Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Rytuał nie do przejścia?

"Drogi i granice; mosty i mury; zapory i bramy - istnieją na raz i wcale się nie wykluczają" - czytamy w zapowiedzi artystycznego projektu fotografa Tytusa Szabelskiego-Różniaka, który udowadnia paradoksalność naszych działań na poziomie planowania infrastruktury, kształtowania politycznych stosunków, ale też codziennych relacji międzyludzkich. Dokładamy wszelkich starań, aby dotrzeć do innych, po czym stawiamy kolejne granice. I odwrotnie - dzielimy, by za moment szukać szansy na połączenie.

Na czarno-białej fotografii ciągnie się daleko drewniany płot, uchwycony tak, że robi zygzak. Przed nim pole. Wrażenie pustki i bezsensu. - grafika artykułu
Tytus Szabelski-Różniak z cyklu "Dziel i łącz", fot. materiały organizatorów

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu 26 stycznia otwarta zostanie wystawa Tytusa Szabelskiego-Różniaka Dziel i łącz. Na zaaranżowaną przez autora przestrzeń złoży się czarno-biała dokumentacja fotograficzna stworzona w zgodzie z nurtem Nowej Topografii oraz filmy. Naczelna idea projektu została zawarta w tytule stanowiącym parafrazę łacińskiej sentencji divide et impera. W zglobalizowanym świecie, którego zasadą jest stały ruch, błyskawiczna wymiana kapitału, towarów, usług i ludzi, konieczne jest budowanie ciągów komunikacyjnych, sięgających najdalej jak to tylko możliwe. Wolność, którą w ten sposób otrzymujemy, jest jednak złudna. Poruszanie się w takim systemie musi podlegać ścisłej kontroli, kanalizacji, a temu właśnie służą rozmaicie rozumiane granice.

Artysta zajął się z jednej strony komunikacyjnymi arteriami - autostradami i drogami ekspresowymi. Często powstają one w miejscach, w których dotąd nieskrępowanie rozwijała się przyroda. Aby nie ucinać jej trwania, architekci konstruują naziemne i podziemne przejścia dla zwierząt przypominające ich naturalne środowisko. To próba połączenia obcych sobie światów, zurbanizowanego i dziewiczego, które w gruncie rzeczy nie dają się połączyć - na każdym kroku ujawnia się manifestacyjna sztuczność takiego działania. Druga z istotnych dla Szabelskiego perspektyw międzygatunkowego dzielenia i łączenia ujawnia się w konstrukcji przejść granicznych regulujących zasady migracji pomiędzy państwami. Autor wskazuje między innymi na to, które z ich elementów są dostępne dla zwierząt, które natomiast - pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów - dla ludzi. Ropociąg "Przyjaźń", mur na granicy polsko-białoruskiej czy autostrada łącząca Ukrainę stanowią w tym projekcie emblematy dwuznacznej roli infrastruktury, która jednocześnie otwiera nas i zamyka na świat.

Tytus Szabelski-Różniak ukończył studia doktorskie z zakresu fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, jest też absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej. To laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów artystycznych oraz stypendiów, w tym stypendium pamięci Konrada Pustoły dla fotografa zaangażowanego społecznie. Jego prace na co dzień można obejrzeć w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał oraz w hotelu Raffles Europejski w Warszawie.

Mirella Kryś

  • wystawa Tytusa Szabelskiego-Różniaka, Dziel i łącz
  • wernisaż: 26.01, g. 18
  • Biblioteka Wojewódzka
  • czynna do 14.03
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024