Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Wszystkie drogi prowadzą na Grandę

Wraz z jesienią nadchodzą dłuższe wieczory, chłodniejsze poranki i... ona, Granda! Poznański Festiwal Kryminału na dobre wpisał się w coroczne, wrześniowe kalendarium imprez, na których po prostu wypada być.

Dwóch mężczyzn i jedna kobieta na scenie, siedza na kolorowych kanapach. Jeden z mężczyzn mówi do mikrofonu. - grafika artykułu
Jedna z poprzednich edycji Festiwalu Granda, fot. materiały organizatorów

Jak co roku z festiwalu ucieszą się nie tylko fani książek (choć oni zdecydowanie najbardziej!), ale również miłośnicy zagadek i kryminalistyki oraz początkujący detektywi - niezależnie od metryki. W Domu Studenckim Hanka ponownie odbędą się spotkania z autorami, wykłady specjalistów czy warsztaty tematyczne. Wszystko pod tegorocznym hasłem: "W sieci", które można interpretować na tyle sposobów, ilu jest "zasieciowanych".

Trudno nie pogratulować organizatorkom wyczucia. Teraz, w czasach popandemicznych, nie musimy już spędzać w internecie całych dni, a jednak nadal zdarza się nam to robić, nawet kosztem relacji z bliskimi. O tym, jak łatwo ukryć się w sieci i zbudować tam całkowicie nową tożsamość pisze coraz więcej autorów i autorek kryminałów, często umieszczając akcję swoich powieści pośrednio na internetowych czatach i forach. Płynąca z nich puenta bywa bardziej nawet złowieszcza niż w przypadku fabuł, w których wszystko dzieje się "w realu".

Autorzy zasieciowani

Jeden z gości tegorocznej Grandy, Marcel Moss, swoją popularność zbudował właśnie na budowaniu oryginalnych intryg opartych na internetowych zjawiskach. Jego Trylogia Hejterska, składająca się z tomów Nie odpisuj, Nie patrz, Nie krzycz, to zbiór połączonych wspólnymi wątkami powieści, w których zwykli użytkownicy sieci nagle przestają być anonimowi, a przemoc wylewająca się z internetowych grup okazuje się mieć potworne konsekwencje. Co ciekawe, Marcel Moss na znajomości internetu naprawdę zjadł zęby  - od lat czuwa nad facebookowym i instagramowym profilem "Zwierzenie", gdzie tysiące Polek i Polaków opublikowało swoje anonimowe historie. Wiele z nich jest naprawdę mocnych, ale autor przyznaje, że nigdy nie przyszło mu do głowy, by jakąkolwiek z nich wykorzystać w swoich powieściach. Ich bohaterowie są całkowicie fikcyjni. Jednocześnie otwarcie opowiada o tym, że bezpośrednią inspiracją do napisania książek był hejt, którego osobiście doświadczył, a także wiadomość, którą odczytał zupełnie przypadkiem, podczas wakacji. - "Czytelniczka pisała, że jeśli czytam tę wiadomość, to ona albo nie żyje, albo za chwilę targnie się na swoje życie. Zaczęliśmy rozmawiać" - relacjonuje autor w jednym z wywiadów.

O niebezpieczeństwach bycia w sieci - zarówno tej internetowej, jak i realnej - opowiedzą też inni pisarze goszczący na Grandzie. Wojciech Chmielarz, autor m.in. kultowego już Żmijowiska, a także niedawno emitowanej w kinach Wyrwy (który dał się "zasieciować" i nagrywa słuchowiska i podcasty dostępne tylko w internecie!), zdobywający coraz większą popularność Mieczysław Gorzka (autor m.in. Krwawnicy i serii Cienie przeszłości) czy wreszcie uwielbiany przez stałych bywalców Grandy Ryszard Ćwirlej, który szczególnie chętnie umieszcza akcję swoich powieści w Poznaniu i okolicach. Na festiwal po raz pierwszy zawita Jędrzej Pasierski (autor m.in. znakomitego słuchowiska Wodnik), a miłośników kryminałów różnych gatunków bardzo ucieszą takie nazwiska jak: Robert Małecki, Maciej Siembieda, Mariusz Czubaj czy Marek Stelar.

Nie mniej ciekawie prezentuje się żeńska reprezentacja pisarska tegorocznej Grandy. Swój udział potwierdziła Anna Kańtoch, która do kryminału przeszła płynnie z fantastyki, a serca i umysły zdobywa, wydając każdą kolejną powieść. Na koncie ma już m.in. zagmatwaną Niepełnię, nastrojową Wiarę oraz trzymające w napięciu serie o Domenicu Jordanie i Krystynie Lesińskiej. Gościnią festiwalu będzie także Izabela Janiszewska - prawdziwe objawienie na arenie kryminału, autorka, którą pokochali i blogerzy, i czytelnicy, która zasłynęła z zaskakujących, wielopoziomowych intryg. Na Grandzie nie zabraknie także Joanny Opiat-Bojarskiej, Agnieszki Pietrzyk czy Magdaleny Stachuli.

I Ty możesz być śledczym?

Granda to nie tylko spotkania z autorami fikcji kryminalnych, ale także możliwość poznania od kuchni takich bliskich kryminałowi dziedzin jak dziennikarstwo śledcze, medycyna sądowa czy profilowanie. W tym roku znakomitym gościem festiwalu będzie, wybrany na Dziennikarza Roku 2022, Szymon Jadczak, , stojący za publikacjami dotyczącymi korupcji w polskiej polityce  czy przestępczych wpływów w klubach piłkarskich i  biznesie. To właśnie on w 2020 roku ujawnił, ile Pocztę Polską kosztowało przygotowywanie korespondencyjnych wyborów prezydenckich, do których ostatecznie nie doszło (za ten materiał otrzymał Grand Press).

Jeśli komukolwiek z Was po lekturze powyższych osiągnięć zaszkliło się oko i wyrwało rozmarzone westchnienie... to wiedzcie, że nie samymi spotkaniami autorskimi Granda żyje! W tym roku Europejskie Biuro Detektywistyczne przeprowadzi uczestników festiwalu przez warsztaty, po których stanie się jasne, kto ma zadatki na prawdziwego śledczego. A ci, którym marzy się napisanie własnej powieści kryminalnej? Dla nich organizatorki Grandy przygotowały specjalną atrakcję - literackie szybkie randki! Opowiedziała nam o nich Marita Lipska, dyrektorka festiwalu. - To nasz nowy pomysł na wyjątkowe spotkanie z pisarką lub pisarzem, a jednocześnie grandowa Stacja Sensacja. Wiemy, że wśród uczestników festiwalu jest sporo osób, które noszą się z zamiarem napisania książki, i to dla nich właśnie będą te spotkania. Festiwal to dobry moment, żeby spotkać cenionego autora, ale też by zadać mu pytanie, co sądzi o Waszym pomyśle pisarskim. Na to potrzeba chwili spokoju, przy stoliku, jeden na jeden. Dajemy więc chętnym kilka minut na rozmowę, a później dzwonek i można to pytanie zadać kolejnemu pisarzowi. Do udziału w randce trzeba się będzie zapisać, ale już dziś wiemy, że autorzy są chętni na takie spotkania!

Izabela Zagdan

  • Poznański Festiwal Kryminału Granda
  • 22-24.09
  • DS Hanka
  • wstęp wolny lub zapisy
  • szczegółowy program festiwalu tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023