Kultura w Poznaniu

Książki

Polska mniejszych miast

Jego najnowsza książka to wydane w tym roku "Miasto Archipelag". W czwartek, 3 listopada, w Starym Browarze Filip Springer spotka się z czytelnikami. Tego samego dnia zostanie też otwarta wystawa zdjęć jego autorstwa.

Czy literatura pomaga zrozumieć historię?

"Juni" Piotra Bojarskiego - książka, która zwyciężyła w konkursie na powieść o Poznaniu -  będzie pretekstem do dyskusji "Czy literatura pomaga zrozumieć historię?" - dziś w Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956.

Wieża Babel, czyli dialog

Andrzej Stasiuk, Jurij Andruchowycz, Jachym Topol, Bartosz Konopka, Krzysztof Czyżewski to tylko niektórzy goście - bohaterowie festiwalu Słowiańska Wieża Babel. Potrwa on od 26 do 30 października, a jego celem jest przyjrzenie się  relacjom kulturowym, naukowym, politycznym w obrębie Słowiańszczyzny i wokół niej. 

Seryjni (nie tylko) poeci

W najbliższy wtorek w Zamku odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Seryjni poeci". Tym razem jednak toczyć się będzie wokół prozy. Gośćmi prof. Piotra Śliwińskiego będą Cezary Ostrowski i Julia Szychowiak.

Seryjni poeci: Kornhauser i Robert

Podczas kolejnego spotkania z cyklu "Seryjni poeci" - w najbliższy wtorek w CK Zamek - poznaniacy będą mieli okazję przyjrzeć się dwóm młodym poetom: Jakubowi Kornhauserowi i Maciejowi Robertowi.

Najważniejsze to zdobycie góry

O niebywałej sile i wizjonerstwie Jerzego Kukuczki, ale też jego słabościach w pierwszej biografii himalaisty piszą Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski. Autorzy spotkają się z czytelnikami w Bibliotece Uniwersyteckiej w najbliższy poniedziałek. 

Drobne zmiany (u) Świetlickiego

Podobno w swojej nowej książce jest "znacznie mniej zbuntowany i bardziej skupiony - na niepowtarzalności chwili, na swoich wierszach, na przemijaniu życia w rozmaitych jego przejawach". Marcin Świetlicki opowie o "Drobnej zmianie" 16 października w Teatrze Ósmego Dnia.

Ćwierć wieku Z Bajki

16 października minie dwadzieścia pięć lat od dnia, gdy swą działalność na Winogradach rozpoczęła Księgarnia z Bajki. Rocznicowe uroczystości odbędą się w Auli Collegium Da Vinci, ale do księgarni warto wpaść każdego dnia!

Dobrze się myśli literaturą...

Fabuła to przyjemność, kunszt, konieczność. Tak uważają organizatorzy ważnego poznańskiego wydarzenia, a my podpisujemy się pod tym obiema rękami. We wtorek rozpoczyna się druga edycja Festiwalu Fabuły. 

Krańce, obrzeża, przygranicza

Przed nami kolejna edycja Festiwalu Literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity. Gośćmi wydarzenia będą m.in. Inga Iwasiów, Monika Kompaníková i Krzysztof Varga.

W pogodnym świecie kryminału

Czy Martin Widmark podpowie poznaniakom jak zaszczepić w swoich pociechach iście "sherlockowskie" zainteresowanie światem? Szykujcie się na weekend w jego towarzystwie!

Nie wziąć udziału to grzech. Granda się zaczyna!

"Z korytarza dochodziło donośne tupanie. Wysłużone schody przedwojennej kamienicy z bólem znosiły ciężkie kroki. Klamka cicho zmieniła pozycję, by zza szklanych drzwi, w aurze zbrodniczych planów ukazał się program Grandy 2016...". A w nim m.in. spotkania autorskie, wykłady i dyskusje ze specjalistami czy wycieczki z kluczem, organizowane przez poznańskich przewodników. Święto kryminału rozpocznie się 23 września.

Poetyckie Mroczki

O pisaniu wierszy i lirycznej wrażliwości w prozie życia opowie poeta Jacek Mroczek, autor tomu "Wszystkie rzeczy". Spotkanie odbędzie się w środę w jeżyckim Składzie Kulturalnym.

Drzewa jak malowane

Tytuł ten od ubiegłego roku jest książkowym "must have" dla dzieci. Środowe spotkanie wokół "Ilustrowanego inwentarza drzew" Emmanuelle Tchoukriel będzie ostatnim z wakacyjnego cyklu "Zamek z książek".

Nominacje w konkursie na powieść o Poznaniu

Warto było czekać! 29 zgłoszonych tekstów, w tym kilka bardzo ciekawych, napłynęło na ogłoszony blisko półtora roku temu konkurs literacki "Poznań - miasto to powieść". Już 5 lipca poznamy jego oficjalne wyniki.

Résumé czy narcystyczna autopromocja?

Jaki naprawdę jest Jacek Dehnel? Czy wyszedł poza kreację współczesnego dandysa, którego do tej pory zgrywał? Czy jego "Dziennik roku chrystusowego" dołączy do pamiętnikarskich pereł polskiej literatury czy pamięć o nim zaginie?

Literatura w glanach

Na spotkanie z czeskim pisarzem Jaroslavem Rudišem zaprasza w najbliższy poniedziałek Biblioteka Raczyńskich. Wizyta Czecha będzie pretekstem do rozmowy o literaturze czeskiej, w szczególności o jej najnowszych reprezentantach. 

Armenia - duma i uprzedzenia

Jaki jest typowy Ormianin? Jak wygląda Armenia? Jakie prawa mają kobiety, a jakie mężczyźni? Jak ukształtowała ich najnowsza historia, na którą składały się wojny, czystki, krwawe prześladowania? W którą stronę zmierza naród? Na te i inne pytania odpowie Andrzej Brzeziecki, współautor książki "Armenia. Karawany śmierci". W najbliższy czwartek w Poznaniu.

Książki wysokoprocentowe

Co pija się u Sienkiewicza, jaki trunek preferuje Witkowski, czym do nieprzytomności zalewa się bohater Pilcha? Na te i inne pytania dotyczące związków literatury z napojami wyskokowymi odpowie książka "Literacki almanach alkoholowy" Aleksandra Przybylskiego. Jej premiera odbędzie się (a jakże!) w Winiarni pod Czarnym Kotem.

1 43 Strona 44 45 46 47