Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Nie u nas

- W latach 80. w Polsce pisano o AIDS przez pryzmat Zachodu, że jest to choroba rozwijająca się gdzieś w tym rozpustnym świecie za żelazną kurtyną, (...) a w Polsce nikt "normalny" żadnych homoseksualistów nie znał, istnieli może gdzieś w parkach i szaletach pod osłoną nocy - mówi Bartosz Żurawiecki, autor reportażu Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce.

Wypełnianie awangardowej luki

Poznań jest silnym ośrodkiem muzycznych poszukiwań, jednak mimo licznych inicjatyw związanych z muzyką eksperymentalną i elektroniczną, przez długi czas nie mógł pochwalić się festiwalem, który byłby jej poświęcony. Tę lukę wypełnia Hiatus Festival, którego czwarta edycja odbędzie się między 17 a 18 listopada w Centrum Kultury Zamek. O programie tegorocznej edycji festiwalu i planach na jego rozwój opowiedzieli Dawid Dąbrowski i Hubert Karmiński.

Fotograficzna szczerość

- W fotografii dokumentalnej odbiorca ufa, że to, co mu pokazujemy, jest prawdziwą historią, nie sztucznie wygenerowanym tworem - mówi Adrian Wykrota, poznański fotograf i autor książki Sztuka poza sztuką? Fotografia dokumentalna w Polsce.

W labiryncie historii

O odkrytej w archiwum i wydanej niedawno przez Bibliotekę Raczyńskich nowej książce Przemysława Bystrzyckiego pt. Labirynt opowiada dr Alicja Przybyszewska, kierownik Ośrodka Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego (Dom Literatury).

Interesuje mnie życie

Eliza Piotrowska, zdobywczyni tytułu CZŁOWIEKA KULTURY SEZONU 2022/2023 opowiada o przebojowej Cioci Jadzi, a także o swoich marzeniach i tym, co najbardziej inspirujące.

W związku partnerskim z Poznaniem

O swoich planach pisarskich, początkach w Poznaniu i relacji z miastem opowiada Mike Urbaniak, dziennikarz, aktywista, autor książki Inny Poznań. Rozmowy z osobami LGBT+, który zdobył tytuł CZŁOWIEKA KULTURY SEZONU 2022/2023.

Tęcza w sercu miasta

O jedynej takiej księgarni w Polsce, która przyciąga ludzi szukających dla siebie jakościowej literatury o tematyce LGBT+ (i nie tylko), a która zdobyła tytuł WYDARZENIA SEZONU 2022/2023 w Poznaniu, opowiadają Arek Kluk, założyciel i pomysłodawca, oraz Aleksander Łusiarczyk, kierownik księgarni.

Baletowa baśń dla każdego

- Dzieła z zamierzchłych dziejów kierują się estetyką i zamysłem dramaturgicznym, który wyrósł w tamtych czasach. W Królowej Śniegu dramaturgia tworzona jest współcześnie, przez co będzie to dzieło aktualne - opowiada Robert Bondara, choreograf i reżyser nadchodzącej premiery w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Łączenie indywidualności

Festiwal Światłodźwięki to miejsce spotkań artystek i artystów audiowizualnych z całej Europy. Między 20 a 21 października w Centrum Kultury Zamek usłyszymy reprezentantów i reprezentantki sceny hiszpańskiej, niemieckiej i polskiej w setach pokazujących performatywny potencjał muzyki i filmu. Cheslav Singh i Jakub Królikowski, organizatorzy Światłodźwięków, opowiedzieli nam o rosnącej popularności sztuki audiowizualnej i programie tegorocznej, ósmej edycji festiwalu.

MY NAME IS POZNAŃ. Ludzkość zmierza donikąd

Jestem chyba daleki od życia w harmonii, od uporządkowania, ale po prostu taki styl wybrałem. Lubię niestałość, zmiany i przygody - to mi daje poczucie spełnienia i stymuluje do korzystania ze swojego żywota - mówi Swiernalis w rozmowie z Sebastianem Gabryelem.

Osiecka znana... i do odkrycia

Piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej powstawały przez cztery dekady, a ich słowa wciąż inspirują. Warto to sprawdzić na festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej". Zwłaszcza że, jak mówi Rafał Michalczuk z Teatru Nowego: - Wbrew pozorom czas działa na naszą korzyść.

Seks nie ma daty ważności

- Obalamy obiegowe mity związane z seksualnością osób 55+ i dajemy praktyczne wskazówki dotyczące czerpania przyjemności z seksu w dojrzałym wieku - mówi Klaudia Latosik, edukatorka psychoseksualna i terapeutka, współautorka książki Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania.

Sezon powrotu

O nowym sezonie w gmachu opery pod Pegazem po generalnym remoncie sceny, z Renatą Borowską-Juszczyńską, dyrektorką Teatru Wielkiego, rozmawia Agnieszka Nawrocka.

Plan na spontaniczność

Cisza i hałas to dwie skrajności muzyki improwizowanej i hasło tegorocznej, siódmej edycji Spontaneous Music Festival, organizowanego przez Trybunę Muzyki Spontanicznej i Dragon Social Club. Andrzej Nowak i Paweł Doskocz opowiedzieli Magdalenie Chomczyk o planowaniu festiwalu, zaproszonych artystkach i artystach oraz odbiorze muzyki improwizowanej.

DrzewoStan

O nowej wystawie Prace leśne Michała Łuczaka i wydarzeniach jej towarzyszących z Anką Gregorczyk z galerii Centrala rozmawia Agnieszka Nawrocka.

Blue Note wrócił do gry!

Po prawie półtorarocznej przerwie oficjalne otwarcie poznańskiego Blue Note staje się faktem. O historii i przyszłości, z jego założycielem - Lechem Łuczakiem i Krzysztofem Wawrzyniakiem - właścicielem Good Taste Production, którzy wspólnie poprowadzą klub, rozmawia Agnieszka Nawrocka.

Doświadczanie ciała

O ruchu, świadomości ciała i pracy z młodymi artystami przy projekcie Ciało Ciałko opowiadają Aniela Kokosza i Paulina Giwer-Kowalewska z kolektywu Kolekttacz.

MY NAME IS POZNAŃ. Na sto procent!

- Przez tydzień potrafię być szalonym ekstrawertykiem, a potem przychodzą takie dwa dni, kiedy leżę w łóżku i nie chce mi się z nikim rozmawiać. To pewnie wynika z mojego ADHD. Ale lubię w sobie to, że nie można mnie do końca określić. Na pewno jestem szalonym marzycielem - mówi Oysterboy (Piotr Kołodyński), który niedawno wydał album Ody do letnich dni, w rozmowie z Sebastianem Gabryelem.

Wszystkie drogi prowadzą do jazzu

O trudach działalności koncertowej, ale i radości z grania dla publiczności opowiedział nam Piotr Soroka, lider poznańskiego zespołu jazzowego Dixie Company, który właśnie obchodzi 30-lecie. Okazją do świętowania będzie Poznań Old Jazz Festival, którego 15. edycja odbędzie się 16 września w Starym Browarze.

Czas na musical

O premierze Deszczowej piosenki, festiwalu Czas na Teatr i nadchodzącym sezonie w Teatrze Muzycznym mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego.

1 2 Strona 3 4 5 6