Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Historie osobiste

- Wiele przedmiotów zdobyliśmy "z drugiej ręki", szukając ich na portalach ogłoszeniowych, strychach, a nawet śmietnikach! - mówi Agata Miśko. - Nasza biblioteczna koleżanka zauważyła, że przypomina to nabywanie towarów w okresie PRL, kiedy od sprytu i refleksu zależało, czy zdobędziemy dany przedmiot - dodaje Joanna Brejwo. Obie panie opiekują się kuratorsko projektem kulturalno-edukacyjnym Dzieciństwo na trzepaku w Bibliotece Raczyńskich.

Miłość zaczyna się tam, gdzie kończy ocenianie

Kto słyszał o porozumieniu bez przemocy, ten wie, że żyrafa jest oznaką empatii i szacunku. To właśnie ona jest symbolem Studia Osobowości - szkoły aktorsko-rozwojowej, prowadzonej przez Katarzynę Pawłowską, która w duecie z Maciejem Adamczykiem od ponad trzydziestu lat tworzy Teatr Porywacze Ciał. Metody, które wciela w życie jako artystka, przekłada na sposób pracy z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów. Z okazji 10-lecia Studia opowiedziała nam o granicy między życiem prywatnym a artystycznym, otwartości na drugiego człowieka i programie obchodów jubileuszu.

Przebój na serwetce

- Muzyka nowoczesna jest w defensywie, odgrywa rolę marginalną. Mam szczęście, że mogę mieszać różne gatunki. Podczas swoich koncertów monograficznych, gdy prezentuję zestaw swojej muzyki filmowej, sam dyryguję, i mogę też przemycić kilka utworów nowoczesnych - opowiada Krzysimir Dębski, tegoroczny laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, w rozmowie z Przemysławem Tobołą.

Rekreacja i pamięć

- Chcemy łączyć historię ze współczesnością - mówi Przemek Prasnowski z Fundacji Barak Kultury, organizator festiwalu "Rusałka - jezioro, które łączy".

MY NAME IS POZNAŃ. Konfrontacja, nie ucieczka

- Gdy pisałem pierwsze teksty, myślałem, że wszyscy tak potrafią, że to banalne. Okazało się, że jednak nie, tylko trzeba dać sobie kredyt zaufania i pokazać się światu. I zaufać temu światu, że się z ciebie nie nabija - mówi Kamil Meler, lider wielkopolskiego zespołu Gra Sów, który w tym roku wyda swoją nową płytę Ostrożnie, szkło.

Powstawanie matki

- To nie tak, że przestałam lubić muzykę, ale w tematach koncertowo-twórczych wypaliłam się totalnie. Współpraca artystyczna z ludźmi jest trudna, więc nie jest to żadna skarga, ale ostatecznie wręcz cieszyłam się z pandemii, bo mogłam wreszcie odpocząć - o swojej twórczości poetyckiej i muzycznej opowiada Kamila Janiak*, poetka wydawawana przez Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Niepamięć uporczywa

- Chcę, byśmy ocalili synagogę, która jest wpisana w panoramę Starego Miasta. Jej obecny kształt jest pozostałością okaleczenia przez okupanta, ale stanowi też symbol - pamięć zapisaną w formie architektonicznej - mówi Maciej Krajewski, założyciel Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, inicjator petycji o ochronie dawnej synagogi.

Historia jak matematyka

- Nie ma mowy o "końcu historii", jak próbowano nas przekonywać w latach 90. Szereg wydarzeń ostatnich dwóch dekad jednoznacznie przeczy tej tezie - o fascynacji historią, o tym, jak skutecznie przekazywać i promować rzetelną wiedzę historyczną mówi Piotr Grzelczak

Sto lat o przyszłości

Kamienica, w której mieści się Teatr Nowy, ma długą artystyczną historię, sięgającą pierwszej dekady XX wieku. Już wtedy działały tam scena widowiskowa i kabaret. Dziś Teatr Nowy kończy jubileuszowy sezon stulecia, o którym opowiada jego dyrektor, Piotr Kruszczyński.

Świat, którego nie ma

- Te legendy są cudowne. Na przykład skąd się wzięły dziobaki? Ta opowieść stała się dla mnie metaforą losów Strzeleckiego - o nowej książce Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki opowiada Łukasz Wierzbicki.

