Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Zrób to zimą! Zrób to w Poznaniu!

Rozpoczyna się zima - czas najkrótszych dni i najdłuższych nocy. Czas, w którym ciepłolubni wyciągają z szaf grube swetry i wełniane skarpety, a zimnolubni ostrzą łyżwy i szykują się do morsowania. To dla wielu z nas trudny okres, zniechęcający do wychodzenia z domu. Chcemy odejść od tego stereotypu, odczarować negatywny obraz zimy i pokazać, że może być okazją do prawdziwych szaleństw, realizacji nietypowych pomysłów i planów (np. o morsowaniu). Chcemy przekonać poznaniaków, że zimą można wypoczywać aktywnie, nawet gdy w uszy szczypie mróz. To może być także czas spotkań z kulturą, poznawania ciekawych ludzi i miejsc. Przedstawiamy rekomendacje naszej redakcji na nadchodzące zimowe miesiące. Przygotowaliśmy dla Was 25 propozycji ekscytujących i rozgrzewających aktywności. Wypróbujcie wszystkie albo chociaż kilka z nich i odczarujcie z nami zimę!

. - grafika artykułu
Betlejem Poznańskie z lotu ptaka, fot. materiały organizatorów

1. W krainie lodu

Lodowiska podzieliły poznaniaków: na tych, którzy mają bliżej na Chwiałkę, i tych, którzy wolą to nad Maltą. Na Chwiałce (Lodowisko im. Witalisa Ludwiczaka) łyżwiarze mają do dyspozycji aż 1800 m². To pełnowymiarowe boisko do gry w hokeja na lodzie! Wieczorami, po ślizgawkach, można się załapać na prawdziwy mecz! Tak samo zimno - choć lodowisko jest mniejsze i blisko jeziora, jest na Malcie. Tam jednak w każdy piątek i sobotę robi się dużo cieplej w czasie tanecznej imprezy - Ice Party! Na miejscu szatnia, wypożyczalnia i ostrzalnia łyżew.

Lodowisko Chwiałka, ul. O.M. Żelazka 1,

Lodowisko Malta, ul. Jana Pawła II/5.

2. Śnieg musi być!

Morasko, Szachty, Cytadela, Lasek Marceliński, okolice jeziora Rusałka, Strzeszynek albo wzdłuż Warty? Tras do narciarstwa biegowego jest w Poznaniu wiele: dla tych którzy lubią styl klasyczny, i dla tych, co wolą łyżwę, dla amatorów i wyczynowców. Trasy są krótkie i długie, z górki i pod górkę. Pozostaje czekać na śnieg, a potem przecierać szlaki. Na tych, którzy wolą na nartach zjeżdżać, czeka jak zawsze Malta Ski! Jeżeli jest śnieg, stoki (150 m z dwoma wyciągami krzesełkowymi i 30 m z talerzykowym) są czynne codziennie do g. 21.

Sklep sportowy i wypożyczalnia nart biegowych w Poznaniu, ul. Racławicka 91

Malta Ski, ul. Wiankowa 2

3. 13 metrów nad ziemią

Może niekoniecznie ciemną nocą, ale przespacerować się wśród koron drzew (w tej chwili bez liści, co stwarza szansę na iście zimowy/bajkowy krajobraz) można zawsze. Jest jedno "must have" - wygodne obuwie. To dla komfortu i bezpieczeństwa. Kładka w koronach drzew ma 250 metrów, jednak dolina rzeki Szlarki (to niedaleko Nowego Zoo, na skraju Jeziora Maltańskiego) przypomina bardziej las niż park. Na razie (póki trwa pandemia) ruch na kładce jest jednostronny, spacer rozpoczynamy od strony ul. Krańcowej. Uwaga! wejście od ul. Czekalskie nie jest możliwe!

