Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Pierwsza gwiazdka... w Rezerwacie Archeologicznym

Tradycja wigilijna każe siadać do uroczystej kolacji dopiero wówczas, kiedy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka. Ale czy wiemy, skąd się wzięło takie przekonanie i jaką najjaśniejszą gwiazdę oglądamy na wigilijnym niebie?

Pierwsza gwiazdka w Rezerwacie Archeologicznym - grafika artykułu
Pierwsza gwiazdka w Rezerwacie Archeologicznym

Rezerwat Archeologiczny Genius loci, zaprasza do siebie w sobotę, 8 grudnia. Dorośli i młodzież będą mogli podyskutować o astronomii, widzianych przez wieki gwiazdach, a jeżeli warunki pogodowe pozwolą, obejrzeć przez teleskop wieczorne niebo. Będą opowieści o zwyczajach świątecznych i ich genezie, a także o tym, jakie przedmioty związane z wierzeniami przetrwały próbę czasu i odkrywane są dziś przez archeologów. Dla dzieci przygotowano warsztaty gwiazdkowe, podczas których wykonane zostaną tradycyjne ozdoby choinkowe. Dzieci będą mogły porozmawiać z archeologiem ubrać pierwszą choinkę Rezerwatu Archeologicznego Genius loci.

Na wszystkie spotkania i warsztaty wstęp jest wolny, tylko na warsztaty dla dzieci obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Rezerwat Archeologiczny Genius loci mieści się na Ostrowie Tumskim przy ul. Ks. I. Posadzego 3.

mat

Program imprezy (8.12):

  • g. 12-15 Warsztaty dla dzieci (40 miejsc, zapisy od 3 grudnia w godzinach pracy Rezerwatu pod numerem tel. 61 852 21 67)
  • g. 12-13 Zwiedzanie Rezerwatu Genius loci z archeologiem
  • g. 13-14 Spotkanie z Etnografem, Beata Rakowska - "Tradycje wigilijne w Wielkopolsce"
  • g. 14-15 Zwiedzanie Rezerwatu Genius loci z archeologiem
  • g. 15.30-16.30 Spotkanie z Archeologiem, Magdalena Sprenger - "Dawne wierzenia słowiańskie w znaleziskach archeologicznych"
  • g. 16.30-17.30 Spotkanie z Astronomem, dr Wojciech Borczyk - "Pierwsze gwiazdki przez tysiąclecia"
  • g. 17.30-18.30 Oglądanie wieczornego nieba przez teleskop - czyli gdzie szukać pierwszej gwiazdki? dr Wojciech Borczyk

Załączniki