Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Dla Bohaterów z Ukrainy

Obrońców Ukrainy, zaatakowanej 24 lutego 2022 roku przez Rosję, upamiętnia skwer u zbiegu ulic Kórnickiej i Serafitek. To wyraz solidarności i wsparcia miasta Poznania dla naszych sąsiadów ze wschodu.

. - grafika artykułu
Skwer Obrońców Ukrainy 2022 położony jest między ulicami Kórnicką i Serafitek, fot. Grzegorz Dembiński

Od 24 lutego Ukraińcy bohatersko stawiają opór znacznie silniejszej (przynajmniej teoretycznie) armii rosyjskiej. Udało im się zatrzymać najeźdźców na przedpolach Kijowa i Charkowa. Na przełomie marca i kwietnia wojska rosyjskie wycofały się z terenów północnej Ukrainy. Wojna trwa, chociaż - jak przewidują analitycy wojskowi - jej ciężar zostanie teraz przeniesiony na południe Ukrainy i rejon separatystycznych obwodów Doniecka i Donbasu, gdzie agresorom udało się osiągnąć większe postępy. Niezależne organizacje humanitarne podały, że wojna zmusiła do opuszczenia domów około 10 mln Ukraińców. Polska przyjęła ponad 2,5 mln uchodźców, a nadal napływają kolejni. W naszym kraju znajdą schronienie i pomoc.

Poznań solidaryzuje się i wspiera walczącą Ukrainę. Przeraża widok zdjęć z systematycznie bombardowanego i ostrzeliwanego Charkowa, który jest przecież miastem partnerskim Poznania. Pomoc humanitarna i militarna z Polski do Ukrainy płynie szerokim strumieniem i nie obejmuje tylko transportów z żywnością, środkami medycznymi i ubraniami.

Niesiemy pomoc także w innych, często nietypowych formach, np. organizując operację wywiezienia z ukraińskich ogrodów zoologicznych kilkudziesięciu sztuk zwierząt różnych gatunków (w tym lwów i tygrysów), którym groziła śmierć w bombardowanych i wygłodzonych miastach. Akcję tę zorganizował poznański Ogród Zoologiczny. Z kolei Muzeum Narodowe w Poznaniu zorganizowało i koordynuje akcję zabezpieczania najcenniejszych zabytków Lwowa. Z Polski wysłano tam m.in. materiały budowlane, w tym folię zabezpieczającą, którą owinięto rzeźby i pomniki, chroniąc je przed odłamkami.

Wsparcie Poznania dla Ukrainy ma także wymiar symboliczny. 5 kwietnia, na LXII sesji Rady Miasta Poznania, radni przyjęli uchwałę w sprawie nadania skwerowi nazwy Obrońców Ukrainy 2022. Projekt uchwały przygotowały wspólnie trzy kluby radnych: Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Wspólnego Poznania. Inicjatorami tego przedsięwzięcia były organizacje społeczne skupione w Cyryl Club. Warto podkreślić, że radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie. Nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

"Rada Miasta Poznania w geście solidarności z narodem ukraińskim, zwłaszcza z osobami z Ukrainy przebywającymi w Poznaniu, ustanawia skwer im. Obrońców Ukrainy 2022. Chcemy tym samym oddać hołd wszystkim walczącym w obronie swojej ojczyzny oraz wyrazić wsparcie osobom, które uciekając przed wojną, znalazły schronienie w Polsce, szczególnie w Poznaniu" - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Skwer, któremu nadano nazwę, znajduje się w pobliżu mostu Rocha, na terenie między ulicami Kórnicką, Świętego Rocha i Serafitek. Początkowo planowano nadanie mu nazwy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale - gdy pojawiła się inicjatywa ws. Ukrainy - pomysłodawcy zgodzili się upamiętnić WOŚP w nazwie innego skweru, położonego przy ul. Adama Wrzoska niedaleko Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Uchwałę ws. nadania skwerowi imienia WOŚP przyjęto na tej samej sesji RMP.

Pośrodku skweru im. Obrońców Ukrainy 2022 stoi nieco zapomniana rzeźba miejska w formie "dwustronnej" bramki futbolowej. Niewielu przechodniów wie, co to takiego, a niestety nigdzie nie ma tabliczki informacyjnej. Nie zadbano o to wtedy, gdy instalacja powstawała. Wyjaśnię więc, że wspomniana bramka piłkarska to praca pt. Fair Play Rafała Górczyńskiego z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Zrealizowano ją w ramach konkursu artystycznego Poznań Galeria Euro zorganizowanego przed mistrzostwami piłkarskimi UEFA Euro 2012. Przypomnę, że turniej ten Polska zorganizowała wspólnie z Ukrainą.

Skwer im. Obrońców Ukrainy 2022 jest rozległy i zadbany. Szczególnie pięknie wygląda wiosną, gdy kwitną młode ambrowce rosnące w szpalerze po stronie zabudowań zakonu sióstr serafitek. Pośrodku trawnika posadzono dwie grupy grabów kolumnowych. Między nimi wiosną pięknie zakwitają szafirki. Poza tym na skwerze rosną jałowce i kilka starszych drzew.

Wreszcie został uporządkowany dziki parking znajdujący się na nieutwardzonym terenie po południowej stronie skweru. W ubiegłym roku, kosztem 950 tys. zł, Zarząd Dróg Miejski utworzył tu "profesjonalny" parking. Wyznaczono m.in. miejsca do parkowania pojazdów dla osób niepełnosprawnych, które przyjeżdżają do ośrodka rehabilitacji prowadzonego przez siostry. Przy okazji budowy parkingu na skwerze przesadzono dwa drzewa oraz dosadzono 11 nowych.

Radni, nadając nazwę skwerowi, przewidują, że stanie się on miejscem, w którym ukraińska społeczność mieszkające w Poznaniu będzie mogła spotykać się na czuwaniu, modlitwie, demonstracji czy wiecu, a także po to, by oddać hołd swoim rodakom, którzy zginęli, broniąc ojczyzny. Może warto pomyśleć o ustawieniu na przykład symbolicznego kamienia z tablicą pamiątkową, pod którym i Polacy, i Ukraińcy będą mogli składać kwiaty i zapalać znicze.

Szymon Mazur

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022