówiący o swojej orientacji.

Myśl i zachowaj spokój

Podczas gdy rakiety spadające tuż za wschodnią granicą utrzymują nas w stanie permanentnego napięcia, z cenami energii w galopie zrównuje się wyłącznie inflacja, a topniejące lodowce i wyjaławiające susze nie wróżą niczego dobrego następnym pokoleniom, Tomasz Stawiszyński stara się dokonać czegoś bezwstydnie niemożliwego. Wytłumaczyć, jak odnaleźć wewnętrzny spokój. A wszystko to w formie łatwo przyswajalnych reguł-kapsułek. Filozof i eseista, autor Reguł na czas chaosu,, w najbliższą środę będzie gościem CK Zamek.

JA TU TYLKO CZYTAM. Książka i los smutne jak fado

Choć w całej swojej powieści, konsekwentnie i do bólu, valter hugo mãe nie używa ani razu wielkiej litery, to, o czym pisze jawi się jako wielki współczesny problem. Którego nie dostrzegamy albo nie chcemy dostrzec, a gdy przypadkiem wpadnie nam w kąt oka, zgrabnie odwracamy głowę.

Czuła Wiedźma

- Chciałam, by czytelnicy zobaczyli w Wiedźmie, Przyjaciółce, Starej Kobiecie czy Wędrowcu siebie, swoich bliskich, by Sąsiad miał twarz pana spod piątki, a może tego miłego starszego człowieka, z którym dzieliliśmy płot w dzieciństwie - mówi Agnieszka Sawicz*, autorka książki Moc czułych słów. Zapiski Wiedźmy, której początkiem był założony niemal dziesięć lat temu profil na portalu społecznościowym.

JA TU TYLKO CZYTAM. Ucieczka z domu umarłych

Już na pierwszej stronie pojawia się chęć prania po gębach i Spitsbergen. Toż to nowa książka Szczepana Twardocha! A w niej, nie po raz pierwszy, śląski pisarz każde nam uciekać przed totalitaryzmem i niedźwiedziami. Z nieco już oswojonego przez autora Svalbardu ruszamy jednak na Syberię i do Kołymy, gdzie w łagrach i na lodowym pustkowiu, wśród wszystkich możliwych do wymyślenia form przemocy, giną piękne hasła rewolucji proletariatu. A także człowieczeństwo.

JA TU TYLKO CZYTAM. A Tobie czego w życiu brak?

Albo czego masz za dużo: zgiełku, kłopotów, problemów, które nie dają zasnąć lub budzą w środku nocy? Bo gdy z jednej strony brakuje pieniędzy, spokoju, poczucia stabilności, to przecież po drugiej czegoś jest zdecydowanie nadto.

Pozwolić pokrzywdzonym stać się ofiarami

Choć byli prześladowani i systemowo eksterminowani - przez lata nie przysługiwał im status ofiar. Propaganda, plotki i uprzedzenia czyniły ich rzekomo współwinnymi cierpienia innych. Mowa o homoseksualistach więzionych w nazistowskich obozach koncentracyjnych i innych placówkach penitencjarnych w Niemczech i okupowanej Europie pod rządami Hitlera. O włączenie ich do pamięci zbiorowej zabiega Joanna Ostrowska, autorka książki Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej. W najbliższy czwartek pisarka spotka się z czytelnikami w winiarni "Pod Czarnym Kotem".

JA TU TYLKO CZYTAM. Afryka dzielona od linijki

Tanganika w pierwszej połowie XX wieku to tygiel kultur i narodów, w którym przenikają się, a często też walczą o dominację, wpływy afrykańskie, azjatyckie oraz europejskie. I to właśnie do niej przenosi nas laureat literackiej Nagrody Nobla w 2021, Abdulrazak Gurnah, w Powróconych. To powieść o pokoleniach naznaczonych piętnem kolonializmu, zinstytucjonalizowanym wyzysku, starciach tradycji z postępem. A także - o powrotach. Nie tylko tych pożądanych.

Komeda na płytach

Dziełem prawdziwie zachwycającym jest wydana właśnie książka poświęcona płytom z muzyką Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, urodzonego w Poznaniu wybitnego pianisty i kompozytora.

Śmierć w czasach zarazy

- Pierwsze lata AIDS były przemilczane i to milczenie trwa w dalszym ciągu - mówiła w wywiadzie dla "Przekroju" Rebecca Makkai - Dlatego właśnie uważam, że potrzebujemy teraz więcej książek o AIDS, zwłaszcza napisanych przez ludzi, którzy pamiętają same początki epidemii (...). Wierzyliśmy jak nikt to opowieść o losach chicagowskiej bohemy lat 80., które naznaczyła wszechobecna śmierć. A także o solidarności w obliczu najgorszego. Już w najbliższą środę jej autorka będzie gościnią CK Zamek.

Momenty odnotowane

W atmosferę spokoju i dobrej melancholii wprowadza najnowszy tomik Tomasza Dalasińskiego Sztuka zbierania mgły. Taka lektura, poetycki spryt, doznania, na jakie pozwala ten język, to ważne przeniesienia uwagi ze zmęczonego nowoczesnością świata w przestrzenie obserwacji, niemalże zatrzymania.

JA TU TYLKO CZYTAM. Jak cię piszą, tak cię słyszą

Chełm podarował nam Kalesony Boga Wojny, Dębica - Przyczłapy do Bulgulatora nr 6, Siedlce zaś - Dziewczynkę z Granatami. To tylko przykładowe nazwy zespołów współtworzących w latach 1975-2022 polską alternatywę muzyczną. Trud opracowania możliwie wyczerpującego spisu formacji i projektów solowych aktywnych w minionych pięciu dekadach wzięli na swoje barki Artur Sobiela i Tomasz Sikora. Narodowy spis zespołów zarówno ocala od zapomnienia setki garażowych kapel, jak i podkreśla kreatywność - jeśli nie muzyczną, to chociaż onomastyczną - naszych artystów. Ale, żeby nie było zbyt słodko, zwraca też uwagę na wiele niepokojących zjawisk ideowych powiązanych z kontrkulturą.

Otucha we frazach

Paulina Korzeniewska jest poetką, ale i literaturoznawczynią, na co dzień związaną z Uniwersytetem Zielonogórskim. Jej utwory zyskały już uznanie krytyków - debiutancki zbiór z 2011 roku Usta Vivien Leigh przyniósł nominację do wrocławskiego Silesiusa. Pogodna biel dobrego samopoczucia z 2016 roku nagrodzona została Lubuskim Wawrzynem Literackim.  

Wyjątkowość, która nie jest wymysłem

- Szukałam w codzienności, szukałam w bliskości, w tym, co jest dostępne, co jest przeżywane. Wykluczenia są niezmiernie bliskie i właśnie codzienne. To nie jest przypadkowe - mówi Zu Witkowska*, poetka, która niedawno zadebiutowała tomikiem Fluid.

1 9 Strona 10 11 12 13