Kultura w Poznaniu

Film

PROSTO Z EKRANU. Nie zdążę

Na pełny etat jest kinową kwintesencją nadmiaru obowiązków i niedomiaru czasu wielu matek - i to nie tylko tych, które zmagają się z tak zwanym samodzielnym macierzyństwem. Eric Gravel rozumie współczesne kobiety jak nikt inny, swoim filmem dając milionom z nich nadzieję na to, że w końcu kiedyś zdążą.

Biegnij, Julie, biegnij!

Wybucha strajk transportu miejskiego i Julie musi przebiec przez ulice Paryża, by nie spóźnić się na spotkanie rekrutacyjne - o filmie Na pełny etat pisze Przemysław Toboła.

PROSTO Z EKRANU. Kwestia smaku

Zapomnijcie o przestarzałych gwiazdkach Michelina - restauracja na prywatnej wyspie Hawthorn, prowadzona przez szefa kuchni o swojsko brzmiącym nazwisku Slowik, to najekskluzywniejsza z restauracji i basta. Kłopot polega na tym, że wszystko tu traktuje się śmiertelnie poważnie. Dosłownie.

PROSTO Z EKRANU. Smutny dancing

Tytułowe Rimini to włoski kurort nad brzegiem Adriatyku, który po sezonie wygląda dokładnie tak, jak główny bohater filmu, Richie Bravo, po zejściu ze sceny - przygnębiająco, samotnie i smutno.

Ku pamięci

- Okazało się, że wydarzenie generowało bardzo pozytywne reakcje w social mediach, natomiast na samych projekcjach frekwencja nie była zachwycająca. Jeśli ponad 2 tysiące osób wklikanych na wydarzenie na FB nie przełożyło się na pełne sale przez 4 dni seansów to znak, którego nie można ignorować - mówią Iwona Stefańska* i Gosia Kuzdra**, organizatorka i pomysłodawczyni Dni Poznańskich Kinomanów vol. 2.

PROSTO Z EKRANU. Ulica Wytrwałych 1

Lombard położony na obrzeżach Bytomia jest największym tego rodzaju miejscem w Polsce i prawdopodobnie jednym z największych w Europie. I choć od lat jest na granicy upadku, to wciąż prosperuje, stanowiąc przy okazji centrum spotkań dla okolicznych mieszkańców. Opowiada o nim w debiutanckim pełnym metrażu Łukasz Kowalski.

Odcienie szarości

Farhadi ma niezwykły dar komplikowania i niuansowania historii, które opowiada i które z pozoru wydają się proste i oczywiste - o filmie Bohater pisze Bartosz Żurawiecki.

Okno życia

Późnym wieczorem zakapturzona dziewczyna podchodzi do "okna życia" w ścianie kościoła. Chwilę się waha, ale nie wkłada noworodka w powijakach do środka, lecz pozostawia na chodniku i ucieka - o filmie Baby broker pisze Przemysław Toboła.

PROSTO Z EKRANU. Podwojona wrażliwość

Dwa poprzednie filmy Agnieszki Smoczyńskiej, tak od siebie różne - rozbuchane audiowizualnie Córki dancingu i psychologiczna Fuga - uczyniły z reżyserki doskonałą kandydatkę do podjęcia próby artystycznego zrozumienia złożonych osobowości sióstr Gibbons.

OFF CINEMA. Traktat o przenicowaniu

Roman Stańczak to jedna z najważniejszych, a zarazem najbardziej zapomnianych  postaci reprezentujących nurt sztuki krytycznej lat 90. w Polsce. Artysta studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a swój warsztat doskonalił w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego, autora instalacji, rzeźbiarza i perfomera, który w swojej twórczości wychodził od Teorii Formy Otwartej sformułowanej przez Oskara Hansena. Oprócz Stańczaka, pracownię Kowalskiego (tzw. Kowalnię) współtworzyli także pozostali przedstawiciele sztuki krytycznej, m.in. Artur Żmijewski, Katarzyna Kozyra i Paweł Althamer.

