Kultura w Poznaniu

Opinie

opublikowano:

Diamentowy jubileusz orkiestry

Orkiestra Miasta Poznania przy MPK Poznań ma już 60 lat. Podczas niezwykłego jubileuszowego koncertu prezydent Jacek Jaśkowiak uhonorował ją Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania.

. - grafika artykułu
Fot. MPK Poznań

25 stycznia Aula UAM rozbrzmiała radosnymi dźwiękami orkiestry dętej, a tłumnie zgromadzona publiczność wysłuchała nie tylko utworów instrumentalnych, ale podziwiała także solistów Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz uczniów poznańskiej szkoły baletowej.

Koncert rozpoczął się słynnymi fanfarami z utworu "Tako rzecze Zaratustra" Richarda Straussa. Następnie na scenie pojawili się Ewa Siwicka i Zbigniew Grochal, którzy poprowadzili koncert. W pierwszej jego części usłyszeliśmy m.in. uwerturę do operetki "Kandyd" Leonarda Bernsteina, pieśń "Przetańczyć całą noc" z operetki "My fair lady" Frederica Loewe oraz "Taniec kwiatów" z baletu "Śpiąca Królewna" Piotra Czajkowskiego. W połowie koncertu pięciorgu członkom orkiestry wręczono odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, wręczył Orkiestrze Srebrną Pieczęć Miasta Poznania przyznawaną instytucjom i osobom, które odcisnęły szczególne, dobroczynne piętno i wywarły pozytywny wpływ na historię i życie miasta.

W drugiej części występu gościem specjalnym koncertu był Krzesimir Dębski, kompozytor i muzyk związany przez wiele lat z Poznaniem. Skomponował on dla Orkiestry specjalny utwór - "Trojak Jubileuszowy" - którego prawykonaniem dyrygował. Był to jeden z najmocniejszych i zapadających w pamięć momentów koncertu. Trojak, dynamiczny i skoczny, inspirowany wielkopolską muzyką ludową (przede wszystkim koźlarską) wykonano mieszaną wokalno-instrumentalną techniką, a członkowie Orkiestry wraz z publicznością stali się przez pewną jego część nietypowym chórem. Dębski pokazał przy tym duszę showmana i porwał zarówno muzyków, jak i rozentuzjazmowaną publiczność. Poza "Trojakiem" na drugą część złożyła się mini suita z motywami z muzyki Hansa Zimmera do filmu "Piraci z Karaibów", wiązanka piosenek francuskich "Paris Montmartre" oraz pieśni "Amigos para siempre" Andrew L. Webbera oraz "Libiamo" z "Traviaty" Giuseppe Verdiego wykonane przez Orkiestrę i sześcioro solistów. Na koniec nie zabrakło bisów w odpowiedzi na długą owację publiczności.

Katarzyna Kamińska

  • Koncert Jubileuszowy Orkiestry Miasta Poznania
  • soliści Teatru Wielkiego: Monika Mych-Nowicka, Barbara Gutaj-Monowid, Natalia Puczniewska, Karol Bochański, Marek Szymański i Bartłomiej Szczeszek
  • taniec: uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu, w choreografiach Alicji Curujew i Mirosława Różalskiego
  • Aula UAM
  • 25.01