Kładka w koronach drzew, ul. Krańcowa

4. Dziewicza Góra i 172 schody

Możesz tam wejść, wjechać albo wbiec (pod koniec listopada odbywa się tam rokrocznie bieg górski - Dziewicza Góra Biega). Nie da się ukryć, to kierunek dla tych, którzy lubią mieć wciąż pod górkę... Ale znowu nie tak bardzo, więc spokojnie można się tam wybrać z całą rodziną. Jest miejsce na ognisko (informacje i rezerwacja e-mail: patrycja.rozanska@poznan.lasy.gov.pl), ośrodek edukacji przyrodniczo-leśnej, a na samym szczycie wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Poznania oraz lasów i wzgórz puszczy Zielonki. Wieża ma 40 m wysokości, prowadzą na nią 172 schody.

Dziewicza Góra, Dziewicza Góra 4

5. Zdobądź Koronę Poznania

Historycznego, pierwszego wejścia na pięć najwyższych szczytów Poznania dokonali 13 września 2007 r. ówcześni dziennikarze "Gazety Wyborczej" w Poznaniu: Radosław Nawrot i Jacek Y. Łuczak. W ciągu jednego dnia zdobyli: Dzwon Pokoju na Cytadeli (84 m n.p.m.), Wzgórze św. Wojciecha (73 m n.p.m.), Górę Przemysła (76 m n.p.m.), kopiec Wolności nad Maltą (98 m n.p.m.) oraz jedyną "setkę" w tej stawce - Górę Moraską (154 m n.p.m.). Śladem duetu Nawrot/Łuczak w 2010 r. podążyli harcerze z 11 PDH "Tajga" - dokonali pierwszego zimowego zdobycia Korony Poznania. "Atak szczytowy" zajął im około siedmiu godzin. Ich rekord w lutym 2017 r. pobili licealiści ze szkolnego Koła Turystycznego IX LO - zdołali zdobyć Koronę Poznania zimą w niecałe cztery godziny! Co ważne - w tej wyprawie po raz pierwszy uczestniczyły także kobiety. Być może tej zimy, w sprzyjającym oknie pogodowym, uda się paru śmiałkom pobić ten rekord?

6. Morsowanie z saunowaniem

Moda na morsowanie nie przemija - kąpiele w lodowatej wodzie odbywają się niemal w każdym większym akwenie. Od wielu lat morsy zanurzają się także w poznańskich i podpoznańskich jeziorach. Od października do kwietnia w każdą niedzielę o g. 11 nad Jeziorem Kierskim (na Plaży Łabędziej) spotykają się nieformalne grupy: "Morsy Poznań" i "Złotniki Morsują". Ich celem jest "rekreacyjne korzystanie z dobrodziejstw zimowych kąpieli". Inne grupy morsów spotykają się nad Jeziorem Lusowskim w gminie Tarnowo Podgórne. Dołączyć można w każdej chwili, bez szczególnego zaproszenia i egzaminu wstępnego. Po mroźnej kąpieli (albo przed) można skorzystać z plenerowych saun (opalanych drewnem, z widokiem na jezioro), które zimą parkują w pobliżu najpopularniejszych kąpielisk morsów.

Morsowanie, Kiekrz, Lusowo

7. Seans w starym kinie

W Poznaniu kochamy małe, kameralne kina z klimatem. Bez popcornu i bloku reklamowego przed seansem. Najstarszym (i jednym z najbardziej lubianych) jest Muza przy Świętym Marcinie. Po kapitalnym remoncie w 2019 roku jest też jednym z najbardziej nowoczesnych poznańskich kin studyjnych: ma srebrny ekran Harknessa (pierwsza liga, jeśli chodzi o ekrany na świecie!) i system dźwiękowy Dolby Digital 7.1. Muza ma bogatą historię - została otwarta w 1908 roku i kilka razy zmieniała nazwę. Muzą została ostatecznie w latach 50. XX wieku. Ambitny repertuar, znakomite festiwale i świetny program - to jej "znaki szczególne".

