Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Pan (fotograf) od przyrody

To jedna z ciekawszych dziedzin współczesnej fotografii. Równie chętnie uprawiana przez profesjonalistów, co amatorów. O swoich doświadczeniach w fotografowaniu przyrody opowiedzą w sobotę, 19 stycznia w Muzeum Archeologicznym. 

fot. Bogdan Walkiewicz - grafika artykułu
fot. Bogdan Walkiewicz

Dla fotografa przyrody każdy wyjazd na zdjęcia to przygoda - większa lub mniejsza. Często ekstremalna, zawsze nieprzewidywalna, w ciężkich warunkach atmosferycznych, w trudnym terenie. Ale też duża satysfakcja, gdy uda się przywieźć z niej dobre fotografie. Co potrzeba, by właśnie takie zrobić? W jednym z wywiadów opowiadał Artur Tabor, znakomity polski fotografik i filmowiec, autor filmów przyrodniczych, podróżnik. W 2010 r. zginął tragicznie podczas realizacji jednego ze swoich filmów w Mongolii. - Trudno jednoznacznie zdefiniować dobre zdjęcie przyrodnicze - mówił. - Dla jednych są to ujęcia dynamiczne, ktoś inny kładzie nacisk na światło, kompozycję (...). Ilu fotografów, tyle teorii. Ja osobiście uważam, że kluczem do dobrej fotografii przyrodniczej jest siedzenie "w krzakach". Tam uczymy się przyrody, poznajemy sprzęt fotograficzny, samych siebie itp. To tam przychodzą pytania, pojawiają się problemy, ale i pomysły wynikające z obserwowania otaczającej nas przyrody. Tam kształtuje się nasza osobowość fotografa przyrody - mówił.

Fotografia przyrody będzie tematem III Poznańskiego Dnia Fotografii, na który zaprasza poznańskie muzeum. Pokazy zdjęć, wystawy, wykłady, pokazy sprzętu fotograficznego, a także rozstrzygnięcie konkursu fotografii "Przyroda w obiektywie" ułożą się w program tego dnia.

Jakie doświadczenia mają poznańscy fotografowie przyrody? Dwaj z nich na co dzień pracują w poznańskim Muzeum Archeologicznym: Bogdan Walkiewicz - archeolog, fotograf-hobbysta, fotografuje przyrodę, ale też robi zdjęcia lotnicze oraz Tomasz Skorupka, także archeolog, fotografujący przyrodę: "Moje zainteresowania przyrodą sięgają dzieciństwa" - napisał na swojej stronie internetowej. "Mój Tata obdarowywał mnie wówczas atlasami i książkami przyrodniczymi (mam je do dzisiaj) (...). Nie byłem typowym mieszczuchem, swój wolny czas starałem się spędzać poza wielką aglomeracją, gdzie mogłem podglądać i podziwiać różne stworzenia, znane wcześniej wyłącznie z kart wspomnianych atlasów" - opowiada o początkach swojej pasji.

Podczas sobotniego spotkania pokażą swój fotograficzny dorobek, by zachęcić wszystkich do spróbowania swoich sił w fotografowaniu przyrody. - Zaprezentowane zdjęcia będą dowodem na to, że nie trzeba daleko podróżować, by dotrzeć w ciekawe miejsca. Wystarczy bacznie rozejrzeć się po najbliższej okolicy - piszą organizatorzy III Poznańskiego Dnia Fotografii.

Sylwia Klimek

  • III Poznański Dzień Fotografii
  • Muzeum Archeologiczne (ul. Wodna 27)
  • 19.01, g. 11-19
  • organizator: Polski Związek Fotografów Przyrody Okręg Wielkopolski we współpracy z Muzeum Archeologicznym i Uniwersytetem Przyrodniczym.