Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

28 696 mil morskiej żeglugi

Zanim na orbicie pojawiły się satelity Block I odpowiadające za działanie systemu GPS, ona samotnie opłynęła świat na jachcie Mazurek. I choć za swoje osiągnięcie otrzymała wiele odznaczeń, umówmy się - mało kto poza środowiskiem żeglarskim o niej pamięta. Taki stan rzeczy usiłuje zmienić Paulina Reiter - autorka książki o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz. W czwartek 30 listopada pisarka spotka się z czytelnikami w Zamku.

Czarno-biały portret uśmiechniętej kobiety. - grafika artykułu
Paulina Reiter, fot. Mateusz Skwarczek

Wszyscy słyszeliśmy o dokonaniach Aleksandra Doby, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Poczynania zmarłego w 2021 roku na Kilimandżaro podróżnika bacznie śledziły media, dzięki czemu miał on okazję stać się gwiazdą popkultury, kolejnym polskim gigantem sportu. Każdemu z jego przedsięwzięć dopingowały tysiące fanów - zarówno młodzi, których zarażał miłością do aktywności fizycznej, jak i nieco starsi, którym Doba udowadniał, że wiek to tylko liczba. Podobnej rozpoznawalności nie doczekała się zmarła w tym samym roku niestrudzona podróżniczka Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, kobieta, która podczas dwuletniego samotnego rejsu (1976-1978) opłynęła Ziemię na łodzi żaglowej. I zrobiła to jako pierwsza w historii. Niestety w czasach, gdy informacje nie rozchodziły się w sieci w ułamku sekundy, bo sieci po prostu nie było, a nad kształtem komunikatów w tradycyjnych mediach czuwała Partia.

Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz to książka, którą Paulina Reiter pragnie przywrócić - a może nawet zbudować - pamięć o wybitnej polskiej żeglarce. Z rozmowy z kapitanką przeprowadzonej przed paroma laty wyłania się historia jej życia w ponurej rzeczywistości PRL-u, starań o godne wykształcenie na Politechnice Gdańskiej, zdobycia patentu kapitana oraz przygotowań do życiowej podróży. To opowieść o determinacji i wierze w swoje możliwości, dzięki którym Chojnowska-Liskiewicz była w stanie przetrwać na pełnym morzu ponad 700 dni samotnej walki z żywiołem. A także o najważniejszych ludziach w jej życiu, którzy pomogli jej zwyciężyć w wyścigu z jej wielką rywalką, Naomi James.

Spotkanie wokół książki Pauliny Reiter, kolejną odsłonę zamkowego cyklu Aleja Praw Kobiet, poprowadzi Agnieszka Maciejewska. Przyszła rozmówczyni Reiter jest urzędniczką, dziennikarką radiową, aktywistką oraz, co szczególnie istotne w tym przypadku - zapaloną żeglarką. Sama Paulina Reiter to natomiast dziennikarka i pisarka związana z "Wysokimi Obcasami". Zasłynęła kontrowersyjnym wywiadem z Natalią Przybysz, w którym piosenkarka otwarcie przyznała się do aborcji. Reiter wraz z Alicją Długołęcką, seksuolożką, napisała dwie książki przełamujące tematu tabu związane z kobiecą seksualnością - Seks na Wysokich Obcasach oraz Seks na Wysokich Obcasach 2.

Spotkanie będzie transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK i Zamek Czyta.

Jacek Adamiec

  • Spotkanie literackie z Pauliną Reiter wokół książki Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo, z cyklu Aleja Praw Kobiet
  • 30.11, g. 18
  • Sala Wielka, CK Zamek
  • bilety: 5 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023