Kultura w Poznaniu

Varia

#feriewmieście

Czekają na nie wszyscy uczniowie, odbywają się w różnych terminach, ale zawsze (na szczęście!) trwają całe dwa tygodnie. Dzieci i młodzież z wielkopolski rozpoczną ferie jako pierwsi już 17 stycznia.

Zaczęliśmy się sobie przyglądać

- W obliczu prezentowania treści kulturalnych w internecie potrzebę edukacji widać jeszcze bardziej, bo do materiałów w sieci są w stanie dotrzeć i je skonsumować tylko osoby do tego przygotowane. Ich kompetencje muszą być stale rozwijane, a teraz jest to trudne. Jednak jeśli nie zrobimy tego my, ludzie kultury, to chyba nikt tego nie zrobi. Mam obawę, że przez pandemię tracimy czas i znów całe grupy młodych ludzi nie zostaną wyedukowane do kontaktu z kulturą - mówi Justyna Makowska*, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Porozmawiajmy o tożsamości

Już w najbliższą sobotę w Teatrze Polskim spotka się trójka prelegentów - Radek Rak, Antonina Tosiek i Łukasz Ronduda. Goście teatru porozmawiają o swoim rozumieniu polskiej tożsamości ludowej i sposobach, w jakie można o niej opowiedzieć. Spotkanie towarzyszy premierze Kordiana i chama, który wraca na afisze od 6 stycznia.

FILOZOFIA ULIC. Se (a)ns życia

Czasami jest tak, że czyjeś wewnętrzne światło zaczyna lśnić najmocniej wtedy, kiedy tego kogoś już nie ma. Oczywiste jest, że wraz z istnieniem człowieka jego światło, w sposób fizyczny, również przestaje istnieć, a to, co jawi się nam niesamowitą i niespotykaną jak dotąd jasnością, to nasze własne wspomnienie o tej osobie. Zwłaszcza kiedy to wspomnienie jest ciepłe i serdeczne. Pomimo jesiennego chłodu taka właśnie, ciepła i serdeczna, przepełniona świetlistymi wspomnieniami była pierwsza edycja Dni Poznańskich Kinomanów In Memoriam Państwa Kalinowskich, która odbyła się pod koniec listopada.

MTP, czyli przygody Hermesa w Poznaniu

Poznań, rok 2021. Wychodząc z dworca kolejowego Poznań Główny na most Dworcowy, widzimy rozległe tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich z charakterystyczną Iglicą będącą zwieńczeniem jednego z pawilonów i przeszklonym Wejściem Wschodnim, nad którym widnieje "uskrzydlony" logotyp. W 1921 roku nie było tu jeszcze wspomnianej Iglicy, w jej miejscu stała Wieża Górnośląska, ale to właśnie wtedy zainaugurowano Targ Poznański. Na przestrzeni lat rozwinął się, zyskując międzynarodową renomę przekraczającą zapewne wyobrażenia założycieli inicjatywy, poznańskich kupców i przemysłowców wspieranych przez władze miejskie.

Zrób to zimą! Zrób to w Poznaniu!

Rozpoczyna się zima - czas najkrótszych dni i najdłuższych nocy. Czas, w którym ciepłolubni wyciągają z szaf grube swetry i wełniane skarpety, a zimnolubni ostrzą łyżwy i szykują się do morsowania. To dla wielu z nas trudny okres, zniechęcający do wychodzenia z domu. Chcemy odejść od tego stereotypu, odczarować negatywny obraz zimy i pokazać, że może być okazją do prawdziwych szaleństw, realizacji nietypowych pomysłów i planów (np. o morsowaniu). Chcemy przekonać poznaniaków, że zimą można wypoczywać aktywnie, nawet gdy w uszy szczypie mróz. To może być także czas spotkań z kulturą, poznawania ciekawych ludzi i miejsc. Przedstawiamy rekomendacje naszej redakcji na nadchodzące zimowe miesiące. Przygotowaliśmy dla Was 25 propozycji ekscytujących i rozgrzewających aktywności. Wypróbujcie wszystkie albo chociaż kilka z nich i odczarujcie z nami zimę!

Kultura jest kroplówką

- Podzielę się moją osobistą refleksją. Pandemia pokazała, że musimy wejść w technologię naszych dzieci, które są bardziej nowoczesne od nas. One były przygotowane na ten wirtualny świat i to my musieliśmy, robiąc "zaaresztowaną" wystawę, bardzo szybko je dogonić i przygotować oprowadzanie wirtualne - mówi Przemysław Terlecki*, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Usłyszeć niewidzialne

- Zdecydowanie taka gra jest doskonałym rozwiązaniem dla niewidomych. Zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Słuch jest zmysłem, który jest przez nas najczęściej wykorzystywany. Zabawa dźwiękami stanowi więc dla nas wielką radość. To coś, do czego nie jest nam potrzebna pomoc osób widzących - mówi Joanna Dzięcioł*, testerka gry planszowej Struktury v.0.2., stworzonej dla osób niewidomych i niedowidzących. Gra będzie miała swoją premierę w 2022 roku.

Tu byli Żydzi!