Kino Muza, ul. Święty Marcin 30

8. Boże Narodzenie w cerkwi

Nie trzeba jechać na Podlasie, by 6 stycznia świętować z prawosławnymi Wigilię Bożego Narodzenia. W Poznaniu od blisko stu lat (od 1924 r.) działa Parafia Prawosławna pw. św. Mikołaja. Od ponad 30 lat prowadzi ją ks. mitrat Paweł Minajew. Sama cerkiew przy ul. Marcelińskiej nie rzuca się w oczy, z daleka nie zobaczymy okazałych, połyskujących w słońcu złotych kopuł - ale niewielki budynek, który był kiedyś....drewnianą stajnią Pułku Ułanów Wielkopolskich. Obecny wygląd poznańska cerkiew zawdzięcza przebudowie z początku lat 80. XX w. We wnętrzu można podziwiać ikonostas z XVIII wieku. W cerkwi w Boże Narodzenie nie usłyszymy kolęd i nie zobaczymy żłóbka. Przystraja się za to ikonę, która przedstawia narodzenie Jezusa.

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Poznaniu, ul. Marcelińska 20

9. Galeria nad jeziorem

Otwarta przestrzeń wokół Jeziora Strzeszyńskiego może być miejscem aktywnego zimowego wypoczynku - biegów, spacerów czy morsowania - ale także bliskiego spotkania ze sztuką współczesną. Na tym malowniczym obszarze rozmieszczono kolekcję 16 rzeźb i obiektów przestrzennych, w tym tak intrygujące prace jak Obraz pożerający narzędzia rekreacji, Guzik z teorii widzenia czy Tężnia sztuki. Ich oglądanie i interpretowanie to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych - w plenerze, za darmo i o każdej porze!

Poznań Visual Park, ABC Gallery, ul. Koszalińska 15

10. Sanki na Górze Moraskiej

Na północy Poznania znajduje się Rezerwat "Meteoryt Morasko" z unikatowym zespołem kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu. Jego sercem jest licząca 153,80 m n.p.m. Góra Moraska (najwyższe wzniesienie w Poznaniu). Rezerwat jest świetnym terenem spacerów i obserwacji przyrody, które można kultywować o każdej porze roku. Zimą nabiera niespotykanego uroku i choć obfite opady śniegu są rzadkie, na stoki góry można wybrać się na sanki. Szczególną popularnością cieszy się górka obok Parkingu Leśnego przy ul. Meteorytowej 1.

Góra Moraska, ul. Meteorytowa 1

11. W stylu św. Franciszka

Tradycję żłóbków bożonarodzeniowych zapoczątkował św. Franciszek i jest ona do dziś kontynuowana. W Poznaniu szopki powstają niemal we wszystkich kościołach, a wielu poznaniaków odwiedza je, by chłonąć atmosferę Bożego Narodzenia. Największa szopka w Polsce powstaje co roku w poznańskim kościele Franciszkanów przy pl. Bernardyńskim i zajmuje całe prezbiterium! Mało znaną atrakcją jest ruchoma szopka w kościele pw. św. Wojciecha. Występują w niej słynne, ważne również dla historii Poznania postaci, a pokazowi towarzyszy komentarz historyczny.

Największa szopka w Polsce: kościół Franciszkanów, ul. Garbary 22

Ruchoma szopka: Parafia św. Wojciecha, Wzgórze św. Wojciecha 1

12. Tyle słońca w całych Termach!

Termy Maltańskie to największy w Polsce kompleks rekreacyjno-sportowy wykorzystujący naturalne wody geotermalne. Odwiedzający mogą przebierać w atrakcjach, wśród których są: basen sportowy, aquapark ze sztuczną falą i szalonymi zjeżdżalniami oraz strefa saun i łaźni, która zimą cieszy się szczególną popularnością. Wielbiciele tych ostatnich dzielą się na takich, którzy wybierają delikatnie rozgrzewające łaźnie aromatyczne i kwiatowe, i na odważnych, którzy od razu wskakują do gorącej łaźni tureckiej. W Termach Maltańskich nawet w czasie mroźnej zimy można pływać w zewnętrznych basenach z ciepłą wodą i wcale nie trzeba być morsem!  

