Kultura w Poznaniu

Książki

JA TU TYLKO CZYTAM. Opowieści ze śmietnika

Sięgając po Trash Story, oczekiwałem zbioru opowiadań z pogranicza typowej nowej prozy polskiej i internetowej pasty. Zamiast przaśnego Świata Według Kiepskich znalazłem jednak na swój sposób poetycką, doomerską opowieść z nurtu Buczkowski-Wawrzecki-core. Mateusz Górniak w swojej krótkiej książce odmienia biedę i traumy przez przypadki. A później je oswaja, wpisując w konwencje szczególnie bliskie czytelnikom urodzonym w latach 90. I tak sobie czytamy, aż nieśmiało łapiemy się na tym, że siedzimy z innymi szczurami w kręgu przy śmietniku, paląc rothmansy i nieśmiało obdarowując się empatią.

JA TU TYLKO CZYTAM. Z nieco innej perspektywy

Bardzo bym chciała, by historia, o której dziś krótko napiszę, nigdy się nie skończyła. Optymistycznie zakładam, że przeżyje także mnie. Może potem jeszcze jedno, dwa pokolenia. Ale co będzie dalej? Jak będą wyglądały i czym będą biblioteki za lat 50 czy 100?

JA TU TYLKO CZYTAM. Na początku był riff

Rich Cohen nie pisze hagiografii. Nie nazywa The Rolling Stones najlepszym zespołem w historii, a jego członków - najwybitniejszymi muzykami. Zwraca uwagę na liczne artystyczne wpadki formacji, a także na wtórność, która z czasem zaczęła prowadzić do autoparodii. Mimo to przekonuje nas, że Stonesi to grupa, której zawdzięczamy gruntowne przemodelowanie muzyki rozrywkowej. I być może najbardziej wpływowy zespół w dziejach.

Upiorna nieporadność

W niektórych księgarniach pojawiają się już wyodrębnione specjalne działy, które oferują literaturę Y&A, przeznaczoną dla młodych dorosłych. W jednym z tekstów dotyczących tego fenomenu Caroline Kitchener wspomina, że od tradycyjnej powieści młodzieżowej tę kategorię odróżnia wyraźne zakorzenienie tekstu w bieżących realiach psycho-społecznych oraz formacyjny, często edukacyjny charakter.

Podróż przez zgliszcza Laponii

"Wojna, wojna nigdy się nie zmienia" - ta słynna, pochodząca z serii gier Fallout sentencja powraca jak nieznośne echo także wtedy, gdy zatopimy się w lekturze Powiedziała, że nie żałuje Tommiego Kinnunena. Śledząc złamane życiorysy bohaterek, które w 1945 próbują odnaleźć się w rzeczywistości spalonej przez uciekających żołnierzy Laponii, trudno bowiem nie snuć analogii do terroru tuż za naszą wschodnią granicą i kryzysu uchodźczego. Autor fińskiego bestsellera już w najbliższy czwartek odwiedzi Zamek.

O starości inaczej

W opublikowanym w Wydawnictwie Poznańskim zbiorze reportaży Krótko i szczęśliwie Agata Romaniuk wykracza poza dotychczasowy system przyzwyczajeń jak pisze się o starości. Dzięki tej publikacji bohater - senior nie jest charakteryzowany jako ktoś, kto różni się od reszty społeczeństwa i kogo potrzeby wynikają jedynie z racji wieku jaki osiągnął.

JA TU TYLKO CZYTAM. Zło rodzi się całkiem niewinnie

Jeśli mielibyście przeczytać jedną tylko książkę o latach 30. XX wieku w Niemczech, zdecydowanie powinien to być Porządek dnia Érica Vuillarda. Francuski pisarz w sposób mistrzowski nie tylko pokazuje narodziny zła, ale oddaje do naszych rąk narrację, od której nie sposób się oderwać.

Czy miłość powstrzyma mróz?

Rok 2021 przyniósł szokujące przetasowania w rankingu najchętniej wypożyczanych w Bibliotece Raczyńskich pozycji. Bezlitosny monopolista Mróz musiał ustąpić autorkom powieści obyczajowych. Rozchwytywane były też biografie. A czytelnicy pragnący trzymać rękę pulsie rynku wydawniczego ochoczo sięgali po e-booki. Jak jednak wyglądały preferencje czytelników Biblioteki w roku ubiegłym? Dowiemy się tego już 24 stycznia podczas kolejnej odsłony wydarzenia Co czyta Poznań?.

JA TU TYLKO CZYTAM. Skok do raju

Własnoręcznie zabijali swoje ofiary lub nadzorowali eksterminację setek tysięcy. W celach, oczekując na egzekucję, odnajdywali Stwórcę. A kościół przyjmował ich z otwartymi ramionami, bo "w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych". Jacek Leociak nie próbuje ocalić Boga z domu przy Cielo Drive 10050 czy krematoriów Brzezinki. Przekonuje, że to racjonalnie niemożliwe. A ponadto, że każda próba przedstawiania oprawców wyłącznie jako ofiar społeczeństwa jest obrzydliwa.

