Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Z powrotem w Poznaniu

Halina Frąckowiak zagra w lutym koncert z okazji 60-lecia pracy artystycznej. Rzadka to i szczególna okazja na spotkanie z twórczością związanej przed laty z Poznaniem, znakomitej piosenkarki.

. - grafika artykułu
Halina Frąckowiak, fot. materiały prasowe

"Znalazłam metaloplastyka, który mi to na nią zrobił. On to po prostu na nią kuł, robił w całości z prawdziwej blachy w kolorze złotym" - wspominała po latach projektantka Barbara Hoff jeden z najsłynniejszych strojów nie tylko w historii scenicznych występów Haliny Frąckowiak, ale i w dziejach festiwalu opolskiego. Strój, który młoda artystka zaprezentowała na festiwalu w Opolu w 1970 roku, wzbudził ponoć popłoch u reżyserów i organizatorów, ale też do dziś pozostał  w pamięci słuchaczy. Wspominane są jednak też - a może przede wszystkim - niezliczone przeboje artystki.

Halina Frąckowiak pamiętana i ceniona jest jako jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek muzyki popularnej, także tej festiwalowej - w najlepszym rozumieniu tego słowa. Debiutowała w 1963 na legendarnym - wolno tak powiedzieć - Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie (to impreza, która wykreowała takich artystów jak m.in. Czesław Niemen, Krzysztof Klenczon, Tadeusz Nalepa, Zdzisława Sośnicka, Mira Kubasińska). Warto jednak pamiętać również o jej współpracy z kilkoma przynajmniej zespołami z kręgu rocka i muzyki popularnej. Zaczynała przecież w prowadzonej przez Andrzeja Nebeskiego bigbitowej grupie ABC, z którą wypromowała m.in. wielki szlagier Napisz, proszę. W dyskografii ma też z pozoru zaskakujące wspólne płyty z progresywnym, jazz-rockowym zespołem SBB (Geira), a później także z jego liderem Józefem Skrzekiem (Ogród Luizy  inspirowany poezją Kazimierza Wierzyńskiego).

Podejmowała współpracę z przedstawicielami kolejnych pokoleń, np. z poznańskim zespołem Muchy nagrała nową wersję swojego wielkiego hitu Papierowy księżyc. Dziś dyskografia urodzonej w Poznaniu artystki to ponad 20 płyt i piosenki nucone przez kolejnych fanów. Na liście jej przebojów znajdziemy: Bądź gotowy do drogi, Tin Pan Alley, Serca gwiazd, Anna już nie mieszka tu, Dancing Queen, Panna pszeniczna... i tak dalej, i dalej. Zapewne nie zabraknie ich podczas jubileuszowego wieczoru. Z okazji 60-lecia scenicznej działalności artystka, wspólnie z zespołem Tomasza Filipczaka, przygotowała bowiem specjalny koncert.

Tomasz Janas

  • Halina Frąckowiak
  • 9.02, g. 19
  • Aula Artis
  • bilety: 139 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024