Termy Maltańskie, ul. Termalna 1

13. Mieszczuchy w krainie czarów

Rozświetlony Park Iluminacji to zupełnie nowa atrakcja na mapie Poznania, a już przyciąga tłumy! Nic dziwnego, bo magiczny las znajdujący się na terenie parku dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego zachwyca każdego, któremu zimowe ciemności dają w kość. Park Iluminacji to miliony żarówek LED i ponadkilometrowa trasa urozmaicona pokazami świateł i efektami multimedialnymi. Zobaczymy tu kolorowe drzewa i zaczarowane grzyby, które kryją wiele tajemnic. Każdy odwiedzający otrzymuje ilustrowaną mapę, która pozwoli na samodzielne odkrywanie i badanie parku, który już zyskał nazwę Magicznego Lasu. 

Lumina Park, Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ul. Warmińska 2

14. I Ty możesz rozszyfrować Enigmę!

Centrum Szyfrów Enigma to nowo otwarta ekspozycja, która w pomysłowy i wizualnie atrakcyjny sposób wprowadza odwiedzających w tajemnice szyfrów - z maszyną szyfrującą Enigma na czele. Centrum można zwiedzać na kilka sposobów: oglądając materiały multimedialne i wsłuchując się w historię szyfrowania lub... zdając praktyczny egzamin z szyfrów i próbując samemu zmierzyć się z zagadkami, których poziom trudności można dostosować do swoich preferencji. Wielu zwiedzających odkrywa  tu w sobie kryptologiczną pasję i chce wracać, by łamać coraz trudniejsze zagadki.

Centrum Szyfrów Enigma, ul. Święty Marcin 78

15. Piękny widok na zimę

Ci, którzy za zimą nie przepadają, powinni spojrzeć na nią z właściwej perspektywy. A konkretnie - z perspektywy wieży widokowej na Szachtach w dolinie Strumienia Junikowskiego. Wieża, zaprojektowana przez pracownię Toya Design, ma 25 m wysokości, a wstęp na nią jest bezpłatny. Widoki, które czekają na spacerowiczów, warte są każdej ceny, dlatego zachęcamy do wyjścia z domu nawet w najbardziej zimny, nieprzyjemny dzień! Szachty to bardzo piękny i cenny przyrodniczo teren, pełen dawnych stawów, glinianek, obecnie zarośniętych i zasiedlonych przez liczne gatunki zwierząt. Do podziwiania o każdej porze roku. Piesi oraz rowerzyści najłatwiej dotrą do wieży od strony ul. Leszczyńskiej. Parkingi czekają na zmotoryzowanych na ul. Witaszka i ul. Kocha.

Wieża widokowa na Szachtach, ul. Stara Cegielnia 1

16. Nowoczesny wehikuł czasu

Nie samą teraźniejszością żyje człowiek. W podróż w czasie, i to od razu do początków państwa polskiego, zabierze nas Brama Poznania na Ostrowie Tumskim. Poznamy opowieść o głębokiej przeszłości, ale przedstawionej w sposób nowoczesny i niesztampowy - za pomocą multimediów. Nie ma to wiele wspólnego z tradycyjnie pojmowanym muzeum, więc warto wybrać się tam także z dziećmi, które z pewnością nie będą się nudzić. Brama Poznania organizuje wiele wydarzeń kulturalnych, takich jak warsztaty, koncerty i wystawy. Dba też o środowisko, m.in. troszczy się o przepływającą nieopodal rzekę Cybinę.

