Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Teatr w natarciu

Już w najbliższy piątek, 27 października, rusza Ofensywa Teatralna IX: Rewizja - trzydniowe wydarzenie, które aż kipieć będzie od teatru i różnorakich jego obliczy. Reprezentacja teatru zawodowego spotka się z teatrem offowym, a razem z nimi zderzą się w twórczej atmosferze różne sposoby postrzegania, interpretowania i przeżywania świata.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

"Często inaczej, często pod prąd" - tak piszą organizatorzy o zaproszonych do Rewizji artystach i w takich też słowach można określić ducha Ofensywy. Jeśli zatem i Wy czujecie się tymi, którzy wykorzystują utarte ścieżki tylko do tego, by z nich zboczyć - czujcie się zaproszeni! To dla Was, to o Was, to bez Was się nie odbędzie.

A skoro całe to wydarzenie jest o myśleniu inaczej, na pierwszy ogień w zapowiedzi idzie dzień... drugi. Wtedy bowiem zagrane zostaną wszystkie trzy uwzględnione w harmonogramie Ofensywy spektakle (każdy z nich jest biletowany, jest również możliwość zakupienia karnetu na wszystkie wydarzenia).

O godz. 18 na scenie pojawi się Szymon Jachimek w spektaklu Z dala od tonacji, który opisywany jest jako "recital piosenki kabaretowej w szlachetnym znaczeniu tego słowa". Obiecywany jest dobry tekst, muzyka i szacunek dla inteligencji widza, nie uświadczycie natomiast przebieranek i radiowych hitów. Jachimkowi towarzyszyć będzie pianista Hubert Świątek. Duet ten zapowiada się więcej niż dobrze. Półtorej godziny później Jachimka zastąpi Wojciech Tremiszewski i jego sceniczny hat-trick Solo nowele, czyli pokaz, w którym zaimprowizowane zostaną cztery mini opowieści. Każda z nich poprzedzona będzie pytaniem widzów o sugestię, która posłuży jako inspiracja. Co będzie dalej? Czy będzie śmiesznie, wzruszająco, wkurzająco? Przyjdźcie i sprawdźcie sami. Ostatni pokaz wieczoru rozpocznie się o godz. 20.45 i będzie nim Zabawa Stanisława Mrożka w wykonaniu Teatru Brama. Zabawna historia trzech wyjątkowych osobistości, które zderzają się z rzeczywistością pełną logicznych sprzeczności. Jak dużo czasu upłynie, nim bohaterowie zorientują się o stanie rzeczy, który publice jest doskonale znany od samego początku?

Wracając do dnia pierwszego, czas przybliżyć zachęcający do aktywnego uczestnictwa moduł Rewizji: od piątku do niedzieli odbywać się będą bezpłatne warsztaty teatralne. Chętni do wzięcia w nich udziału proszeni są o zgłoszenie swojej obecności na adres - kontakt@ofensywateatralna.pl.

W piątek zajęcia poprowadzą Piotr Śnieguła oraz Marek Kościółek; obydwa spotkania startują o godz. 19 i trwać będą trzy godziny. W sobotę i w niedzielę panowie poprowadzą nieco dłuższe, bo czterogodzinne spotkania (początek o godz. 10), a do ich grona dołączy także Magdalena Bochan-Jachimek.

Dlaczego warto się na nie skusić? Powodów jest wiele, ale wszystkie można sprowadzić do jednego hasła, a mianowicie - teatr na wyciągnięcie ręki. Doświadczenie, umiejętności i charyzma prowadzących to źródła inspiracji, do których nie tylko warto podejść, ale i maksymalnie z nich skorzystać. Piotr Śnieguła, dla wielu znany pod pseudonimem "Jaszczur", czerpie w swojej pracy z wielu trendów i gatunków sztuki. Multiinstrumentalista, aktor, kompozytor, pedagog teatralny, instruktor muzyczny i arteterapeuta. Występuje w wielu formacjach muzycznych, współpracuje z wieloma teatrami, jest także autorem muzycznych wystaw. Człowiek-orkiestra! Marek Kościółek to z kolei praktyk teatru alternatywnego i autorskiego, a także reżyser i autor scenariuszy licznych spektakli teatralnych, akcji plenerowych oraz performansów. Od ponad dwudziestu lat inicjuje, organizuje i realizuje działania kulturalne, edukacyjne i społeczne. Współpracował z kilkudziesięcioma podmiotami w kraju i za granicą. Od półtora roku związany jest na stałe z Teatrem Ósmego dnia. W scenicznej akcji będziecie mogli zobaczyć go w sobotę, podczas ostatniego pokazu, Zabawy. Magdalena Bochan-Jachimek jest dyplomowaną aktorką i magistrem inżynierem. Od lat prowadzi zajęcia z dramy, warsztaty teatralne i aktorskie, poruszając tematy dotyczące również świadomości ciała i autoprezentacji. Według niej, potrzebne i wykorzystywane na scenie umiejętności, są przydatne w każdej strefie życia. Swoje zajęcia opiera zarówno na własnych doświadczeniach, jak i na metodach zaczerpniętych między innymi ze Stanisławskiego, Czechowa czy Boala.

Oprócz spektakli i warsztatów, festiwalowicze i festiwalowiczki będą mieć również możliwość zwiedzenia wystawy zlokalizowanej w Sali Szarej Teatru Ósmego Dnia, składającej się z prac studentek i studentów grafiki warsztatowej i artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Warto skorzystać z zaproszenia i zainspirować się efektem sieciowania sąsiadujących ze sobą instytucji, które swoją współpracą postanowiły otworzyć się na nowych odbiorców.

Widać jak na dłoni - w nadchodzących dniach centrum Poznania zawładnie Teatr. Idźcie i korzystajcie!

Marta Szostak

  • Ofensywa Teatralna IX: Rewizja
  • 27-29.10
  • Teatr Ósmego Dnia
  • bilety: 15-30 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023