Kultura w Poznaniu

Książki

O gustach się... dyskutuje!

Gdy raporty dotyczące poziomu czytelnictwa alarmowały, że rocznie nie więcej niż 38% Polaków sięga po (jedną) książkę, zakurzonymi regałami niespodziewanie zatrzęsła pandemia. Izolacja po raz kolejny okazała się sojusznikiem literatury. Zaczęliśmy czytać więcej. Ale co takiego? Preferencje czytelnicze poznaniaków poznamy w środę 19 stycznia, w trakcie organizowanego przez Bibliotekę Raczyńskich wydarzenia z cyklu Co czyta Poznań?.

Nie interesuje nas to, co modne

- Ktoś z kimś w Polsce rozmawia, prowadzi dialog? Nie słyszałem. Polityka podzieliła w tym kraju ludzi w sposób wcześniej niespotykany. I tak stało się również z naszym środowiskiem, które jest popękane i zatomizowane. Pisarze różnych pokoleń i o różnych poglądach okopali się na swoich stanowiskach - nie wchodzą ze sobą w interakcję - mówi Mariusz Grzebalski*, redaktor prowadzący Wydawnictwa WBPiCAK.

Burza w Kopenhadze

Duńska pisarka i poetka Tove Ditlevsen to postać o burzliwym życiu. Swoje doświadczenia, niepewności i lęki ofiarowała bohaterce Trylogii kopenhaskiej - książki, która w najbliższy czwartek stanie się pretekstem do dyskusji dla uczestniczek i uczestników Zamkowego Klubu Książki.

JA TU TYLKO. Z łosiem za pan brat

Czołówka Przystanku Alaska nie kłamie. Nie dość, że jest tam, na Alasce, o wiele więcej łosi niż ludzi, to jeszcze te pierwsze z nonszalancją buszują po domach nielicznych mieszkańców, o czym Damian Hadaś, autor Alaski. Przystanku na krańcu świata, przekonał się nie raz.

I że cię nie opuszczę

"Ludzka kreatywność nie ogranicza się (...) do jednego modelu małżeństwa. I właśnie o tym opowiada ta książka" - pisze we wstępie do Drugi mąż czwartej żony. Małżeństwa świata poznański antropolog, profesor Waldemar Kuligowski. Fascynująca to lektura, otwierająca i poszerzająca definicje małżeństwa, w jakich poruszamy się w naszym europocentrycznym świecie.

Książka - pretekst do spotkania

- Nie ma znaczenia, do której biblioteki ostatecznie trafia czytelnik. Najważniejsze, czy uzyska to, po co przyszedł oraz jaka atmosfera i relacja pomiędzy nim, a biblioteką powstanie - mówi Małgorzata Grupińska-Bis*, dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Noblista kontra polscy czytelnicy

- W momencie gdy usłyszałam werdykt Akademii i gdy to znajome nazwisko zadzwoniło mi w uszach, nie miałam już najmniejszych wątpliwości - mówi Paulina Surniak*, redaktorka Wydawnictwa Poznańskiego, która zainicjowała wydanie powieści noblisty Abdulrazaka Gurnaha w Polsce.

Poezja dokumentalna

Laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021 została Kamila Janiak, wydawana w poznańskim WBPiCAK-u poetka i wokalistka. W zwycięskim zbiorze - Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie - do poezji wtargnęła "pandemiczność", jeden z najbardziej ryzykownych motywów literackich.

Niepoetyckie frazy

Frakcje  to tytuł listopadowej premiery, poetyckiego debiutu, jaki w literacki świat wypuszcza poznański WBPiCAK. Michał Trusewicz - doświadczony już krytyk literacki i redaktor - zdecydował się zebrać w tomie swoje poszukiwania poetyckie.

JA TU TYLKO CZYTAM. Piękne, że trupem padnę

"Najlepszy kolor na świecie to taki, który dobrze na Tobie wygląda" - mówiła Coco Chanel. Na nieszczęście wielu mieszkańców wiktoriańskiego Londynu, ale też XIX-wiecznej Warszawy czy Krakowa, Zieleń Scheelego stworzona na bazie arszeniku prezentowała się zbyt pięknie na każdej materii, by dało się jej oprzeć.

JA TU TYLKO CZYTAM. Anomalia totalna i wyśmienita

Gdyby ktoś jakiś czas temu powiedział mi, że będę się zachwycać książką określaną jako "flirt thrillera i science fiction", to albo padłabym ze śmiechu, albo co najmniej znacząco pukałabym się w czoło. A jednak Anomalia Hervé Le Telliera rozwala system.

Dobrze mi się mówi Tarantino

- Po przeczytaniu książki wróciłem do filmu i dopiero wtedy go doceniłem. Powieść dopowiada kontekst scen, które zdawały mi się oderwane od siebie, za mało rozbudowane, takie dosyć przypadkowe. W połączeniu z książką nagle obrastają mięsem, nabierają sensu albo innych znaczeń -  mówi Maciej Potulny*, tłumacz literatury, m.in. najnowszej książki Pewnego razu w Hollywood Quentina Tarantino.

JA TU TYLKO CZYTAM. Zawsze głodna, nie tylko życia

"Straciłam dekadę" - zwykła mawiać Susan Sontag. I choć nigdy nie precyzowała, o które 10 lat jej życia chodzi, to nie sposób oprzeć się wrażeniu, że tej niezwykłej kobiecie i tak wszystkiego wciąż było za mało: czasu, wrażeń, rozmów, myśli, ludzi wokół.

Rzeźba poezji

Tegoroczna edycja Gdyńskiej Nagrody Literackiej w kategorii poezja przyniosła zwycięstwo wydawanej w Poznaniu Natalii Malek. Poetka otrzymała to wyróżnienie za tom Karapaks, ale by wnikliwie spojrzeć na jej twórczość, warto odszukać i  wcześniejsze wiersze autorki i wyszperać tłumaczenia utworów noblistki Louise Glück.

Strona 1 2 43