Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Taniec kołem się toczy

Zabawa w kręgu to idealne rozwiązanie dla singli, którzy już nie muszą się martwić brakiem partnera. Na bal, gdzie taniec w kręgu nie będzie niczym dziwnym, można się wybrać 26 stycznia do VIII LO w Poznaniu. 

. - grafika artykułu
.

Koło - uznawane za kształt doskonały - od wieków stanowi symbol nieskończoności, jedności, harmonii i wewnętrznej jedności, a także idealnego wiecznego ruchu. Moc tej figury wykorzystano w rożnych dziedzinach życia, między innymi w religii, ale również w tańcu. Renesans tańców w kręgu, po dziś dzień praktykowanych między innymi na Bałkanach, nastąpił dzięki Bernardowi Wosienowi - urodzonemu na początku XX w. niemieckiemu tancerzowi, baletmistrzowi, choreografowi i grafikowi. Sięgając do korzeni ludów europejskich, Wosien zebrał i opracował tańce tańczone nie w parach, ale w kręgu lub w korowodzie.

Obecnie moda na sięganie do tradycji zabaw tanecznych dotarła również do Polski. W Poznaniu próbuje ją zaszczepić Anna Trąbała, na co dzień nauczycielka języka niemieckiego, a kilka razy w tygodniu instruktorka tańców w kręgu. - Taki rodzaj tańca to świetna zabawa i relaks dla każdego, bez względu na wiek i umiejętności - mówi Anna Trąbała. - Co więcej, jest to idealne rozwiązanie dla singli, którzy już nie muszą się martwić brakiem partnera - dodaje.

Wiedzę na temat tańców w kręgu zdobyła dzięki licznym podróżom. Odwiedziła Bułgarię, Macedonię, Kretę, Rumunię, Serbię i Turcję, gdzie starsze generacje nadal pląsają w kole, między innymi na weselach. Czy taki rodzaj tańca ma szansę przyjąć się w Polsce? - Zauważyłam, że Polacy mają problem z doświadczaniem kontaktu z innymi osobami - mówi instruktorka. - Niechętnie łapiemy się za ręce i wolimy mieć pełną swobodę ruchów. Może jednak warto spróbować, bo taki rodzaj tańca pozwala wsłuchać się w rytm własnego ciała i nawiązać kontakt ze światem wewnętrznym, ponadto usuwa napięcie, daje poczucie ciągłości oraz rozbudza świadomość bycia częścią większej całości - opowiada. Zajęcia prowadzone w studiu Etnobalans mają charakter otwarty i do grupy można dołączyć w dowolnym momencie.

26 stycznia odbędzie się organizowany przez Annę Trąbałę Bal Karnawałowy Taneczna Mapa Świata, który poprzedzą warsztaty tańców greckich (26 i 27.01.), prowadzone przez specjalizującego się w tańcach z rejonu Tracji Apostolisa Skrekasa.

Karolina Gumienna

  • Bal Karnawałowy "Taneczna Mapa Świata - tańce w kręgu i w parach"
  • VIII LO (ul. Głogowska 92)
  • 26.01, g. 19-23
  • Bilety: 50 zł