Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Zaraźliwy niepokój

Polska sztuka współczesna w ostatnim czasie często spotyka się z biologią, a konkretnie z jej częścią, która zajmuje się zjawiskami naturalnymi niebezpiecznymi dla człowieka. Aleksandra Ska w Galerii Piekary zamierza wywołać pandemię...

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Ponoć pandemia ma być wyjątkowo groźna. Wirus zmutowany na tyle, że trudny czy wręcz niemożliwy do wyeliminowania ma wymknąć się spod kontroli. To z pewnością niesie niepewność o przyszłość naszego gatunku. Wizje są katastroficzne i ostateczne. I tu właśnie buduje się to, co często pojawia się w pracach artystki. Pewien dyskomfort, z którym musi zmierzyć się odbiorca. Poza tym elementem, wystawa zdaje się jednak iść w innym kierunku niż dotychczasowa twórczość Ska, która koncentrowała się zazwyczaj na sferze podświadomości, badała sensualność i erotyzm. Tym razem uderza w obszar naszej świadomości i próbuje ją zmanipulować. Do sprawy artystka podchodzi również bardziej analitycznie - fabrykuje dowody, współpracuje z biologiem dr Maciejem Behrendtem, konsultuje z gronem naukowców. Korzysta tym samym ze strategii tworzenia alternatywnej, ale realistycznej i potencjalnie możliwej rzeczywistości, która to strategia niejednokrotnie pojawiała się w najnowszej sztuce, zwłaszcza w kontekście skrajnych nastrojów związanych z wizją końca świata. Zdaje się, że powstanie z tego spójna historia, którą będziemy mogli odkryć już wkrótce w Galerii Piekary. Wybiorę się na wystawę "Pandemia" z ciekawością, ale też z pewnym niepokojem, bo kto wie, czy nie zostaniemy postawieni w obliczu realnego zagrożenia? Myślę, że warto przezwyciężyć wstępny niepokój i poddać się mu już w przestrzeni wystawy.

Aleksandra Ska pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów, gdzie prowadzi Pracownię Rzeźby i Działań Przestrzennych. Mieszka i tworzy w Poznaniu i jest silnie związana z lokalnym środowiskiem artystycznym. Jej twórczość dotyka najczęściej problemów podświadomości i sensualności, a także kobiecego ciała, fetyszyzmu i erotyzmu. Porusza się w wielu mediach. Tworzy obiekty, instalacje, fotografie i wideo. Jej prace pokazywane były między innymi na wystawach "Stan życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym" w National Art Museum of China w Pekinie, "Kanibalizm. O zawłaszczeniach w sztuce" w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie w 2015 roku," "Korespondencje. Sztuka Nowoczesna i Uniwersalizm" w Muzeum Sztuki Ms2 w Łodzi w 2013 roku i wielu innych. W 2007 roku otrzymała Grand Prix na Festiwalu Sztuki Młodych w Szczecinie - Przeciąg oraz W 2011 roku Medal Młodej Sztuki Miasta Poznania. Trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jej prace, oprócz Galerii Piekary, będziemy mogli zobaczyć również na wystawie "Czasoprzestrzeń" w ramach 9. Biennale Fotografii w Poznaniu, a aktualnie w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie na ekspozycji "Przestrajanie. Leszek Knaflewski i audiosfera" poświęconej jej zmarłemu niedawno partnerowi.

Bogusz Bogatko

  • Aleksandra Ska "Pandemia"
  • Galeria Piekary
  • kurator: Jarosław Lubiak
  • wernisaż 16.10, g. 19
  • wystawa potrwa do 13.11