Kultura w Poznaniu

Opinie

JA TU TYLKO CZYTAM. Mały kurs wspierania

Książka niewielka, niepozorna, a jednak czekała na półce całymi tygodniami. Nie byłam gotowa na jej lekturę miesiąc temu, nie byłam gotowa i teraz - i nie da się chyba lepiej podsumować tego wspólnego mianownika, który łączy wszystkie książki o śmierci.

Noworoczny tour

Koncerty noworoczne to długa tradycja, w którą wpisuje się także Orkiestra Amadeus. Tym razem Agnieszka Duczmal i jej zespół zabrali widownię w międzykontynentalną podróż do nieoczywistych destynacji.

Matkoriarchat

Najnowszy spektakl pt. Siostry!, reżyserowany przez Piotra Kruszczyńskiego w Teatrze Nowym w Poznaniu miał być próbą zdefiniowania, jak może wyglądać świat wyjęty spod reżimu patriarchalnego. Okazuje się jednak, że większą bolączką niż ten krzywdzący i niesprawiedliwy układ społeczny, jest brak pomysłu na urządzenie świata od nowa. Tylko kto za to odpowiada?

PROSTO Z EKRANU. Love, car & rock'n'roll

Dramat? Thriller? Horror? Cokolwiek stworzyła Julia Ducournau, okrasiła to dodatkowo futurystycznymi fantazjami z elementami science-fiction. Belgijsko-francuska produkcja Titane wymyka się wszelkim kategoriom gatunkowym, a śmiałością przekraczania granic z pewnością zaskoczy niejednego widza.

Na księżyc i z powrotem

Muzyka tria RGG pozostaje fascynującym zjawiskiem: jest własna i oryginalna, bo chociaż sięga do (nie tylko jazzowych) tradycji, unika tego, co łatwe, modne czy popularne. A przy okazji wciąga i zachwyca słuchaczy.

JA TU TYLKO. Z łosiem za pan brat

Czołówka Przystanku Alaska nie kłamie. Nie dość, że jest tam, na Alasce, o wiele więcej łosi niż ludzi, to jeszcze te pierwsze z nonszalancją buszują po domach nielicznych mieszkańców, o czym Damian Hadaś, autor Alaski. Przystanku na krańcu świata, przekonał się nie raz.

Zawsze tak świętujmy!

Ku mojemu własnemu zaskoczeniu jubileuszowy koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza wywołał wiele pozamuzycznych refleksji, niezwiązanych z tym konkretnym wieczorem. To cieszy, bo o tym, jak wyborną wokalistką jest Alicja Majewska znowu nie trzeba będzie nikogo przekonywać.

I że cię nie opuszczę

"Ludzka kreatywność nie ogranicza się (...) do jednego modelu małżeństwa. I właśnie o tym opowiada ta książka" - pisze we wstępie do Drugi mąż czwartej żony. Małżeństwa świata poznański antropolog, profesor Waldemar Kuligowski. Fascynująca to lektura, otwierająca i poszerzająca definicje małżeństwa, w jakich poruszamy się w naszym europocentrycznym świecie.

PROSTO Z EKRANU. Więcej niż jedno zwierzę

Valdimar Jóhannsson w swoim debiucie pełnometrażowym Lamb pokazuje, jak niewiele trzeba, by zamknąć się w wyobrażonym świecie pełnym fantazji i cudów, jeśli wcześniej przeżyło się niewyobrażalną traumę. Zwłaszcza, gdy mieszka się na odludziu.

Święta bohemy

22 grudnia 1858 roku urodził się Giacomo Puccini, a już dwa dni później przypadają Święta Bożego Narodzenia. W operowym świecie króluje wówczas Dziadek do orzechów, a Puccini i jego operowi koledzy po fachu ustępują miejsca słynnemu baletowi. Pechowa data urodzin ginąca w przedświątecznej atmosferze? Bynajmniej.

Poezja dokumentalna

Laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021 została Kamila Janiak, wydawana w poznańskim WBPiCAK-u poetka i wokalistka. W zwycięskim zbiorze - Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie - do poezji wtargnęła "pandemiczność", jeden z najbardziej ryzykownych motywów literackich.

PROSTO Z EKRANU. Nieodrobiona lekcja historii

Tomasz Wolski swoim 1970 udowadnia, że dokumenty historyczne nie muszą powstawać jedynie dla ściśle określonego grona odbiorców - historyków i pasjonatów przeszłości. Prosty zabieg animacyjny sprawia, że jego najnowsze dzieło non fiction ogląda się jak najwyższej klasy thriller polityczny. Tym bardzie przerażający, że prawdziwy.

Dom, dom, dom...

"Dom" to chyba najczęściej pojawiające się w sztuce Gdzieś daleko stąd słowo. Nie bez przyczyny. Nie zawsze chodzi o konkretny budynek, choć może chodzić. Nie zawsze chodzi o konkretne miejsce, choć też może. Może to słowo bardziej oznacza nasz wolny wybór co do tego, gdzie i jak chcemy żyć? A może jest symbolem całej naszej historii?

ALE KINO! Wesołe wspomnienia z upadku

Ważne historyczne momenty i okresy, takie jak upadek Związku Radzieckiego, najczęściej prezentowane są w formie dokumentalnej, ale Lauri Randla, estoński reżyser, w Żegnaj, Związku Radziecki wybrał nostalgiczną, fabularną podróż, w trakcie której dziejowe przemiany ukazane zostają z perspektywy dorastającego dziecka.

PROSTO Z EKRANU. Taniec na noże

Chociaż mam wewnętrzny opór przed filmami z budżetem 100 milionów dolarów, próbującymi wiarygodnie opowiadać o biedniejszych warstwach społeczeństwa, to jednak nazwisko magika kina Stevena Spielberga nie pozwoliło mi przejść obok nowej wersji West Side Story obojętnie.

Strona 1 2 120