Kultura w Poznaniu

Sztuka

Wielopoziomowy dialog z rzeczywistości­ą

O tym czym może być dziś fotografia dokumentalna opowiada Dorota Walentynowicz, kuratorka cyklu wystaw "non-fiction". Ostatnią z nich, podczas której swoje prace pokaże Michał Szlaga, oglądać można od 2 grudnia w Galerii Fotografii pf. 

Nasze lokalne World Press Photo. Znamy zwycięzców!

Poznański "czarny protest" i prezydent Jacek Jaśkowiak to bohaterowie zwycięskich zdjęć tegorocznej edycji konkursu Wielkopolska Press Photo. Najlepsze fotografie prasowe z naszego regionu będzie można oglądać od 28 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Poeksperymentuj: odpuść sobie

Katarzyna Balicka proponuje widzom pewien eksperyment. - Na chwilę spróbujmy po prostu odpuścić - proponuje artystka. W piątek, 4 listopada, podczas wernisażu wystawy "As long as I dance, my life is fantastic" w galerii FWD będzie można przekonać się, czy spełnienie takiej prośby jest w ogóle możliwe.

Propagandowy dąb z Miasta Aniołów

Gospodarzem ostatniego z tegorocznych projektów realizowanych w ramach programu rezydencji artystycznych w Centrum Kultury Zamek będzie Christian Kosmas Mayer, uznany twórca rzeźb, fotografii, filmów i instalacji. Przez cały listopad artysta będzie pracować nad wystawą "Olympic Oak Tree".

Prowincja - świeże spojrzenie

- Niech przyjeżdżają, już wiem, gdzie ich przenocuję - powiedziała rok temu sołtyska Rogalinka Dorota Domagała. - Mamy świetlicę. Wygód nie będzie, ale jak się zgodzą, to załatwione. Rowery też im zorganizuję. - Pani Dorota zawsze mówi krótko i treściwie. Gdy we wrześniu 2015 roku dwójka niemieckich studentów fotodziennikarstwa z Hanoweru przystała na codzienne rozkładanie śpiwora i karimaty w wiejskiej świetlicy, zakomunikowała na dzień dobry: - Pojutrze smażę powidła na podwórku, niech przyjdą zobaczyć.

Październik miesiącem... fotografii

Rozpoczyna się kolejna edycja Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Wydarzenia obejmujące Wielkopolskę promować będą sztukę fotograficzną, jak i samych fotografów związanych z regionem. Działania edukacyjne, konkursy i wystawy potrwają do końca października.

Artyści w służbie społecznej

Galeria Piekary otwiera 6 października wystawę "Godzina Trzech Wiedźm". Artyści przejmą rolę aktywistów, krytykujących mit neoliberalnej polityki.

Dyskusje fundamentalne

Poznań po raz kolejny zamieni się w stolicę sztuki współczesnej. W październiku zjadą tu kuratorzy i artyści z całego świata, żeby wejść ze sobą nawzajem oraz z widzami w niebanalną dyskusję - nie tylko na płaszczyźnie sztuki. Nie spodziewajmy się zatem jedynie czysto estetycznych doznań, ale także refleksji na temat kondycji współczesnego świata. Przed nami piąta odsłona Mediations Biennale.

Strzelba, obraz i pierzyna

Rozmowa z Natalią Bloch, kuratorką wystawy Wszyscy jesteśmy migrantami. Listy polskich emigrantów z Ameryki z końca XIX wieku. Wernisaż w piątek w CK Zamek.

Surrealistyczny Poznań

Salvador Dali, ikona surrealizmu i awangardy, zagości w Poznaniu. Prace artysty oraz dzieła z zakresu sztuki użytkowej już wkrótce będzie można oglądać w galerii Dalineum - nowym punkcie na kulturalnej mapie Poznania.

Dlaczego Bauhaus pachniał czosnkiem?

W poznańskim Zamku już wkrótce otworzy się wystawa, która tradycyjną edukację muzealną wywróci do góry nogami. I nic w tym dziwnego, w końcu szkoła, której ekspozycja jest poświęcona, wywróciła do góry nogami świat designu... Bauhaus, bo o niej mowa, z pewnością uwolni skrywane pokłady kreatywności niejednego dziecka.

Słabe fundamenty rzeczywistości

Czym są fundamenty i czy są jeszcze potrzebne w mobilnej, płynnej i dynamicznej rzeczywistości? Czym jest zakorzenienie w kulturze? Jak osiągnąć poczucie bezpieczeństwa? Pytania postawione przez autorki wystawy "Słabe fundamenty" dotyczą aktualnych kwestii, potrzeb i przemian społecznych. Tego, jak interpretują postawiony problem artystki, będzie można się dowiedzieć już 14 lipca, podczas wernisażu w Nowej Gazowni.

Dyplomy na Targach

Wystawa "Dyplomy 2016 " daje widzom szansę obejrzenia blisko 200 prac dyplomowych tegorocznych absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Wizyta w bajce

Niezwykła wystawa bajkowych ilustracji Katarzyny Bajerowicz - od piątku w Galerii Miejskiej Arsenał.

Świetlne obrazy Tarasewicza

Prace Leona Tarasewicza, jednego z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich malarzy, będzie można oglądać od piątku w galerii Ego.

Sztuka poruszania wyobraźni

Współtworzył grupy artystyczne, do których należeli m.in. Tadeusz Kantor i Maria Jarema. Eksperymentował z kubizmem, informelem i sztuką figuratywną, by finalnie stworzyć własną koncepcję artystyczną - Ars Horme. Prace Bogusława Szwacza od 6 maja zaprezentuje Galeria Piekary.

Jaka powinna być krytyka?

"Krytyka powinna być krytyczna". Oczywiste? Dopiero po analizie tytułu referatu Izabeli Kowalczyk, który zostanie wygłoszony podczas konferencji #StanKrytyczny, zaczynamy zastanawiać się nad funkcją krytyki artystycznej. Poświęcona tym zagadnieniom konferencja odbędzie się w dniach 4-5 maja na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

O życiu w mieście

Podczas trzeciej edycji Poznań Design Days przyjrzymy się różnym aspektom przestrzeni miejskiej. I zastanowimy, co zrobić, by te publiczne spełniały potrzeby jej wszystkich mieszkańców. Festiwal rozpocznie się 6 maja.

1 29 Strona 30 31 32 33