Kultura w Poznaniu

Książki

Dlaczego zakonnice odchodzą po cichu?

Zanim do nich dotarła, wysłała mnóstwo maili, wypytywała duchownych i znajomych. Dwadzieścia byłych sióstr opowiedziało Marcie Abramowicz o życiu w zakonie. Autorka reportażu "Zakonnice odchodzą po cichu" spotka się z czytelnikami w Teatrze Ósmego Dnia.

Dom i świat Ojca Jana

W Poznaniu ukazało się ważne dzieło ojca Jana Góry. To wznowienie, w jednym tomie, jego dwóch pierwszych, być może najważniejszych, książek.

Kobiecym piórem

Marlena Dietrich, Ulrike Meinhof, Papusza, Zofia Stryjeńska - kobiety tak fascynujące, magnetyczne, ekscentryczne, jak tragiczne... O piórze w rękach kobiet i kobiecych biografiach porozmawiają uczestniczki poniedziałkowego spotkania w Teatrze Nowym.

Pan Kuleczka: dorosły idealny

- Zaczęło się bardzo skromnie - od małego rysuneczku, który przesłała mi pani Ela, kiedy pracowałem w miesięczniku "Dziecko" jako redaktor i pisałem artykuły o wychowaniu - opowiadał kilka lat temu Wojciech Widłak, autor popularnej serii książek dla dzieci o Panu Kuleczce. - Ela nie mogła wiedzieć, że ja też noszę muszkę - wspominał. Autor będzie gościem cyklu Zamek z Książek, w sobotę w CK Zamek.

Książka w pełni

Tradycyjnie w marcu już po raz piętnasty odbędą się Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców. Jednym z wiodących tematów tegorocznej edycji będą początki piśmiennictwa oraz kronikarstwa, związane z obchodzoną w 2016 roku 1050. rocznicą Chrztu Polski.

Zamek reporterów z Pawłem Smoleńskim

Po swojej najnowszej książce "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie", został uznany za eksperta od Kurdów. Podczas spotkania w CK Zamek Paweł Smoleński opowie o podróży w głąb kurdyjskiej kultury.

Seryjni poeci: Tomasz Bąk i Szczepan Kopyt

Jeden posiada "umiejętność wchodzenia w szkodę wszystkim dyskursom i wszczynania rebelii lingwistycznej na każdym polu językowym" (jak o Szczepanie Kopycie pisze Przemysław Czapliński), a drugi pisze z lekkością, która uzależnia. Szczepan Kopyt i Tomasz Bąk będą gośćmi kolejnego spotkania z cyklu Seryjni poeci - we wtorek w Zamku.

W ukraińskim labiryncie. Ze Szczerkiem

Nierzadko jest traktowany jak nadworny ekspert od tematyki Wschodu. Ziemowit Szczerek napisał o Ukrainie i z Ukrainą w tle świetne książki. Jego refleksje i analizy są wnikliwe, nigdy powierzchowne. We wtorek w Zamku spotka się z czytelnikami.

Powieść Krystyny Feldman gotowa! Premiera 1 marca

Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego oraz Wydawnictwo Miejskie Posnania zapraszają na spotkanie poświęcone premierze książki Krystyny Feldman "Światła, które nie gasną" - 1 marca, w dniu setnych urodzin aktorki.

Aforyzm i empatia

Ukazał się właśnie wybór poezji jednego z najważniejszych współczesnych polskich poetów - Mariusza Grzebalskiego.

Matematyczna precyzja

Gra pozorów, najnowszy kryminał Joanny Opiat-Bojarskiej, to ósma książka w jej karierze i kolejny dowód na to, że ten gatunek literacki przeżywa w Polsce największy boom od niepamiętnych czasów. Nie dość, że półki księgarń wprost uginają się pod tego rodzaju literaturą, to jeszcze polscy autorzy nie pozostają w tyle i sami konstruują świetne fabuły.

Boskie narracje Ignacego Karpowicza

Jego "Ości" stają w gardle, a "Balladyny i romanse" budzą skrajny niepokój. Spotkanie z Ignacym Karpowiczem rozpocznie cykl rozmów z pisarzami w Teatrze Polskim. Będzie o wierze, religii i bogach.

Księga o jego umarłych

Przerażająca pustka, obezwładniająca samotność, unieruchamiający smutek i kaleka pamięć, która zaciera wspólne chwile i rysy twarzy. W jaki sposób obronić się przed utratą wspomnień o umarłych i wskrzesić ich tak, by nie zadrapać rany, którą po sobie zostawili? Czy odpowiedzią może być "spisanie" ich na stronach książki?

Literatura do posmakowania

Będą literaturę smakować, drzeć, wyrzucać przez okno, ale też czytać ją i krytykować. Trzecia edycja "LiteruFKI" rozpocznie się w czwartek od spotkania z wrocławską poetką Iloną Witkowską.

Być więc i nie być, oto jest pytanie

Jedni nazywają go "estetą i dekadentem", a inni "poetą uczonym" albo "spadkobiercą parnasistów". Andrzej Sosnowski będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Seryjni poeci" - 2 lutego w Zamku.

Czy warto być staroświeckim?

Podczas styczniowego spotkania w ramach Festiwalu Fabuły entuzjaści dobrej literatury będą mieli możliwość rozmowy z poetą, prozaikiem i krytykiem literackim Włodzimierzem Kowalewskim. Do kin wszedł właśnie film na podstawie jego książki pt. "Excentrycy".

"Nietakty" Komedowej

Sześć lat po śmierci autorki ukazał się zbiór wspomnień Zofii Komedowej Trzcińskiej, opracowany przez jej syna Tomasza Lacha. 

1 45 Strona 46 47 48 49