Kultura w Poznaniu

Muzyka

Z powrotem w Poznaniu

Halina Frąckowiak zagra w lutym koncert z okazji 60-lecia pracy artystycznej. Rzadka to i szczególna okazja na spotkanie z twórczością związanej przed laty z Poznaniem, znakomitej piosenkarki.

To będzie bal nad bale!

Wokalista, tekściarz, kompozytor, producent i reżyser teledysków. Człowiek-orkiestra, a nawet człowiek-korowód. Bo w jego wykonaniu "pop alternatywny" nabiera zupełnie nowego, prawdziwie kolorowego znaczenia. Jeśli muzyka może symbolizować radość, to z pewnością jest nią muzyka Ralpha Kamińskiego, który zaprasza na pięć specjalnych koncertów pod wspólnym hasłem - "To jest bal nad bale". Jeden z nich odbędzie się w poznańskiej Sali Ziemi na MTP.

Mistrz gatunkowych przekroczeń

Tom Skinner to niestrudzony podróżnik - artysta nie znający granic ani umiaru w eksploracji muzycznych światów. Wędruje od jazzu przez rock aż do elektroniki, zawsze celując przy tym w odważną i wymagającą awangardę. Jako ceniony perkusista, kompozytor i producent, od dwudziestu lat zaskakuje i nie daje się zaszufladkować. Najnowszym tego dowodem jest jego ostatnia solowa płyta Voices Of Bishara (2022), z której zawartością będzie można zapoznać się w klubie Blue Note.

Niebieski duch big-bandu

- Ta muzyka jest potrzebna - mówi o nowym poznańskim big-bandzie jego kierownik artystyczny, gitarzysta, aranżer, kompozytor i dyrygent - Piotr Scholz. Blue Jazz Orchestra to jedyna w Polsce profesjonalna orkiestra jazzowa działająca przy klubie muzycznym.

By spełniać marzenia

- Działamy prężnie, choć warunki, w jakich pracujemy, pozostawiają wiele do życzenia. Wciąż jesteśmy filharmonią bez własnej siedziby. Funkcjonujemy mimo tych niedogodności, ciesząc się stale rosnącym zainteresowaniem słuchaczy - mówi Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej o trwającym sezonie i zaplanowanych dla publiczności niespodziankach.

Wołanie spod ziemi

Underground niejedno ma imię. Dla jednych to przede wszystkim artyści z rapowego podziemia, dla innych różnorodni eksperymentatorzy muzyki elektronicznej, a dla jeszcze innych przede wszystkim niezależne metalowe zespoły. To właśnie tym ostatnim polecamy wizytę w poznańskim Klubie pod Minogą, gdzie w ramach "XXX Lat Sceny Underground" wystąpią cztery hordy znane większości sympatyków death- i black metalu z głębin - Pandemonium, Sacrivursum, Kingdom i UKĆ.

Pełnia talentu

Francesca Tandoi - włoska pianistka jazzowa i wokalistka, coraz częściej określana jako wschodząca gwiazda europejskiego jazzu - przyjedzie do Poznania, by zagrać koncert obejmujący repertuar z całej jej dotychczasowej dyskografii. Wystarczyło zaledwie kilka lat, by zaczęła cieszyć się uznaniem na całym świecie, występując na najlepszych scenach klubów i teatrów, a także grywając na cenionych festiwalach jazzowych, takich jak North Sea Jazz Festival, Umbria Jazz, Breda Jazz Festival i Sumatra Jazz Festival. Obdarzona wyjątkowym głosem i talentem do pisania melodyjnych oraz zapadających w pamięć kompozycji, 2 lutego zagra w klubie Blue Note.

OPERA POD IGŁĄ. Malunki na porcelanie

Skomponował tragiczną Halkę, ale prawdziwą smykałkę miał do pisania oper komicznych. Zanim Stanisław Moniuszko stworzył najbardziej znaną z nich - Straszny dwór - powstała krotochwilna, szlachecka historia o dawnych przysięgach i miłosnych perypetiach: Verbum nobile.

MY NAME IS POZNAN. Bo uczucia są okej!

- Dzięki muzyce możemy lepiej zrozumieć nasze uczucia i po prostu pobyć w smutku czy złości. Możemy dać sobie te trzy czy cztery minuty na czucie. Po prostu czucie i nieudawanie, że nic się nie dzieje - mówi Marianna Kniat, poznańska piosenkarka.

Jedność przeciwieństw

Kollektiv Turmstrasse - od lat jeden z najważniejszych projektów na scenie house, działający już od 25 lat - wystąpi w Tamie, by zaprezentować swój nowy album Unity Of Opposites (2023), wydany po ponad dekadzie od poprzedniego. To house, w którym liczy się ciepło, rytm i dusza, oferujący pełno niejednoznacznych inspiracji - od breakbeatu przez hip-hop, aż po indie-dance. To nie krążek pod klubowy parkiet, lecz raczej prezent dla każdego, kto chce zobaczyć elektronikę w zupełnie nowym świetle.