Wtedy mnie przytuliła

Czytałam niedawno, że są dzieci: niejadki, nieradki, niewidki i niespanki! Tak sklasyfikował je w opowiadaniu Morfeusz Sen Jerzy Moszkowicz. Z najnowszej książki Wydawnictwa Frajda dowiedziałam się z kolei, że babcie mogą być dziwne albo dziwaczne, ale też bombowe lub przyszywane! PS. Pamiętajcie, że 21 stycznia jest ich święto.

JA TU TYLKO CZYTAM. Lepszego ojczyma nie będzie

Całkiem być może, że Chilijski poeta Alejandro Zambry jest najlepszą książką, jaką wydano w Polsce w 2022 roku. Zdecydowanie na pewno jest najlepszą zagraniczną powieścią, jaką ostatnio czytałam. To kawał świetnej, porywającej literatury.

Ważna zachęta

Dzięki translatorskiemu wysiłkowi Zofii Bałdygi i Agaty Firlej w poznańskim WBPiCAK-u ukazał się zbiór wierszy Osip podąża na południe Marii Iljasenko.

Wędrówka po bibliotekach

Czytanie (o) przestrzeni w bibliotece? Czemu nie! Nowy rok to nowe wyzwania... i pomysły. W Bibliotece Raczyńskich w styczniu rusza nowy cykl Czytanie przestrzeni - spotkania będą odbywać się w każdy drugi wtorek miesiąca.

JA TU TYLKO CZYTAM. A gdyby tak urodzić w norce?

W jedenastym tygodniu ciąży płód jest wielkości jednej czwartej wróbla. Ale jak to? Przecież zwykliśmy czytać o pestkach, fasolkach, jabłkach, a nawet melonach. Gaba Krzyżanowska postanawia jednak uformować własny język opowieści o ciąży, na przekór portalom parentingowym, telewizjom śniadaniowym i social mediom. Zamiast ją oswajać i romantyzować, w swojej pamiętnikarskiej prozie przedstawia ciążę w sposób naturalistyczny, jako proces przygotowania do egzystencjalnej sytuacji granicznej.

Dla młodych czytelników zanurzonych w sieci

- Podczas rozmowy o audiobookach Małgorzata Musierowicz wyszła z propozycją, że sama przeczyta swoje powieści. Słuchała wielu nagrań, także pirackich, jakie się w sieci pojawiały, i jak mówiła - "włos się jej jeżył na głowie" - opowiada Monika Kasztelan* z firmy Legimi, pierwszego wydawcy "Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz w formie cyfrowej.

JA TU TYLKO CZYTAM. Książka, która podnosi na duchu

Jeśli szukacie lektury idealnej na zakończenie roku 2022 albo na rozpoczęcie roku 2023, albo na ten dziwny nieraz czas przejścia, gdy jeden rok będzie się kończył, a drugi zacznie raczkować z nadzieją na lepsze jutro... Jeśli więc szukacie dobrej książki na ten właśnie czas, to Pawilon małych ssaków Patryka Pufelskiego będzie strzałem w dziesiątkę.

Więcej i lepiej

Niech nawet pojawi się to stwierdzenie, że Czarodziej to najlepsze, co mnie literacko spotkało w mijającym czytelniczym roku. Wezmę za ten wyświechtany rankingowy chwyt odpowiedzialność, bo najnowsza powieść Colma Toibina w przekładzie Jerzego Kozłowskiego nie zawiedzie ani pod względem talentu literackiego, ani pragnienia, by znaleźć się w arbitralnej stworzonej rzeczywistości. Jest wzorcowo poczytna i ambitna jednocześnie.

JA TU TYLKO CZYTAM. Polska B, a literatura A

Gdy Chłopi (a czasami i Dziady) wraz z Konopielką spotykają się z internetową pastą, powstaje proza chłopska Łukasza Barysa. Laureat Paszportu Polityki, piewca brzydoty Pabianic, tym razem zaprasza do Sromutki. Polski Be w sercu kraju (nieco przesuniętym w stronę żołądka), krainy, w której autostrada przecina grunty i żywoty, światłowody są zwalczane jak kosy u Redlińskiego, Orlen to Wielki Babilon, a krwawy dziedzic powraca jak kolejne krótkie książki o małych ojczyznach.

Małe życie w średniowieczu

- Często czytamy, że ci najprostsi ludzie ze średniowiecza to "ciemna, zabobonna masa", ale co to tak naprawdę znaczy? Byli mniej od nas bystrzy, mniej zdolni? - o swojej najnowszej książce Dobre czasy opowiada Paweł Zych*, pisarz i ilustrator.

Tajemnice Czartoryskich

- Postacie z mojej opowieści - prawdziwe! - bez żadnych dodatkowych starań mogą zaistnieć w najbardziej niezwykłych filmach, powieściach przygodowych i w melodramatach też! - mówi Witold Banach*, autor książki Czartoryscy, czyli wieczna pogoń.

1 8 Strona 9 10 11 12