Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Kto steruje Wielką Historią?

Ani to książka sensacyjna, ani historyczna. Sam autor nazywa ją "paraboliczną opowieścią o upadku cywilizacji osadzoną w rzeczywistości umownej". W warstwie ideowej to dzieło o nieoczywistej klasyfikacji gatunkowej traktuje o agonii kultury antyczno-chrześcijańskiej i siłach kierujących historię ludzkości na określone tory. Autor Upadłego Księcia, bo o tę pozycję chodzi, we wtorek będzie gościem Biblioteki Raczyńskich.

. - grafika artykułu
Jerzy Szczepkowski, fot. materiały prasowe

Upadły Książę to, jak przystało na utwór o kompozycji szkatułkowej, opowieść w opowieści. A raczej liczne opowieści zatopione w jednej nadrzędnej narracji. Na zakurzonym i zagraconym strychu opuszczonej kamienicy, którą wkrótce czeka rozbiórka, narrator odnajduje tajemnicze zawiniątko. A w nim trzy stare, pożółkłe dzienniki pełne zapisków, które składają się na jedną dramatyczną opowieść o filozoficznym podłożu. Zafascynowany odkrywca bierze materiał na warsztat, dzieli go na sekwencje i układa w całość, z której wyłania się niepokojący sens. Mimo że od wydarzeń opisywanych przez kronikarzy minęły trzy stulecia, narrator dostrzega w nich niepokojącą aktualność. Upadły Książę okazuje się uniwersalną opowieścią o siłach i nieśmiertelnych ideach, które stwarzają rzeczywistość.

Szczepkowski w Upadłym Księciu odwraca schemat fabularny powieści kryminalnej czy sensacyjnej. A zatem zamiast zastanawiać się, kto jest winny zbrodni, zastanawiamy się kto i z jakich pobudek może być do niej zdolny. Akcja skompilowanej z kilku przekazów opowieści rozgrywa się na przestrzeni kilkunastu dni w bliżej nieokreślonym księstwie niemieckim przed blisko trzema stuleciami.

A więc kto będzie miał krew na rękach? Do odpowiedzi zbliżają się (oraz czytelników) trzej pamiętnikarze reprezentujący określone typy wrażliwości społecznej oraz orientacje światopoglądowe - książę (esteta, miłośnik sztuki), minister bezpieczeństwa (ekszbrodniarz i psychopata) oraz wicehrabia (przegraniec pragnący uczestniczyć w Wielkiej Historii). Między uczestnikami tego spektaklu rozgrywa się burzliwa debata dotycząca idei - uniwersaliów, które stanowią esencję danej rzeczy czy pojęcia. Przywoływane idee dotyczą zagadnień takich jak sztuka, naród, życie i śmierć. W Upadłym Księciu ścierają się doktryny buddyjsko-hinduistyczna, chrześcijańska oraz lucyferyczna.

Jerzy Szczepkowski to architekt (z wykształcenia) oraz historyk filozofii (z zamiłowania) związany z myślą konserwatywną. Wydany w 2022 roku Upadły Książę jest jego debiutem literackim, aczkolwiek pisarz zapewnia, że do szuflady pisał już od dwudziestu lat. Od lat śledzi przemiany kulturowe, które jego zdaniem godzą w fundamenty cywilizacji chrześcijańskiej. W roku 2023 nakładem wydawnictwa Prohibita ukazał się Katechizm antykultury tegoż autora. W książce tej pisarz na tapet bierze tzw. rewolucję antykulturową, którą bada w kontekście minionych rewolucji europejskich. A także rozważa na temat mechanizmów wykorzystywanych do projektowania społeczeństwa od podstaw w myśl ustanawiania tzw. nowego porządku świata.

Jacek Adamiec

  • spotkanie z Jerzym Szczepkowskim wokół książki Upadły Książę
  • 9.01, g. 18
  • Pracownia-Muzeum J.I.Kraszewskiego
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024