Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Transatlantyk - dzień 4. Miasto, wojna i eutanazja

- Poniedziałek to chyba najspokojniejszy dzień podczas tegorocznego festiwalu - mówi Jacek Sobczyński, programmer Transatlantyku. Co nie zmienia faktu, że czeka nas aż 35 projekcji oraz liczne warsztaty i dyskusje.

"Zmienić bieg rzeki". Fot. mat. Transatlantyk - grafika artykułu
"Zmienić bieg rzeki". Fot. mat. Transatlantyk

- Na początek dnia (g. 14) proponuję film "Zmienić brzeg rzeki", czyli najlepszy dokument Festiwalu Sundance 2013. Film ten świetnie wpisuje się w idee Transatlantyku, bo pokazuje to, co dzieje się w Kambodży. Ludzie współżyją tam z naturą, a to nie jest codzienny widok. Dokument opisuje życie trzech rodzin, które próbują przetrwać. To smutny film, ale naprawdę bardzo dobry - poleca Jacek Sobczyński.

Nieco później odbędzie się projekcja filmu, który jest przewodnikiem po urbanistycznym chaosie - "Ludzki wymiar" w reżyserii Andreasa Dalsgaarda. Film ten nakręcono na czterech kontynentach (w Danii, USA, Chinach i Nowej Zelandii). Po jego pokazie (ok. g. 17.50), odbędzie się debata " Poznań - miasto dla ludzi". - Będziemy się na niej wspólnie zastanawiać, jak stworzyć miasto, które będzie przyjazne dla nas samych. Pojawią się na niej nie tylko urzędnicy i przedstawiciele władz Poznania, ale także architekci i miejscy aktywiści. Zobaczymy, czy stawiane w filmie tezy, można także odnieść do Poznania - wyjaśnia Sobczyński.

Kolejnym punktem poniedziałkowego programu jest premiera filmu Marco Bellochio "Śpiąca królewna". - Film zobaczymy w ramach sekcji, która pojawiła się na festiwalu po raz pierwszy - Sacrum w kinie. I wiemy, że może wywołać kontrowersje. Poruszany jest w niej temat eutanazji. "Śpiąca królewna" to prawdziwa historia Włoszki - Eluany Englaro, która przez 17 lat była sztucznie podtrzymywana przy życiu - opowiada programmer festiwalu. Oprócz Eluany poznamy także perypetie trzech innych bohaterów - młodej i religijnej dziewczyny, zdecydowanej przeciwniczki eutanazji, która zakochuje się w chłopaku stojącym po przeciwnej stronie barykady; sławnej aktorki i dewotki, obsesyjnie opiekującej się tytułową "śpiącą królewną" i wypalonego lekarza, który zakochuje się w narkomance, nieustannie próbującej popełnić samobójstwo. Film Bellocchia został wyróżniony Nagrodą Specjalną na MFF w Wenecji i z pewnością jest najmocniejszym punktem poniedziałkowego programu. Nie jest jednak polityczną deklaracją, lecz żywym portretem ważnego problemu społecznego. Krytycy zwracają uwagę na wybitne przedstawienie przez reżysera włoskiej sceny politycznej, a szczególnie na rolę senatora zagranego przez Toniego Servillo.

Oprócz tego w poniedziałek, możemy stanąć na Filmowej Drodze Mistrza - Stanley'a Kubricka. - "Full Metal Jacket", który zobaczymy o g. 20 w Multikinie 51 to jego  najlepszy antywojenny film. A polecam go nie tylko ze względu na treść, ale także na nową cyfrową jakość, w której go pokażemy - wyjaśnia Sobczyński.

Wieczorem zobaczymy również "Dziennik z rewolucji", którego reżyserem jest Nizam Najjar. Twórca postanowił wyruszyć do rodzinnej Libii, żeby przekonać się na własne oczy, jak tworzy się historia jego kraju.

W poniedziałkowym programie znajdzie się także coś dla fanów horrorów - film nakręcony w jednym ujęciu -"Casa muda". Prawdziwa historia ojca i córki, którzy postanawiają odnowić dom na pustkowiu...

Warto wspomnieć także o Nowym Kinie Skandynawskim - okrutnym świecie w "Zagrywce czarnego" oraz niemieckim filmie "Vincent chce nad morze", czyli podwójnym zwycięzcy Niemieckich Nagród Filmowych (za najlepszy film oraz najlepszą rolę męską) i zarazem jednym z największych box office'owych hitów w Niemczech z 2010 roku. To historia trójki neurotyków (anorektyczki Marie, cierpiącego na nerwicę natręctw Alexa oraz Vincenta - chłopaka z zespołem Tourette'a), którzy ukradzionym samochodem wybrali się nad morze. W podróż, która okazała się terapią.

Oprócz kina, w poniedziałkowym programie znalazły się także warsztaty. A są to m.in. "Oko w ucho" - dot. montażu dźwięku, które poprowadzi Dominika Koterba; "Wszystko się zmienia: nowe strategie i techniki  komponowania do filmu" Casco Hexela; sympozjum o sposobach pisania scenariusza filmowego opartego na wątkach biograficznych Shema Bittermana (w Instytucie Rozbitek) oraz "Otwarte drzwi do kultury".

A na koniec wspomnę jeszcze o dyskusji "Sekrety przemysłu rozrywkowego w Hollywood", w której udział wezmą: Ray Costa, Melina Newman, Tim Appelo, Victoria Ellison i Will Tizard.

Monika Nawrocka-Leśnik