Muzyka jest ważna

Zaczęło się od Kazika i jego singla Twój ból jest większy niż mój wydanego niedługo po ogłoszeniu pierwszego lockdownu w Polsce. Utwór najpierw pojawił się na kultowej Liście przebojów Trójki, później uznano, że głosowanie było nieuczciwe, a w ostateczności całe zamieszanie doprowadziło do zakończenia współpracy Marka Niedźwieckiego z Programem III Polskiego Radia. Piosenka Staszewskiego i jej skrajnie różny odbiór społeczny zainspirował Jakuba Krzyżańskiego oraz Marcina Mieszczaka do stworzenia książki 100 najodważniejszych polskich piosenek, o której więcej będzie można posłuchać w Filii Sztuki Biblioteki Raczyńskich już 25 stycznia.

Szaman kosmicznego bluesa

Kuba Jaworski - krakowski wokalista, autor piosenek, producent i grający na wielu instrumentach muzyk, a przede wszystkim szalenie kreatywny artysta. Jako Gypsy and the Acid Queen wydał już trzy albumy, koncertując w całej Polsce, za każdym razem wprawiając publiczność w osłupienie. W końcu jak to możliwe, by jedna osoba była zdolna wykreować muzykę całego zespołu, grając psychodelicznego bluesa rodem z 1969 roku? Takie cuda tylko u Kuby.

Bo nie wszystko można mieć

Non Iron to jedna z największych legend poznańskiego hard rocka. Już niebawem, w potężnym składzie z Grzegorzem Kupczykiem na czele, zespół wystąpi w Blue Note. Okazja do tego jest wyjątkowa, bowiem panowie niedawno podarowali fanom niezwykły prezent - niepublikowane i rzadkie rarytasy z całego okresu swojej działalności.

Mroczni prorocy

Ikona - Clan Of Xymox to zespół, który z pewnością trudno określić inaczej. Holenderska grupa, za sprawą takich płyt jak Medusa, Clan Of Xymox czy Twist Of Shadows, odegrała ogromną rolę w kwestii rozwoju szeroko pojętej muzyki gotyckiej. To właśnie jej utwory, takie jak A Day, No Words czy Jasmine And Rose, sprawiły, że darkwave przebił się do mainstreamu. Nie każdy jednak wie, że i dziś kapela pochmurnego Ronny'ego Mooringsa ma nam coś do zaproponowania. Przykładem jest ostatni, nagrany po 40 latach działalności album Limbo (2021), którego fragmenty z pewnością zabrzmią podczas koncertu zespołu w klubie 2progi.

MY NAME IS POZNAN. Pijemy kakao, palimy Palo Santo

- To, co wysyłamy w świat, wraca, dlatego zależy nam, by dzielić się wyłącznie dobrem oraz chillem, który może umilić życie innym - mówią dziewczyny z poznańskiego duetu Córy, Kasia Tontor i Natalia Hoffmann.

Prosto w dziesiątkę!

Funk, soul, jazz i rap - na tych czterech filarach opiera się muzyka grupy P.Unity, która po świetnie przyjętym, debiutanckim albumie Pulp (2018) powróciła niedawno z nowym krążkiem. Płyta No Codes (2023) to wielki powrót tego dziesięcioosobowego zespołu, a o jego sile będziecie mogli przekonać się już za chwilę - w poznańskim klubie Blue Note.

Czy pamiętasz?

Artyści Piwnicy pod Baranami zapraszają na koncert w hołdzie Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie zatytułowany Czy pamiętasz?.

Piętnastoletnia Dagadana

Zespół Dagadana skończył piętnaście lat. Troje z czworga jego członków - Daga Gregorowicz, Mikołaj Pospieszalski i Bartosz Mikołaj Nazaruk - opowiada o jego początkach, pięknych chwilach i podróżach.

Rap bez cenzury

Nagły Atak Spawacza to być może najbardziej uparta formacja w historii polskiego rapu. Kiedy przed dekadami zaszokowali rynek swoimi tekstami, sprzedali 100 tysięcy płyt. Weterani bezkompromisowego rapu z nizin powracają z nową płytą - Szwadronem Kamikadze.

W imieniu wolności

Jak dotąd zagrali w Polsce tylko jeden koncert. To jednak wystarczyło, by w tutejszym środowisku jazzowym wieść rozeszła się głośnym echem. I trudno się dziwić, w końcu to nie pierwszy przypadek, kiedy jazz z Izraela smakuje tak dobrze. Atempo Trio, czyli trzech czarodziejów w osobach Alona Sterna, Itaya Abramovitza i Yoava Lachovitskiego, ma nieprzeciętną umiejętność roztaczania magicznej atmosfery. Poznański Blue Note będzie tego świadkiem.

1 3 Strona 4 5 6 7