Kultura w Poznaniu

Muzyka

Kolacja po szkocku

Jak co roku klub Blue Note zaprasza na Wieczór szkocki Roberta Burnsa. W ramach święta na cześć narodowego wieszcza Szkotów, tradycyjny koncert zagrają muzycy z niezawodnego Jig Reel Maniacs - jednego z najstarszych polskich zespołów inspirujących się tradycyjną muzyką celtycką.

Muzyczne relacje Waglewskich

Trio Waglewski Fisz Emade to nie tylko kolektyw rodzinny - przez wzgląd na instrumentalistów Bartka, Piotra i Wojciecha Waglewskich. Ich twórczość łączy jednak coś jeszcze.

Podróż w czasie

Z tęsknoty za dawnymi czasami mawiamy: "Kiedyś to było!". Teraz... też jest. Przynajmniej z muzyką międzywojnia, dzięki Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej. Zespół już w najbliższy piątek wystąpi w Centrum Kultury Zamek.

Na księżyc i z powrotem

Muzyka tria RGG pozostaje fascynującym zjawiskiem: jest własna i oryginalna, bo chociaż sięga do (nie tylko jazzowych) tradycji, unika tego, co łatwe, modne czy popularne. A przy okazji wciąga i zachwyca słuchaczy.

Księżycowe podróże RGG

Unikają popularnych tematów i łatwych rozwiązań. Proponują granie tyleż inteligentne i wyrafinowane, ile liczące na autentyczny kontakt ze słuchaczem. W niedzielę w Sali Wielkiej CK Zamek, w ramach cyklu JazZamek, zagrają członkowie tria RGG

Nadjeżdżają pociągi wspomnień

Nalewał piwo na górniczych biesiadach, handlował samochodami, produkował filmy korporacyjne, napisał sztukę teatralną... A kiedy w końcu zmęczył się życiem w "Mordorze", wypowiedzenie napisał... wierszem. Wtedy już wiedział, że jedyne czego chce, to po prostu tworzyć muzykę. Jakub Skorupa - wokalista, tekściarz i gitarzysta ze śląskiego Knurowa, to bez wątpienia jedna z najbardziej oryginalnych postaci na dzisiejszej scenie polskiej muzyki alternatywnej. Kto jeszcze nie miał okazji go poznać, może zrobić to podczas kameralnego koncertu, jaki zagra na Meskalina Scena Stage.

To, co w nas najpiękniejsze

Choć jak na razie nie ma takiego wykonawcy, który mógłby realnie zagrozić Dawidowi Podsiadle, to właśnie Paweł Domagała wydaje się tym, który za jakiś czas mógłby go prześcignąć. Od czasu przebojów Weź nie pytaj i Wystarczę ja jego popularność rośnie w imponującym tempie, a po wydaniu najnowszego albumu Wracaj wiemy, że posiadł wszystko, co w krótkim czasie mogłoby go uczynić największą gwiazdą polskiej muzyki pop.

Flamenco (nie)klasyczne

Rainer Maria Nero to jeden z tych gitarzystów, którzy, przy całym swym przywiązaniu do najlepszych tradycji flamenco, nie boją się zagrać ich na inne, często zaskakujące nuty. W ramach Wieczoru flamenco w klubie Blue Note ten młody, austriacki artysta nie tylko przypomni co jest istotą "muzyki serc", ale i roztoczy nad nią dyskretny urok klasyki.

Zawsze tak świętujmy!

Ku mojemu własnemu zaskoczeniu jubileuszowy koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza wywołał wiele pozamuzycznych refleksji, niezwiązanych z tym konkretnym wieczorem. To cieszy, bo o tym, jak wyborną wokalistką jest Alicja Majewska znowu nie trzeba będzie nikogo przekonywać.

Super Trio, czyli nie ma takich czterech jak ich pięciu

Sugerując się nazwą, jest ich trzech. Patrząc na zdjęcie - czterech. Lecz formalnie w składzie - pięciu. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to często chodzi o...dobrą muzykę. Przynajmniej jeśli na jednej scenie grają ze sobą tacy muzycy jak Jurek Styczyński, Marek Raduli, Wojtek Hoffmann, Witek Łukaszewski i Mariusz Bobkowski - rockowy dream team, który w klubie Blue Note znów udowodni, że co cztery gitary, to nie jedna.

45 lat i chce się żyć!

"45 lat minęło jak jeden dzień" - parafrazą znanej serialowej piosenki można by zaprosić na nadchodzący koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. Będzie to dzień niezwykle bogaty i pełen przebojów, ponieważ artyści trasą koncertową świętują 45 lat wspólnej pracy.

Kolędy świata

Zespół TGD już po raz kolejny wyrusza w bożonarodzeniową, muzyczną podróż dookoła globu. W nowym programie formacji będzie można usłyszeć świąteczne melodie pochodzące niemal ze wszystkich kontynentów. Obok nowych utworów, zespół zaprezentuje najbardziej znane i lubiane melodie ze swojego świątecznego repertuaru. Na scenie oprócz chóru pojawią się polscy wokaliści. To wszystko już w najbliższą niedzielę w Aula Artis.

Święta bohemy

22 grudnia 1858 roku urodził się Giacomo Puccini, a już dwa dni później przypadają Święta Bożego Narodzenia. W operowym świecie króluje wówczas Dziadek do orzechów, a Puccini i jego operowi koledzy po fachu ustępują miejsca słynnemu baletowi. Pechowa data urodzin ginąca w przedświątecznej atmosferze? Bynajmniej.

Wszystkiego operowego!

W najbliższą środę, 22 grudnia, Giacomo Puccini obchodziłby 163. rocznicę swoich urodzin. Teatr Wielki w Poznaniu pragnie uczcić tę rocznicę wystawiając koncertową wersję Cyganerii - jednej z najpopularniejszych oper kompozytora, a jednocześnie jednej z najpopularniejszych oper w historii teatru w ogóle.

To Ralph tworzy metamorfozy

Zmarła w 2018 roku Kora miała to szczęście, które dotyka nielicznych twórców, że już za życia stała się legendą. Inspirowała innych muzyków, ale też przeniknęła do świata mody, malarzy, fotografów. Jej muzyka i teksty nie zniknęły, rezonują w kolejnych pokoleniach, czego dowodem jest projekt KORA Ralpha Kaminskiego, którego poznańską odsłonę usłyszymy (i zobaczymy) już w najbliższy wtorek.

Czekając na falę

Guzior, tak jak protagonista Ślepnąc od świateł Żulczyka, czeka na wodny kataklizm, który, niczym mityczny potop, oczyści świat. Tak przynajmniej zapewniał w słuchanej przez miliony - a nawet Szczepana Twardocha - singlowej Fali.

Urodzinowy szał

Koncert z okazji 34. urodzin Pidżamy Porno mógł zadowolić fanów grupy w każdym wieku: zarówno tych, których nie było na świecie, gdy zespół wydawał swoje ostatnie albumy przed dłuższą przerwą, jak i tych, którzy towarzyszą Grabażowi z ekipą od samego początku.

Jazz me, Amadeus!

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zamyka rok 2021 w wielkim stylu. Jej dyrektor artystyczna - Agnieszka Duczmal - za wybitne osiągnięcia otrzymała w zeszłym miesiącu Diamentową Batutę, a ostatni poznański koncert wykonuje wespół z jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego jazzu - Leszkiem Możdżerem.

Strona 1 2 93