Kultura w Poznaniu

Opinie

Masłowska na bogato

"Kochanie, zabiłam nasze koty" Doroty Masłowskiej i Cezarego Studniaka to świat sklejony z kolorowych gazet i klipów na YouTube - niby nieprawdziwy, a jednak bliski.

OFF CINEMA. Liczne ustępstwa

W sobotę na festiwalu dokumentaliści z Izraela, Francji, Danii i Polski podjęli temat małżeństwa, odwiedzili zarówno pękające w szwach blokowiska, jak i opuszczone budynki, a także zajęli się ostatnio głośną kwestią tożsamości płciowej.

OFF CINEMA. Zamki rozdane!

Znamy już zwycięzców tegorocznego festiwalu Off Cinema. Spośród 33 filmów konkursowych jury wyłoniło najlepszą trójkę, swoją nagrodę przyznała również publiczność. Najlepszym okazał się opowiadający o realiach życia w kobiecym więzieniu "Locked Down" izraelskiej reżyserki Liat Mer. A dalej...

OFF CINEMA. Pierwsza dama reportażu

Jej definicja literatury faktu jest nadzwyczaj prosta. Jak mówi, "reportaż nie różni się od powieści prawie niczym: w obu przypadkach mamy bohatera, konstrukcję i piękny język. Podstawowa różnica polega jednak na tym, że w reportażu wszystko dzieje się naprawdę".

OFF CINEMA. Czekając na koniec

Trzeci dzień festiwalu zaprezentował równy, a co ważniejsze, wysoki poziom filmów konkursowych. Takie tytuły jak "Nasza klątwa" i białoruskie "Not alone" powinny być mocnymi kandydatami do Złotego Zamku, a "Najwyższy" czy "Dziennik z podróży" okazały się świetną okazją na złapanie oddechu.

OFF CINEMA. Z kamerą wśród ludzi

Festiwal Off Cinema to nie tylko pokazy filmów konkursowych i współczesnych światowych dokumentów. To również retrospektywy wybitnych dokumentalistów. W tym roku Off Cinema przypomina twórczość Ireny Kamieńskiej, ją samą honorując nagrodą Platynowego Zamku.

OFF CINEMA. Krzyk dnia codziennego

Tylko dwa spośród dwunastu zaprezentowanych w czwartek filmów konkursowych nie dotyczyły szeroko pojętego tematu codzienności (w różnych środowiskach) i pracy, która często ten dzień szczelnie wypełnia. Twórcy zaglądają przez szczeliny naszego życia i odkrywają przed nami ciche dramaty i zduszony krzyk.

OFF CINEMA. Tajemnica kobiety z Rolleiflexem

Mówią, że była wysoka, miała około dwóch metrów wzrostu. Krótkie, sterczące włosy, nieco zadarty nos i przenikliwe, smutne spojrzenie. Była bardzo skryta. Pilnie strzegła swojej prywatności, gdziekolwiek mieszkała, w jej drzwiach zawsze musiał być zamontowany solidny zamek. Jaką tajemnicę nosiła w sobie ta skromna kobieta, niania i gospodyni domowa? Na te pytania próbuje odpowiedzieć film "Szukając Vivien Maier". Tak, "próbuje" to odpowiednie słowo.

OFF CINEMA. Łozińscy o sobie samych

Co może się stać, gdy dwóch wybitnych dokumentalistów - ojciec i syn - w tym samym czasie weźmie do rąk kamery i wymierzy je w siebie nawzajem? Powstanie film genialny. A nawet dwa.

OFF CINEMA. W poszukiwaniu Zbigniewa S.

Bohaterowie dokumentu Bartosza Paducha, prezentowanego drugiego dnia festiwalu Off Cinema, to członkowie formacji Totart. Ich historia sięga czasów "popromiennej choroby stanu wojennego".

OFF CINEMA. Dokument kontra sztuka filmowa

Pierwszego dnia festiwalu Off Cinema odbył się tylko jeden pokaz konkursowy, ale wraz z inauguracyjnym seansem "Melodie der Welt", niemieckiego rówieśnika "Człowieka z kamerą filmową" Dżigy Wiertowa, stawia widzowi ważne pytanie o granicę między światem dokumentu a inscenizacją i zręcznie wyreżyserowanym spektaklem.

Nie bój się Olbrzymka. W sobie i na scenie

Jest w "Olbrzymku" Suzanne Lebeau sporo z klimatu i emocji baśni Braci Grimm i Andersena. Jest też ich ponadczasowość, niejednoznaczność i metafora, której wcale nie trzeba czytać tak samo. Docenili to twórcy spektaklu na podstawie sztuki, którego premiera otworzyła nowy sezon Sceny Wspólnej.

MADE IN CHICAGO. Był cool, były owacje

"Tribute to birth of the cool" to wielki hołd dla pięknej historii jazzu i - jak się okazuje - zdumiewająco współcześnie brzmiąca muzyka. Wspaniale rozpoczął się IX festiwal Made in Chicago.

Widokówki z dalekiej podróży

Zdjęcia Ernsta Stewnera stanowią bezcenne źródło informacji na temat historii Polski oraz namacalny dowód na to, że ukazany na nich świat - choć z każdą kolejną dekadą wydaje nam się coraz bardziej odległy - rzeczywiście istniał.

Koncertowa rzeźba wspaniała

Była owacja na stojąco, chóralne śpiewy i taniec pod sceną, ale to dopiero pod koniec występu. Wcześniej liczni wielbiciele Renaty Przemyk z namaszczeniem i uwagą słuchali jej nowego repertuaru.

Krok w krok za artystą

Do końca listopada w Galerii Ego można obejrzeć wystawę poświęconą Tadeuszowi Rolke "Życie artystyczne i towarzyskie - fotografie z lat 60". To przede wszystkim poważna pozycja dla szczerych poszukiwaczy fotograficznych wrażeń.

Chodzi o to...

Kto nie był, niech żałuje, bo poniedziałkowy koncert Katarzyny Groniec był pokazem artystycznego mistrzostwa. Muzyczny spacer po "ZOO z piosenkami Agnieszki Osieckiej" rozpoczęliśmy od "Wielkiej wody".

Śmierć namalowana kolorowym flamastrem

O śmierci trzeba z dziećmi rozmawiać. No dobrze, tylko jak? Jakich słów użyć, jakich porównań? Jak znaleźć dobre odpowiedzi na trudne pytania, w których przecież specjalizuje się mały człowiek? Podpowiadam: wybierzcie się razem na spektakl "Czy ryby śpią?" do Teatru Polskiego. Wsparcie gwarantowane.

1 122 Strona 123 124 125 126