Brama Poznania, ul. Gdańska 2

17. Tropiki w środku zimy

Wolisz pustynne sukulenty czy rośliny porastające las tropikalny? W Palmiarni Poznańskiej znajdziesz ponad 1000 interesujących gatunków roślin (i 17 tys. roślin w ogóle!). To wszystko w jednym miejscu, bez wyjeżdżania na wakacje do ciepłych krajów. Dodatkowo możesz obejrzeć akwarium ze 170 gatunkami ryb z całego świata, odwiedzić kawiarenkę i sklep z pamiątkami, a po wyjściu pospacerować w zabytkowym parku Wilsona, który kryje w sobie wiele tajemnic (m.in. niemieckie schrony przeciwlotnicze z czasów II wojny światowej).

Palmiarnia Poznańska, ul. Matejki 18 (park Wilsona)

18. W Poznaniu Ci się upiecze

To żadna sztuka kupić i zjeść rogala świętomarcińskiego, ale zrobić go własnoręcznie według tradycyjnej receptury... W Rogalowym Muzeum Poznania na Starym Rynku nie tylko upieczesz własnego rogala, ale i posłuchasz o gwarze i historii Poznania. Na miejscu znajdziesz też rogalowe upominki i pamiątki, a nawet możesz zdobyć certyfikat czeladniczy. Zabytkowa, renesansowa kamienica z widokiem na ratusz i koziołki, w której mieści się muzeum, to wciąż nie ostatni powód, by je odwiedzić.

Rogalowe Muzeum Poznania, Stary Rynek 41/2 (wejście od ul. Klasztornej 23)

19. Betlejem Poznańskie tu i tam!

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu wraca po roku przerwy spowodowanej pandemią na plac Wolności. Stoiska z rękodziełem, przysmaki z różnych regionów czy tradycyjny grzaniec to tylko niektóre z atrakcji czekających na mieszkańców Poznania i turystów. W związku z remontem Starego Rynku to właśnie na placu Wolności stanie w tym roku miejska choinka. Betlejem zawita również na Łazarz: na odnowiony rynek Łazarski oraz do parku Kasprowicza.

Plac Wolności 20.11-26.12.2021 r., rynek Łazarski 4-19.12.2021 r., park Kasprowicza 26.11-19.12.2021 r.

Betlejem Poznańskie

20. Tajemniczy kościół na Ostrowie Tumskim

Znajdująca się obok katedry świątynia jest jednym z najważniejszych zabytków Ostrowa Tumskiego. Po generalnym remoncie kościół został niedawno ponownie otwarty. Warto go odwiedzić, gdyż przez wiele lat był bardzo rzadko udostępniany do zwiedzania. W pięknym wnętrzu można podziwiać polichromie namalowane przez Wacława Taranczewskiego. Zainstalowano także urządzenia multimedialne przybliżające historię grodu poznańskiego. Wokół świątyni znajduje się instalacja artystyczna ukazująca dokładną wielkość palatium Mieszka I, które znajdowało się w tym miejscu. Kościół można zwiedzać w sobotę  i niedzielę w g. 11-14. W dni robocze po uzgodnieniu z uzgodnieniu z Rezerwatem Archeologicznym Genius loci (tel. 61 852 21 67).

Kościół Najświętszej Marii Panny in Summo, ul. Ostrów Tumski

21. Świętuj rocznicę powstania wielkopolskiego

27 grudnia będziemy świętować 103. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Po raz pierwszy w historii będzie to święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. O program wydarzeń zadbają tradycyjnie Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (organizator oficjalnych uroczystości) i Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918/19 - oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (zaprosi do obozu powstańczego przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich). O g. 16.40 w centrum miasta odbędzie się powstańcza iluminacja organizowana przez kibiców Lecha.

