Kultura w Poznaniu

Film

Wszystko może się przytrafić

Obserwując kolejne sekwencje gry Joaquina Phoenixa, nie mogłem się pozbyć wrażenia, że film C'mon C'mon stał się dla aktora okazją do emocjonalnego oczyszczenia po latach żałoby, które minęły od śmierci jego starszego brata Rivera Phoenixa - o filmie C'mon C'mon pisze Przemysław Toboła.

PROSTO Z EKRANU. Love, car & rock'n'roll

Dramat? Thriller? Horror? Cokolwiek stworzyła Julia Ducournau, okrasiła to dodatkowo futurystycznymi fantazjami z elementami science-fiction. Belgijsko-francuska produkcja Titane wymyka się wszelkim kategoriom gatunkowym, a śmiałością przekraczania granic z pewnością zaskoczy niejednego widza.

Coś tu kręcą! Może film?

Sceny do sensacyjno-kryminalnego filmu Święty realizują filmowcy na ulicach w centrum Poznania. Film opowiada głośną historię kradzieży srebrnego, XVII-wiecznego sarkofagu św. Wojciecha z katedry w Gnieźnie. Reżyserem filmu jest Sebastian Buttny. Urodził się w Gnieźnie i sam pamięta z dzieciństwa kradzież i poszukiwania zabytkowych sreber.

Rozebrane zakonnice

Holenderski reżyser Paul Verhoeven jest zaiste "enfant terrible" współczesnego kina. Szerokiej publiczności dał się poznać jako twórca hollywoodzkich superprodukcji, takich jak Robocop, Nagi instynkt czy niesławne Showgirls. Verhoevena interesuje przede wszystkim seksualność, zwłaszcza ta kobieca - o filmie Benedetta pisze Bartosz Żurawiecki.

PROSTO Z EKRANU. Więcej niż jedno zwierzę

Valdimar Jóhannsson w swoim debiucie pełnometrażowym Lamb pokazuje, jak niewiele trzeba, by zamknąć się w wyobrażonym świecie pełnym fantazji i cudów, jeśli wcześniej przeżyło się niewyobrażalną traumę. Zwłaszcza, gdy mieszka się na odludziu.

PROSTO Z EKRANU. Nieodrobiona lekcja historii

Tomasz Wolski swoim 1970 udowadnia, że dokumenty historyczne nie muszą powstawać jedynie dla ściśle określonego grona odbiorców - historyków i pasjonatów przeszłości. Prosty zabieg animacyjny sprawia, że jego najnowsze dzieło non fiction ogląda się jak najwyższej klasy thriller polityczny. Tym bardzie przerażający, że prawdziwy.

ALE KINO! Wesołe wspomnienia z upadku

Ważne historyczne momenty i okresy, takie jak upadek Związku Radzieckiego, najczęściej prezentowane są w formie dokumentalnej, ale Lauri Randla, estoński reżyser, w Żegnaj, Związku Radziecki wybrał nostalgiczną, fabularną podróż, w trakcie której dziejowe przemiany ukazane zostają z perspektywy dorastającego dziecka.

PROSTO Z EKRANU. Taniec na noże

Chociaż mam wewnętrzny opór przed filmami z budżetem 100 milionów dolarów, próbującymi wiarygodnie opowiadać o biedniejszych warstwach społeczeństwa, to jednak nazwisko magika kina Stevena Spielberga nie pozwoliło mi przejść obok nowej wersji West Side Story obojętnie.

ALE KINO! Kwiaty na drodze

Miasto dzikich bestii to dowód na to, że kolumbijska kinematografia nie chce ograniczać się do tematu rozliczania się z wojną domową, która trwała przez pięć dekad i oficjalnie zakończyła się zaledwie kilka lat temu, w 2016 roku. Reżyser Henry Rincón wybiera drogę kina bardziej osobistego, prezentującego życie młodego człowieka po krwawym narodowym konflikcie.

ALE KINO! Ciemne dziedzictwo

Bohaterowie Ciemnego lasu wyruszają w stronę góry w poszukiwaniu wielkiej jaskini. Wakacyjne poszukiwania okazują się w tym niemieckim filmie nie tylko największą przygodą ich życia, ale i sposobem na zmierzenie się z trudną relacją z ojcami. Na świat tej opowieści padają też jeszcze głębsze cienie, co czyni ją najbardziej nieoczekiwanym tytułem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

ALE KINO! Z foremki do ciastek

- Latająca ryba nie może utonąć - pocieszają się wzajemnie wnuczka Kenza z dziadkiem Weljo. Ich doświadczenie bezmiernej utraty - nie tylko najbliższej, kochanej osoby, ale i ziemi czy własnej tożsamości, jest tematem Buladó. To film drugi Eché Janga, w którym reżyser stawia pytania o przyszłość swojego ojczystego Curaçao.

ALE KINO! Baśń zatytułowana naszym imieniem

- Bośnia jest nadal krajem bardzo trudnym. Jeżeli zwrócisz uwagę na wiadomości z obszaru byłej Jugosławii, zawsze zobaczysz nagłówki o politykach lub jednym konkretnym polityku, starającym się zdestabilizować kraj albo zerwać traktat pokojowy. Wciąż pojawia się kwestia separatyzmu - opowiadał po seansie Białej Twierdzy reżyser filmu Igor Drljača. - Młodzi ludzie bezustannie żyją na krawędzi. Niektóre rzeczy przestają brać na serio, bo mają poczucie, że to tylko zagrywki dla przykucia uwagi.

ALE KINO! Nieujawniona tożsamość

Brazylijczyk Cássio Pereira dos Santos za sprawą Valentiny pokazuje, że problemy i uprzedzenia, z jakimi muszą mierzyć się młode osoby transpłciowe, nie różnią się znacząco od siebie bez względu na to, pod jaką szerokością geograficzną występują.

ALE KINO! Sześć stopni oddalenia

Wiecie na czym polega hipoteza "małego świata" Stanleya Milgrama i Jeffreya Traversa? Nastoletni bohaterowie Za daleko Sarah Winkenstette przeprowadzili eksperyment i lekcję tę zapamiętają do końca życia.

Anatomia miłości

Poszukiwania swojej drugiej, platońskiej połówki to temat odmieniany przez przypadki kolejnych komedii romantycznych. Ale co by się stało, gdyby można było skroić na swoją miarę mężczyznę marzeń, zamówić go z dostawą do domu, i to na okres próbny, z gwarancją zwrotu? - o filmie Jestem twój pisze Przemysław Toboła.

Krótki film o zabijaniu

W pewnym momencie pada z ekranu zdanie, że jedyną drogą ucieczki z opresyjnej rzeczywistości są narkotyki. Albo oglądanie tureckich seriali, ukazujących świat lukrowany i nieprawdziwy - o filmie Ballada o białej krowie pisze Bartosz Żurawiecki.

PROSTO Z EKRANU. Pastelowe dziennikarstwo

Wes Anderson, jeden z współczesnych mistrzów filmowego stylu, rozpoznawalnego już po kilku kadrach, w Kurierze Francuskim z Liberty, Kansas Evening Sun składa hołd dawnym dziennikarzom "New Yorkera", a ogólniej rzecz biorąc - sztuce słowa pisanego.

Strona 1 2 43