Kultura w Poznaniu

Opinie

Złączeni oddechem

Jared Gradinger i Angela Schubot w ostatnią sobotę w poznańskim Zamku połączyli się w intymnym duecie, który mógł wywoływać skrajne odczucia. Zaprezentowali bardzo silną relację między dwójką ludzi, całkowicie się odsłaniając. 

Czytaj artykuł
Kompresja ciszy

Stare Dobre Małżeństwo to grupa, której nazwa z każdym rokiem nabiera coraz szerszego znaczenia. W tej chwili jest tak samo "stara" jak dobra, bo tworzący ją muzycy dojrzewają jak wino, które wciąż zaskakuje nowymi smakami i odcieniami.

Czytaj artykuł
Wieczór z Piazzollą

Kiedy w programie koncertu umieszcza się utwory Astora Piazzolli i gra Łukasz Kuropaczewski, o frekwencję nie trzeba się martwić. Tak było także podczas "Wieczoru argentyńskiego" Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia pod batutą Agnieszki Duczmal. Dodatkową atrakcję stanowiły obrazy Mariusza Kałdowskiego - plastyczne reminiscencje odwołujące się do "Pór roku" argentyńskiego kompozytora, tworzące niekonwencjonalną oprawę dla muzyki.

Czytaj artykuł
Nie ma jak... piosenka?

Teatr Muzyczny coraz dalej odchodzi od operetkowej aury, wzbogacając swój repertuar o musicale, a teraz proponując wiązankę przedwojennych piosenek kabaretowych w spektaklu "Nie ma jak lata 20., lata 30.". I wszystko byłoby pięknie, gdyby pozostano wyłącznie przy przebojowych, zawsze chętnie słuchanych melodiach.

Czytaj artykuł
Arena w barwach rocka

Hey, Luxtorpeda, Happysad byli wśród gwiazd tegorocznej poznańskiej odsłony Rocket Festiwalu, która miała miejsce w minioną sobotę w Arenie. 

Czytaj artykuł
Którędy do nieba

Na piątkowym koncercie nadzwyczajnym w Filharmonii Poznańskiej w 205. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina nie zabrzmiała muzyka polskiego kompozytora. Usłyszeliśmy za to dzieło z epoki romantyzmu, które zostało zapomniane. Czy słusznie?

Czytaj artykuł
A my dalej gramy...

Niewiele ponad półtorej godziny trwał wtorkowy koncert zespołu SBB w Eskulapie. Nie usłyszeliśmy bisów, było za to mnóstwo emocji i znakomitej muzyki. 

Czytaj artykuł
Reisefieber, czyli tortem w twarz

Bilet na ten spektakl śmiało można kupić w prezencie kumplowi, który właśnie kończy 40 lat. A potem pójść razem na wódkę i porządnie oblać okrągły jubileusz. Pytanie, czy po to tylko powstał spektakl "Reisefieber, czyli podróż w nieznane" w Teatrze Polskim?

Czytaj artykuł
Boska komedia

"Misterium Buffo" to tak naprawdę antymisterium. Złamanie konwencji uniżonego opowiadania o Bogu, który w kraju nad Wisłą zawsze spogląda na nas z góry, skąd grozi nam palcem. A przecież, jak głosi Biblia, nie po to jego syn stał się człowiekiem, żeby teraz nie być blisko ludzi.

Czytaj artykuł
Kobieta, podróż i jazz

Nowa płyta Wojciech Mazolewski Quintet to dowód na to, że polski jazz wciąż ma się dobrze i nie schodzi do muzycznego podziemia. A wspólna podróż przez europejskie miasta ("Paris", "Berlin", "Kraków") może okazać się niesamowitą przygodą.

"Polka" została zainspirowana tańcem, ale jak tłumaczą sami muzycy "jest jak kobieta". Momentami energetyczna, zaskakująca i pełna życia, innym razem czuła, refleksyjna i nostalgiczna. Wszystkie te odcienie kobiecej natury wybrzmiały podczas czwartkowego koncertu w CK Zamek.

Czytaj artykuł
Trzy miasta, jedna gwiazda

Koncert "Buenos Aires, Paryż, New York" był występem jednej artystki. To Justyna Szafran swoim talentem i charyzmą zawłaszczyła scenę Teatru Muzycznego.

Czytaj artykuł
Zakochać się na śmierć

Kamila Michalak opowiada o pułapkach miłości w Teatrze Nowym.

Czytaj artykuł
W epicentrum wschodniego tygla

Dikanda to kwintesencja tego, co w gatunku world music najlepsze. Swobodnie miksują style i narzecza, eksperymentują z dźwiękiem, ruchem i słowem. W muzyczną podróż przez "cztery strony Wschodu" tym razem zabrali publiczność poznańskiego Zamku.

Czytaj artykuł
Przepraszam, pan tu nie stał

Pracownicy naukowi, architekci i mieszkańcy Poznania dyskutowali w czwartek o symbolicznym wymiarze pomników. To pierwsze z zaplanowanych trzech spotkań pod hasłem "Pan tu nie stał. O poznańskich pomnikach" z cyklu "Poznań w przebudowie".

Czytaj artykuł
Z Broadwayu do Malarni

Dramat Nicka Payne'a w reżyserii Agaty Biziuk pokazuje pozornie prostą historię miłosną, która w równoległych wszechświatach może się potoczyć na miliony sposobów.

Czytaj artykuł
Operowy wieczór debiutów

Premiera "Rycerskości wieśniaczej" i "Pajaców" okazała się, zgodnie z zapowiedzią Teatru Wielkiego, wieczorem debiutów. Dała szansę pierwszej prezentacji na dużej scenie operowej nie tylko śpiewakom, ale także realizatorom.

Czytaj artykuł
50 twarzy Chrzuszcza

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że "Stopklatka" w reżyserii Łukasza Chrzuszcza w Scenie Wspólnej jest koncertowym podsumowaniem jego dotychczasowej aktorskiej drogi. "Bilansem", który sam sporządził, a potem wyreżyserował go i zagrał.  

Czytaj artykuł
Seans "Hiszpanki"

Pierwszy fabularny film o powstaniu wielkopolskim potrzebny na 100. rocznicę i to od zaraz. "Hiszpanka" Łukasza Barczyka, na pewno takim filmem nie jest.

Czytaj artykuł
Diamentowy jubileusz orkiestry

Orkiestra Miasta Poznania przy MPK Poznań ma już 60 lat. Podczas niezwykłego jubileuszowego koncertu prezydent Jacek Jaśkowiak uhonorował ją Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania.

Czytaj artykuł
Nie taki śmiech na sali

Czy można umrzeć ze śmiechu? Historia zna takie przypadki, chociaż z pewnością nie zdarzają się codziennie. Więc może chociaż zapłonąć? O, to już prędzej. Zwłaszcza, gdy wybucha pożar. I to nie byle gdzie, bo w burdelu. Tym razem chyba jednak spóźniliśmy się na najlepsze, bo stąpaliśmy już raczej po zgliszczach...

Czytaj artykuł
1 119 Strona 120 121 122 123