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - 27 grudnia

22. W odwiedzinach u warana

Wizyty w ogrodach zoologicznych kojarzymy głównie z cieplejszymi miesiącami. Mamy jednak na poznańskich Jeżycach miejsce, które warto odwiedzić także zimą. To pawilon zwierząt zmiennocieplnych w Starym Zoo. Nawet w środku najzimniejszej zimy możemy tam zobaczyć żyjące w tropikach ryby, jaszczurki, a nawet prawdziwego smoka, bo tak niektórzy nazywają warana z Komodo. Utrzymane w egzotycznym stylu wnętrze i przyjemna temperatura na pewno pomogą w szare, zimne czy deszczowe dni! Stare Zoo zaprasza cyklicznie na pokazowe karmienie krokodyli i innych gadów. Zapowiedzi wydarzeń ukazują się na bieżąco na profilu zoo na Facebooku.

Stare Zoo, ul. Zwierzyniecka 19

23. Forty - także zimą!

Poznań otacza pierścień 18 potężnych fortów zbudowanych pod koniec XIX wieku. Nadal są tajemnicze, ale nie są już tak niedostępne jak kiedyś. Można je zwiedzać nie tylko latem, np. w czasie Dni Twierdzy, ale także zimą. Trzeba się tylko postarać. Początkiem fortecznej przygody mogą być odwiedziny w Forcie VII, w którym mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Obiekt jest w trakcie modernizacji i wygląda prawie jak wtedy, gdy go zbudowano. Przez cały rok dostępne są także Forty Va i VI, jednak by je zwiedzić, trzeba trafić na wyznaczony termin lub po prostu indywidualnie się umówić.

Fort VII, al. Polska

Fort Va, ul. Szanieckiego

Fort VI "Event place", ul. Dojazd

24. Hokej podwodny? Sprawdź to!

Umiesz dobrze pływać i nieźle nurkujesz z maską i fajką? Poznaj niezwykłą dyscyplinę sportową, w której rozgrywki odbywają się pod wodą. W Poznaniu działa, jedna z nielicznych w Polsce, drużyna hokeja podwodnego. Gra polega na przesuwaniu krążka po dnie basenu i zdobywaniu bramek. Brzmi dziwnie? Sprawdź, jak to działa! Drużyna Podwodne Pyry zaprasza na swoje treningi, które są otwarte dla chętnych. Odbywają się w każdy czwartek, o g. 21 na Termach Maltańskich. Wcześniej trzeba zapowiedzieć swoje przyjście, aby kapitan drużyny przygotował dla początkującego kij hokejowy i rękawice. Do zobaczenia pod wodą!

Hokej podwodny na Termach Maltańskich, ul. Termalna 1, Podwodne Pyry

25. Modelarstwo dla każdego!

Zawsze chciałeś budować modele, ale nie wiedziałeś jak albo nie miałeś na to czasu? Może jest to pasja na całe życie, a Ty o tym jeszcze nie wiesz? Zamiast siedzieć wieczorem w domu i narzekać na zimową pluchę, idź na warsztaty modelarskie. Spotkasz na nich ludzi, którzy zaczynają i próbują tak jak Ty, a także doświadczonych modelarzy, którzy udzielą rad i wskazówek. Sam zdecyduj, co chcesz budować: samoloty i śmigłowce, statki i okręty, samochody i motocykle, a może "pancerkę" albo figurki? Na pewno nie będziesz się nudził, a wieczory będziesz miał zajęte nie tylko zimą, ale przez cały rok. Na pierwsze zajęcia najlepiej umówić się indywidualnie, by trafić do odpowiedniej grupy wiekowej, a także dopasować poziom zaawansowania.

Warsztaty modelarskie, ul. Kasprzaka 16

oprac. Katarzyna Kamińska, Sylwia Klimek, Monika Nawrocka, Szymon Mazur, Jarosław Redliński, Anna Solak, Izabela Zagdan

Uwaga! W związku z sytuacją epidemiczną prosimy o sprawdzenie dostępności obiektów lub potwierdzenie terminów imprez kulturalnych u organizatorów.

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021