Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Potrzeba reakcji na sprawy

- Wspólnie z kolektywem Łaski wpadłyśmy na pomysł utworzenia kalendarza #dekoltdlabialorusi - połączenia wszystkiego, co najlepsze i najgorsze w internecie - dekoltów i kotków - mówi Jana Shostak*, aktywistka i performerka, laureatka tegorocznego Paszportu "Polityki".

Mamy co odkrywać

- Uwielbiam jaszczurki na elewacji domu przy Kilińskiego na Wildzie. Fascynujący jest też drugi rząd kamienic wzdłuż Roosevelta - czyli maleńka uliczka Zacisze. Zachowało się tam mnóstwo oryginalnych witraży - mówi Magdalena Adamczewska*. - Nasza poznańska secesja jest interesująca nie tylko ze względów estetycznych. Rzadko chyba sobie uświadamiamy, że to zabytki autentyczne, niemal nietknięte przez wojnę, w przeciwieństwie do zabudowy staromiejskiej lub np. katedry, będących powojenną rekonstrukcją, a niekiedy konserwatorską kreacją - dodaje Piotr Walichnowski**. Adamczewska i Walichnowski, autorzy albumu Secesja w Poznaniu, rozmawiają o ciekawostkach poznańskiej architektury secesyjnej. 

Mit czy kit?

- Przed paroma miesiącami rekonstruktorzy z Poznania pojawili się z flagami powstańczymi w Krakowie, budząc zdziwienie i sensację. Trzeba było wyjaśniać, o co, o jakie wydarzenie chodzi. Tu jeszcze dużo jest do zrobienia - mówi Marek Rezler*, autor książki Mity o Poznaniu.

Rozsądny kompromis

O tegorocznym Konkursie ofert na powierzenie lub wsparcie realizacji zadań Miasta Poznania w obszarze "Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego" na rok 2022 rozmawiają członkowie Komisji Konkursowej: Katarzyna Kamińska*, Marcin Kostaszuk** oraz Wojciech Luchowski***.

Apetyt na sztukę

- Z różnych stron docierały do mnie sygnały, że brakuje takiego miejsca. Ludzie dopytywali, co tu powstaje: "Galeria sztuki? Super!". To było budujące, bo leżało u źródeł naszego pomysłu - mówi Monika Pietrzak*, marszandka, właścicielka Vinci Art Gallery na Śródce.

Dopiero szukam swojej drogi

- Pierwsi czytelnicy to też pierwsze oczekiwania, których w wielu przypadkach nie spełnię. Nie dlatego, że zrobię coś słabego, ale coś zupełnie innego, niż się wszyscy spodziewają. Tak, to trudne, ale i na swój sposób fascynujące - mówi Bartłomiej Grubich*, autor powieści i opowiadań.

Serce Short Waves bije w Poznaniu

- Trzeba być solidarnym. Festiwal to cała sieć współpracujących ze sobą podmiotów. Rezygnując z festiwalu stacjonarnego, wiele z tych podmiotów "zostawiamy na lodzie". Przykładem mogą być kina, w których odbywają się projekcje - mówi Emilia Mazik*, dyrektorka Short Waves Festival.

Wyrwani z rutyny

- Pierwsze pytanie, na które musieliśmy sobie odpowiedzieć po wybuchu pandemii, brzmiało: jak nie zaniechać rzeczy najważniejszych, jak je przeprowadzić w zmienionej rzeczywistości? - mówi Włodzimierz Mazurkiewicz*, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Zanurzmy się w mitach

- Urodziłem się 20 marca, który jest Światowym Dniem Opowiadania Historii, więc nic nie dzieje się przypadkiem! - mówi Szymon Góralczyk*, bajarz, który poprowadzi w Poznaniu Spotkania z mitami i opowieściami słowiańskimi.

Piękny jubileusz

- Skupiamy w naszych szeregach ponad tysiąc naukowców różnych dyscyplin i specjalności, przedstawicieli wszystkich uczelni i instytucji naukowych. Nie wątpię, że kolejne lata będą jeszcze pomyślniejsze - mówi Filip Kaczmarek*, prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Te historie do mnie wracają

- Może pozytywem będzie odczarowanie bohaterstwa polegającego na tłamszeniu innych - o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej mówi Maciej Moskwa*, fotoreporter, współzałożyciel kolektywu Testigo Documentary, autor wystawy Na granicach, którą do 20 lutego można oglądać w holu CK Zamek.