OFF CINEMA. Musicie poznać Lullę!

Boylesque to pełnometrażowy debiut Bogny Kowalczyk otwierający tegoroczny Festiwal OFF Cinema. Reżyserka kreuje filmowy portret Andrzeja Szwana, czyli Lulli La Polaca - najstarszej polskiej (i europejskiej) drag queen. Andrzej ma 84 lata, a na scenie jako drag queen zadebiutował 12 lat temu za sprawą Kim Lee (Andy'ego Nguyena). Mówi, że trudno odróżnić Lullę od Andrzeja. Twierdzi, że Lulla ma więcej odwagi i energii do działania przy nowych projektach, a Andrzej lubi zostawać za kulisami.

PROSTO Z EKRANU. Pęknięcia

Fińsko-szwedzkie Pisklę to horror zupełnie innej maści niż te, do których przyzwyczaiło nas choćby kino amerykańskie. Sporo tu tonów spokojnych, z pogranicza baśni i snu, które wzbudzają niepokój zupełnie odmienny od tego, jaki znaliśmy dotąd.

Kino, wojna, natura

Od 18 do 23 października w Centrum Kultury Zamek organizatorzy, twórcy kina dokumentalnego, zaproszeni goście oraz filmoznawcy będą opowiadać o dynamicznie zachodzących w świecie przemianach - społecznych, geopolitycznych, środowiskowych. Po raz 26. w Poznaniu odbędzie się Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA.

Brzoskwiniowy sad

Właśnie wrażliwość (zademonstrowana już przecież w Lecie 1993), z jaką Simón pokazuje dzieci i ich świat, w pierwszym rzędzie uwodzi widza - o filmie Alcarràs pisze Bartosz Żurawiecki. 

PROSTO Z EKRANU. Zombie znad Wisły

Ze świecą szukać w ostatnich latach polskiego kina gatunkowego, które nie byłoby kryminałem, komedią romantyczną albo filmem historycznym. A o polskiej czarnej komedii o apokalipsie zombie mogliśmy co najwyżej pomarzyć. Aż do teraz.

ALE KINO. Z "10" grają najlepsi

Lekarz: Już nie zagrasz w piłkę. Dylan (główny bohater filmu): Założymy się? Mecz o wszystko to lektura obowiązkowa, nie tylko dla fanów futbolu.

ALE KINO. Miłość jest dobra na wszystko?

Reżyser Yaniv Raz zabiera nas w wyjątkową podróż do świata nastolatka, który nie potrafi sobie poradzić z otaczającym światem. Jest zabawnie, strasznie, depresyjnie, wesoło, ale przede wszystkim bardzo filmowo. Porady doktora Ptaka dla smutnych poetów to obraz wymykający się utartym schematom i ukazujący siłę niezależnego kina amerykańskiego.

ALE KINO. Płaszcz ziemski i pierścienie Saturna

Comedy Queen Jenny Jägerfeld okrzyknięta została najlepszą szwedzką powieścią młodzieżową 2020 roku. A film na jej podstawie w reżyserii Sanny Lenken otrzymał m.in. Kryształowego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale 2022 oraz nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Tytuł bez wątpienia zwraca na siebie uwagę.

PROSTO Z EKRANU. Resztki

Wprawdzie na ekranach polskich kin Vortex Gaspara Noé jest już od połowy września, jednak po spontanicznym obejrzeniu tego filmu nie mogę się powstrzymać, by nie napisać o nim w tym cyklu. Zasługuje bowiem na uwagę bardziej niż każda zeszłotygodniowa premiera.

Festiwal rozmowy z widzami

- Program będzie wielobarwny jak ogon pawia, żeby każdy coś dla siebie znalazł. Sięgamy także i po kino rozrywkowe, pod warunkiem że to mądra rozrywka - mówi Jerzy Moszkowicz*, dyrektor artystyczny Ale Kino!

1 6 Strona 7 8 9 10