Kultura w Poznaniu

Varia

W TO MI GRAJ."Gambit Królowej" w poznańskim wydaniu

- Moja historia z szachami sięga dzieciństwa, chociaż wtedy był to tylko krótki epizod. Mocniejsze zainteresowanie tym światem pojawiło się u mnie w kwietniu, po przeczytaniu artykułu o Magnusie Carlsenie*... Nasze środowisko jest specyficzne, rozmawiamy głównie o szachach i w nie gramy, ale zawsze znajdzie się miejsce dla nowych osób, które z chęcią wprowadzimy w nasz świat - opowiada Marcin Bedełek*, manager klubu Kisielice, a od pewnego czasu organizator spotkań i turniejów szachowych pod nazwą Kisielicki Gambit.

Nie tylko dla graczy

Największe targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej w Europie Środkowo-Wschodniej wracają po ponad rocznej przerwie! Jakie atrakcje tym razem przygotowali dla nas organizatorzy? Czy fani gier komputerowych, e-sportu, cosplayu i nie tylko odnajdą się w popandemicznej rzeczywistości? Będziemy się mogli o tym przekonać już w najbliższy weekend 22-24 października podczas 15. edycji Poznań Game Arena.

Słuchaj uważnie

Konkurs na słuchowisko, premiera Norwid' Elipsa, warsztaty krytyki słuchowisk i ich premiery oraz audiospacer dla dzieci. 20-24 października po raz szósty odbędzie się w Poznaniu Festiwal Słuchowisk - jedyne tego typu wydarzenie w Polsce.

Cyryl - (od)nowa

Strona internetowa Cyryla ruszyła w 2013 roku. W 2021 roku, po ośmiu latach funkcjonowania, zyska nowy wygląd i nowe narzędzia.

W TO MI GRAJ. Zanim wydamy grę planszową - testowanie!

- Najważniejsze w projektowaniu gier planszowych jest to, że nie tylko tworzymy pewną całość, ale również projektujemy komuś pewne przeżycie i doświadczenie. Kluczowym jest więc wiedzieć, co chcemy osiągnąć i gdzie chcemy dotrzeć z naszym projektem - mówi Wojciech Wiśniewski*, jeden z założycieli Poznańskiej Grupy Testerów "Pamper".

Znajdź w sobie Innego

Fundacja Barak Kultury już po raz dziewiąty zaprasza na Inny Festiwal, który od początku swojego istnienia skupia się na integracji osób z niepełnosprawnościami z osobami pełnosprawnymi. Pierwsze wydarzenie już 30 września, ostatnie - 26 października.

Przy strażnicy pożarowej

Średniowieczne mury miejskie to historyczne świadectwo dalekiej przeszłości Poznania. Zapraszam na spacer wzdłuż murów, połączony z wizytą na skwerze Włodzimierza Dworzaczka.

Pamiętam, że 11 września...

Są daty, które zapadają w pamięć na zawsze. Trwale, krok po kroku, zapisują we wspomnieniach nawet najbardziej błahe czynności, których nie odnotowujemy na co dzień. Pamiętamy wtedy każde słowo, nastrój, czasem nawet zapachy i smaki. Zapytaliśmy poznańskich ludzi kultury o to, jak pamiętają moment, w którym dowiedzieli się o jednym z najstraszliwszych ataków terrorystycznych w historii świata. Dziś mija 20. rocznica od zamachu na World Trade Center. 

FILOZOFIA ULIC. Drinki w dragu

Drink-bar Lokum Stonewall działa na ulicy Półwiejskiej od dwóch lat. Podobne bary, powstające w miastach przez ostatnie stulecie, pełniły rolę o wiele szerszą niż po prostu miejsca zabawy. Były raczej zdumiewająco magnetycznymi społecznie mikroenklawami eksperymentu, egzystencji i polityki. Ich historie wiele mówią nam o polityczności przestrzeni, procesie emancypacji mniejszości i o tym, jak myśleć o filozofii władzy.

W TO MI GRAJ. Gra planszowa z własnym logo

- Decydując się na wydanie pierwszego tytułu, wiedzieliśmy, że rzucamy się na głęboką wodę. Zawsze jednak z tyłu głowy tkwiło marzenie o własnej grze. Stwierdziliśmy więc, czemu nie - sprawdźmy się - opowiada Michał "Osti" Cyranek*, jeden z założycieli wydawnictwa Dice&Bones, które ma za sobą pierwszy sukces wydawniczy. Trwają prace nad kolejnymi projektami.