Filmowa kronika kulturalna

- Portal ma być filmową kopalnią wiedzy, bardzo intuicyjną w korzystaniu. Odpowie na pytania: Jakie rzeczy dzieją się w Poznaniu? W jakich przestrzeniach? Co oferują i komu? - o zakładce "Kultura" na portalu video.poznan.pl opowiada Agnieszka Nawrocka*, reżyserka i autorka reportaży filmowych.

Żadna zwiewna panna - dziewucha!

- Jedną z osób, które bardzo pomogły mi w grze na lirze był Robert Jaworski z Żywiołaka. Po naszym spotkaniu grałam na lirze bez ustanku przez pięć godzin! Ludzie podchodzili do mnie i pytali mnie, ile lat gram, a ja odpowiadałam: "chwilę!", bo właśnie wzięłam w ręce instrument - mówi Malwina Paszek*, multiinstrumentalistka, która w styczniu wydała nową płytę Dziewuchy.

Tak widzę, tak czuję

- Wszystkie moje publikacje są o mechanizmach społecznych, choć pokazywanych w różnych obszarach czy miejscach. Zależy mi na pokazywaniu inżynierii społecznej, rzucaniu światła na procesy podskórne, które kierują życiem społecznym - mówi Mariusz Forecki*, fotograf, autor albumu fotograficznego Bluebox.

Śladami poznańskiej WOŚP

- Odbiorcy koncertów WOŚP to specyficzna kategoria widzów. Oni są otwarci na wszelkie gatunki muzyczne - jednakowo gorąco przyjmują gwiazdy i debiutantów, bez względu na reprezentowany gatunek muzyczny oraz poziom wykonawczy. To idea wspólnoty celu - pomocy  potrzebującym - mówią organizatorzy koncertów WOŚP w Poznaniu.

Nie interesuje nas to, co modne

- Ktoś z kimś w Polsce rozmawia, prowadzi dialog? Nie słyszałem. Polityka podzieliła w tym kraju ludzi w sposób wcześniej niespotykany. I tak stało się również z naszym środowiskiem, które jest popękane i zatomizowane. Pisarze różnych pokoleń i o różnych poglądach okopali się na swoich stanowiskach - nie wchodzą ze sobą w interakcję - mówi Mariusz Grzebalski*, redaktor prowadzący Wydawnictwa WBPiCAK.

Zaczęliśmy się sobie przyglądać

- W obliczu prezentowania treści kulturalnych w internecie potrzebę edukacji widać jeszcze bardziej, bo do materiałów w sieci są w stanie dotrzeć i je skonsumować tylko osoby do tego przygotowane. Ich kompetencje muszą być stale rozwijane, a teraz jest to trudne. Jednak jeśli nie zrobimy tego my, ludzie kultury, to chyba nikt tego nie zrobi. Mam obawę, że przez pandemię tracimy czas i znów całe grupy młodych ludzi nie zostaną wyedukowane do kontaktu z kulturą - mówi Justyna Makowska*, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Jak się robi emancypację

- Odkryłyśmy, że tylko cztery procent postaci nazwanych, występujących w podręcznikach do historii to kobiety. Wyniki tej szczegółowej analizy jeszcze bardziej uwrażliwiły nas na inne narracje, komunikaty, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, edukacyjnej, kulturowej - mówi prof. Iwona Chmura-Rutkowska*. - Nigdy wcześniej nie przeprowadzono kompleksowych badań na temat roli kobiet w polskim środowisku naukowym, mimo że w archiwach można znaleźć wiele potrzebnych do tego materiałów - dodaje prof. Edyta Głowacka-Sobiech**. - Uważamy, że opowiadanie historii kobiecych jest ważne, bo uzupełnia lukę w narracji na temat przeszłości - uzupełnia Anna Pikuła***. Wszystkie rozmówczynie są autorkami wystawy Naukowczynie w Galerii Śluza.

Książka - pretekst do spotkania

- Nie ma znaczenia, do której biblioteki ostatecznie trafia czytelnik. Najważniejsze, czy uzyska to, po co przyszedł oraz jaka atmosfera i relacja pomiędzy nim, a biblioteką powstanie - mówi Małgorzata Grupińska-Bis*, dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Noblista kontra polscy czytelnicy

- W momencie gdy usłyszałam werdykt Akademii i gdy to znajome nazwisko zadzwoniło mi w uszach, nie miałam już najmniejszych wątpliwości - mówi Paulina Surniak*, redaktorka Wydawnictwa Poznańskiego, która zainicjowała wydanie powieści noblisty Abdulrazaka Gurnaha w Polsce.

1 9 Strona 10 11 12 13