Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Czy pamiętasz?

Artyści Piwnicy pod Baranami zapraszają na koncert w hołdzie Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie zatytułowany Czy pamiętasz?.

Czarno-białe portrety artystów na czarno-czerwonym tle. - grafika artykułu
Ewa Demarczyk i Marek Grechuta, fot. materiały prasowe

Ewa Demarczyk i Marek Grechuta to niekwestionowane legendy polskiej piosenki. Trudno więc się dziwić, że ich wielka twórczość inspiruje kolejne pokolenia wykonawców. Tym bardziej naturalny wydaje się też fakt, że ich piosenki pragną przywołać artyści Piwnicy pod Baranami, z którymi na różnych etapach przez wiele lat oboje byli związani.

Demarczyk pojawiła się na festiwalu opolskim w roku 1963 i z miejsca stała się objawieniem, tak jak jej piosenki: Karuzela z Madonnami, Czarne anioły, Taki pejzaż. Wydarzeniem był też genialny album Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego z 1967 roku. Jej oficjalna dyskografia to ledwie trzy płyty długogrające (plus sporo piosenek nieuwiecznionych na krążkach), ale wystarczyły one, by jej wielkość interpretacyjna i magnetyczna osobowość zostały zapamiętane na zawsze. Ostatni koncert dała w Poznaniu, w listopadzie 1999 roku, a potem wycofała się ze sceny. Zmarła w 2020 roku.

Marek Grechuta zaistniał na muzycznych scenach w drugiej połowie lat 60. Na swoich pierwszych płytach Marek Grechuta & Anawa (1970) oraz Korowód (1971), współtworzonych przez Jana Kantego Pawluśkiewicza i wspomnianą grupę Anawa, artysta zdefiniował swą wizję poezji śpiewanej. W następnych latach wydawał kolejne wybitne płyty z progresywną jazz-rockową grupą WIEM (Droga za widnokres, Magia obłoków), a także zrealizowany znów z Pawluśkiewiczem i gościnnie Marylą Rodowicz wizjonerski spektakl Szalona lokomotywa na postawie tekstów Witkacego. Nie ustawał w tworzeniu następnych świetnych płyt, a swego rodzaju zwieńczeniem jego wielkiej kariery i dowodem klasy była nagrana z grupą Myslovitz piosenka Kraków - przeciętna w pierwotnej wersji, a fantastyczna dzięki udziałowi Grechuty w jej nowym opracowaniu. Artysta zmarł w roku 2006.

A repertuar poznańskiego koncertu? Zabrzmią wielkie klasyki, wśród nich m.in. Tomaszów, Ballada o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego, Groszki i róże, Skrzypek Hercowicz, Grande Valse Brillante z repertuaru Demarczyk oraz Będziesz moją panią, Gdziekolwiek, Takiej miłości, Nad zrębem planety Grechuty i wiele innych, także hymny piwniczne. Podczas trasy koncertowej występują różni artyści związani z Piwnicą pod Baranami, m.in.: Ola Maurer, Agata Ślazyk, Beata Czernecka, Tadeusz Kwinta, Rafał Jędrzejczyk, Maciej Półtorak, Leszek Wójtowicz. Część z nich usłyszymy podczas poznańskiego występu.

Tomasz Janas

  • Koncert Czy pamiętasz?
  • 15.01, g. 19
  • Aula UAM
  • bilety: 100-160 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024