Forty po raz dziewiąty

Poznańskie forty, schrony, szczeliny przeciwlotnicze, kazamaty, kaponiery, poterny i chodniki minerskie znowu otworzą się dla turystów.

Poznaniacy lubią tatuaże

- Na Poznań Tattoo Konwent chcemy przybliżyć tatuaż w sytuacji, która nie ma charakteru targów. Na naszym festiwalu łączymy go z różnymi aspektami kultury - takimi, jak koncerty muzyczne, pokazy czy wystawy. Pokazujemy, że tatuaż przestał być w Polsce czymś nadzwyczajnym i obecnie stał się już czymś normalnym. Osoby posiadające tatuaże pochodzą z bardzo różnych branż i kręgów społecznych - mówi Marcin Pacześny.  Poznań Tattoo Konwent odbędzie się w tę sobotę i niedzielę na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Z troską i szacunkiem

"Kręgi to formuła spotkań opierająca się na dobrowolności wypowiedzi, w atmosferze intymności i wzajemnego szacunku" - piszą Dziewczyny w Naturze - organizatorki zaplanowanego w tym tygodniu spotkania Kręgu ekofeministycznego, który odbędzie się w Galerii Miejskiej Arsenał.

Taniec wszystko rozpędzi

- Ludzie, którzy nas odwiedzają, by tylko popatrzeć, często na finałowych pokazach przekonują się, że po tygodniu ktoś, kto twierdził, że nic nie umie - choć ja twierdzę, że każdy umie, wychodzi na scenę i wspólnie tańczy, czerpie z tego satysfakcję - mówi Ewa Wycichowska*, koordynatorka warsztatów Dancing fairPlayce Poznań. - Przyjeżdżają w grupach. Nie chcą niczego odpuścić - ani kursów, ani dodatkowych atrakcji wieczornych... - dodaje druga z koordynatorek, Agnieszka Różańska**.

W TO MI GRAJ! Jak pasja przerodziła się w coś więcej

- Organizując pierwsze wydarzenie planszówkowe liczyliśmy na to, że postawimy parę stolików i kilka osób przyjdzie z nami pograć. Nie mieliśmy pojęcia, że odwiedzi nas wtedy ponad 60 osób. Co śmieszne, były to głównie rodziny z dziećmi, a my wtedy nie mieliśmy nawet aż tak dużego wyboru tytułów dla nich - opowiadają Michał "Osti" Cyranek* i Tomasz Skoracki**, jeden z założycieli Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych "Kości", które prężnie działa na terenie Poznania i okolic.

Fotograf Poznania

Dziś, 2 sierpnia, mija 140. rocznica urodzin Romana Stefana Ulatowskiego, wybitnego polskiego fotografa działającego w Poznaniu i Wielkopolsce na początku XX wieku.

W TO MI GRAJ. Pub czy gralnia?

- Gry planszowe są międzypokoleniowe. Najważniejsze, to nie bać się spróbować i odwiedzać takie miejsca jak Kosteczka. Zawsze znajdą się osoby, które wytłumaczą zasady czy dołączą do rozgrywki. Bo w życiu trzeba robić coś ciekawego - mówi Piotr Chudy*, właściciel pubu Kosteczka mieszczącego się w centrum Poznania.

FILOZOFIA ULIC. Jesteśmy z wody

Stare koryto Warty to tętniąca życiem przestrzeń, od lat jeden z punktów na kulturalnej mapie Poznania, która kojarzy się nam przede wszystkim z ludzką aktywnością. Jednak okazuje się, że przez wieki było to również miejsce nie-ludzkiej twórczości, w której wiodącą rolę odgrywała życiodajna woda i jej niezwykle kreatywna, dynamiczna siła.

Introligatorski skwer

Józefa Przesławskiego, wielkiego miłośnika książek, upamiętnili poznańscy radni, nazywając skwer na ul. Owsianej jego imieniem. Może ta inicjatywa przybliży poznaniakom postać i dokonania wybitnego introligatora, społecznika i radnego miasta Poznania.

1 7 Strona 8 9 10 11