Przystanek: planeta kobiet

- Kiedy mieszkałam w raju, nie doceniałam go. Dopiero kiedy go straciłam, zrozumiałam, że nic lepszego nie mogło mnie spotkać - opowiada Rimma Tyshkevych, współtwórczyni projektu Genesis, który Republika Sztuki Tłusta Langusta zaprezentowała w ramach tegorocznej odsłony Poznania na Malcie. Spektakl powstał we Wrocławiu, w programie kobiecych rezydencji, organizowanych przez Instytut Grotowskiego pod hasłem Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych. Stanowi efekt współpracy trzech artystek: Ewy Kaczmarek, Anastasii Ivasovej i Rimmy Tyshkevych, które powołując się na biblijną przypowieść o stworzeniu świata, opowiadają o własnych tęsknotach oraz współczesnych wymaganiach wobec kobiet.

MY NAME IS POZNAŃ. W dobrą stronę!

- Dla mnie każdy ukończony projekt muzyczny to takie małe katharsis. Wgląd w siebie i autoterapia. Ale czy zrozumiałam, kim naprawdę jestem? Raczej pogodziłam się z tym, że nigdy do końca się tego nie dowiem, bo przecież jako ludzie ciągle się zmieniamy. I chyba w tym sęk, że poznanie siebie to droga, a nie cel sam w sobie. Cały czas dojrzewamy, a muzyka - i sztuka w ogóle - dają wgląd w nasz obecny stan ducha - mówi Paulina Kowalak, liderka poznańskiego zespołu Kovalak.

MY NAME IS POZNAŃ. Piosenka jest najważniejsza

- Zawsze jestem zdania - choć to już slogan - że każdy powinien interpretować tekst po swojemu. Jeśli ktoś znajdzie tam coś innego, to właśnie "to" tam jest. I tyle - mówi Peter J. Birch (Piotr Brzeziński), który wydaje właśnie nowy, zaskakujący album Fantazmat.

Muzyczna partytura i szukanie wyłomów

23 czerwca w Teatrze Polskim w Poznaniu miał premierę spektakl Faustus na podstawie Doktora Faustusa Tomasza Manna w reżyserii Katarzyny Minkowskiej, według scenariusza Tomasza Walesiaka. - Chcieliśmy dać pod rozwagę widzowi nie tylko to, czy Adrian jest, czy nie jest geniuszem, ale także istnienie albo nieistnienie diabła, który albo jest wytworem gorączki twórczej Adriana, albo naprawdę zawiera z nim pakt. Czy Adrian zawdzięcza bycie geniuszem siłom zła - czy niekoniecznie nim w ogóle jest? - pytają twórcy spektaklu.

Sonda, którą wysyłam w świat

- Codziennie w sposób naturalny właśnie prowadzimy dialogi i monologi, funkcjonujemy w przestrzeni z naszymi ciałami. I codziennie coś wydarza się w pewnym czasie. Chyba właśnie one - kategorie czasu i ciała - są dla mnie wyróżnikami formy dramatycznej - mówi Anna Wakulik, laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej - Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

Bakcyl jazzowy

Już w najbliższą środę rusza Festiwal Młodego Jazzu, na którym zaprezentują się instrumentaliści, wokaliści, kompozytorzy i aranżerzy. Usłyszymy zarówno jazzowe standardy, jak i przygotowane specjalnie z tej okazji autorskie kompozycje przyszłych absolwentów poznańskiej Akademii Muzycznej. Z jedną z nich - Zuzanną Babiak - rozmawia Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz.

Oceniaj po okładce!

Znamy już finalistów Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płyty wydanej w ubiegłym roku w Polsce. 22 czerwca poznamy jego laureatów. W skład 16-osobowego jury wchodziła Magda Grabowska-Wacławek, czyli Bovska - piosenkarka, autorka tekstów, graficzka, artystka wizualna. O znaczenie okładki płytowej pytała ją Magdalena Chomczyk.

Świat według Cioci Jadzi

Są książki, audiobooki, spektakl... a będzie film animowany i Festiwal Cioci Jadzi!  Już 18 czerwca w Poznaniu będzie szansa spotkać się i pobawić z jedną z ulubionych dziecięcych (i nie tylko) postaci literackich oraz ich autorką, Elizą Piotrowską.

Jarek niezapomniany

- Uważał, że świat nie ma granic, że wszyscy jesteśmy na jednym poziomie, a on po prostu ma większą wiedzę. To nam przekazywał - swoje doświadczenie, energię - mówi Piotr Tetlak* o Miłości i Morzu Śródziemnym, czyli wydarzeniach poświęconych pamięci prof. Jarosława Maszewskiego.

Uśmiechlele!

- Ukulele to instrument, którego ludzie się nie boją, bo traktują go niepoważnie - mówi Piotr Kończal, organizator ruszającego za kilka dni festiwalu Cały Poznań Ukulele. Rozmawiała z nim Agnieszka Nawrocka.

1 3 Strona 4 5 6 7