Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Odrażający, brudni, źli...

Ten spektakl jest jak powieść Witkowskiego - bezkompromisowy, celnie komentujący rzeczywistość... "Lubiewo" Teatru Nowego w Krakowie 9 listopada zobaczymy w Teatrze Polskim.

. - grafika artykułu
fot. mat. prasowe

Michał Witkowski ma niespełna 40 lat, a na koncie jedną z głośniejszych premier literackich ostatnich lat - "Lubiewo", wydane nakładem krakowskiego Ha!artu. "Przygodowo-obyczajową powieść z życia ciot", która narobiła nie lada zamieszania. To zbiór opowieści dwóch podstarzałych homoseksualistów - Patrycji i Lukrecji. Ci/Te z nostalgią wspominają swoją młodość w PRL-u. Miejsca we Wrocławiu, do których udawali się w latach 70. i 80. Przywołują obrazy, które pełne są mrocznych i miłosnych przygód oraz przechwalają się swoimi podbojami. A wszystko to skrupulatnie spisuje dziennikarz, który akurat ich nawiedził...

- To jedynie pierwsza (i ostatnia) moja książka traktująca nie tyle nawet o pedałach, ile o pewnej ich części, zwanej potocznie "ciotami", a także o egzotycznych dla wielu czytelników obyczajach jakie to środowisko na przestrzeni lat wytworzyło. Interesuje mnie między innymi jakie kobiece wzory są podejmowane i dlaczego akurat te, a nie inne? Mnie nie interesują geje z klasy średniej, tylko właśnie ci "odrażający, brudni, źli", bo im została już tylko konfabulacja, język, zmyślenie i to im musi wystarczyć za cały świat - pisał w wirtualnym posłowiu do powieści, Michał Witkowski.

"Lubiewo" okazało się literackim objawieniem 2004 roku. Bezprecedensowym wydarzeniem w polskiej literaturze, ale i obyczajowości. Dzięki niej Witkowski został nominowany do kilku nagród literackich - w tym Nagrody Nike w 2006 roku. Wtedy też Piotr Sieklucki założył Teatr Nowy w Krakowie, którego celem od samego początku było szerzenie i promowanie sztuki niezależnej. I od razu zainteresował się prozą wrocławianina. Sam chwycił za tekst Witkowskiego i nieco później, wystawił. Spektakl zdobył Grand Prix Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy - nagrodę za najlepszą prapremierę roku 2012.

O spektaklu napisała dla "Teatru" Wanda Świątkowska: "Utkany z plotek, wspomnień i fantazji ciotowski Dekameron Patrycji i Lukrecji jest tak odległy i tak trzyma nas na dystans, że ciężko nawet o próbę współ (od)czucia. Zostawia widza za szklaną ścianą terrarium, pozwalając wykpić, rozerwać się i nie przejąć. Dopiero po wyjściu z teatru nadchodzi moment zastanowienia, a po chwili - przerażenia. I choćby ze względu na tę karuzelę sprzecznych uczuć warto się do Nowego wybrać".

Spektakl Teatru Nowego w Krakowie zaprezentowany zostanie 9 listopada w Teatrze Polskim. To propozycja dla tych, którzy chcą wciąć udział w teatralnej debacie dotyczącej problemów mniejszości seksualnych i społecznego wykluczenia. Spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 16 roku życia.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Lubiewo" wg powieści Michała Witkowskiego
  • spektakl Teatru Nowego w Krakowie
  • reżyseria: Piotr Sieklucki
  • Teatr Polski, Duża Scena
  • 9.11, g. 17 i 19.30
  • bilety: 40 zł
  • spektakl dla widzów od 16 lat