- Strona Chaim/Życie jest pomyślana tak, żeby wychodziła poza region. Żeby pokazywała oraz promowała wielokulturowość w ogóle w Polsce. W zeszłym roku i sama inicjatywa, i jej wykonanie bardzo spodobało się np. pracownikom Muzeum Polin w Warszawie. Jest skierowana nie tylko do zainteresowanych żydowską tematyką, ale także sztuką, literaturą czy muzyką - opowiada Andrzej Niziołek*, dziennikarz, autor wycieczek śladami wielkopolskich Żydów i twórca strony Chaim/Życie - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce.

FILOZOFIA ULIC. W Poznaniu Cegielski spotyka się z Baumanem

Na słynną poznańską pracowitość zwykło patrzeć się z perspektywy wskaźników gospodarczych. Tymczasem w historię Poznania na trwałe wpisały się dwie postacie - Hipolit Cegielski oraz Zygmunt Bauman - które powinny skłaniać do spojrzenia na pracę i jej kontekst nieco szerzej niż tylko jako słupki na wykresach.

To nie był stracony czas

- Podziwiam naszych seniorów i uważam, że oni najlepiej znieśli ten czas. Ludzie, którzy niekiedy pamiętają czasy II wojny światowej, stan wojenny, transformację ustrojową, potraktowali pandemię jako kolejny trudny okres - mówi Barbara Glapka*, dyrektorka Domu Kultury Stokrotka.

W Poznaniu wszystko gra

Chyba nie ma osoby, która nie miałaby nigdy do czynienia z jakąś grą - czy to byłyby kierki, czy Carcassonne, siatkówka czy Wiedźmin, berek czy Warhammer. Areną gier bywa zwyczajne podwórko, boisko sportowe, plansza albo świat wirtualny. A czy przestrzenią rozgrywki może być miasto? Jak najbardziej! Witamy w świecie gier miejskich.

Na smoka przyjdzie czas

- Księżniczki jeszcze nie ratowaliśmy, ale gracze musieli radzić sobie z gniewem Wiktorii Luizy - córki niemieckiego cesarza - mówi Szymon Dąbrowski*, autor gier miejskich i turystycznych.

Indiana Jones w każdym z nas

- Gdyby nie questy, nigdy bym do pewnych miejsc, historii czy ludzi nie dotarła. A kiedy już pojawi się nowa trasa, niesamowitej satysfakcji dostarczają wpisy do Księgi Questowiczów, umieszczonej w skrzyni skarbów - mówi Aleksandra Warczyńska*, autorka poznańskich questów.

W TO MI GRAJ. Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana

- Przyznam szczerze, że nigdy nie myślałem, że gry planszowe, które towarzyszą mi od prawie trzydziestu lat, staną się moją pracą. Po długiej i bardzo trudnej drodze udało mi się spełnić marzenie i wydawać w Polsce tytuły, których wydania żadne inne wydawnictwo by się nie podjęło - mówi Przemek Kochowicz,* właściciel wydawnictwa Czacha Games z Poznania.

Rzymianie, Barbarzyńcy i Sarmaci

- Jesteśmy jedyną grupą rekonstrukcyjną w Polsce, której rozstrzał zainteresowań jest bardzo szeroki - od antyku, przez wczesne i późne średniowiecze, XVII wiek, aż po wiek XX. W naszych szafach jest tak wiele kostiumów, że nie sposób tego wszystkiego policzyć - mówi Marcin Lutomski, założyciel poznańskiej grupy Walhalla* - popularyzującej historię, pracującą na planach takich seriali jak Barbarzyńcy czy Diabeł Łańcucki.

Wszystkiego dobrego!

Po raz drugi Imieniny Ulicy Święty Marcin - jedno z najbardziej pozytywnych i radosnych poznańskich świąt - będą się odbywały w cieniu pandemii Covid-19. Wiele jednak wskazuje na to, że tym razem spotkamy się na żywo i poświętujemy wspólnie - od 11 do 14 listopada na Świętym Marcinie.

Portret uliczny i rodzinny

W ramach Imienin Ulicy Święty Marcin 11 listopada w Łazędze Poznańskiej zostanie otwarta ekspozycja Portret uliczny i rodzinny. To wystawa fotografii portretowej, która w tym dniu zostanie połączona z wykonywaniem spontanicznych portretów przechodniom i mieszkańcom Poznania.

Od pierwszych osadników do "Mausa"

- Dzień dobry poznaniacy. Chciałbym was zaprosić na spotkanie, które odbędzie się w waszym mieście, w Poznaniu, przy ulicy Św. Marcin 75, czyli w siedzibie Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, w środę 10 listopada o godzinie 18. Na spotkaniu opowiem o dziedzictwie sosnowieckich Żydów - o ciekawych ludziach, którzy się stąd wywodzili, o artystach, pionierach, pisarzach, politykach, przemysłowcach, o ich wojennych losach. O tym, co przetrwało i o tym, co powinniśmy pamiętać - zapowiedział Tomasz Grząślewicz w materiale wideo zamieszczonym na stronie na Facebooku I Like Zagłębie.

Strona 1 2 36