Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Zabawa w stylu retro

Jazz tradycyjny to muzyka dla każdego. Przekonamy się o tym już w najbliższą sobotę podczas Old Jazz Festival.

. - grafika artykułu
Rakovnik Brass Band. Fot. materiały organizatorów

Jeden z angielskich muzyków jazzowych twierdzi, że granie jazzu tradycyjnego wymaga sięgnięcia najpierw po nagrania sprzed 80 lat. A współczesny młody słuchacz, dorastający wśród elektronicznych urządzeń grających, ma kłopot z rozpoznaniem i nazwaniem instrumentów stanowiących "tajną broń" takiej muzyki. Fundament wykonywania jazzu tradycyjnego stanowią przecież trąbka, klarnet, puzon i bandżo.

Od ponad 20 lat filarem działań w stylu dixie w Poznaniu jest zespół Dixie Company. Niedawno muzycy powtórnie wystąpili w USA, gdzie w Kaliforni dali 10 koncertów z wokalistką Diane Davidson. Z kolei liczne koncerty w Niemczech uświetniła inna zaprzyjaźniona z zespołem wokalistka amerykańska, Donna Brown. Szczególnym wyróżnieniem zespołu było zaproszenie na tegoroczny 45. Internationales Dixieland Festival w Dreźnie, w Niemczech. Na fali sukcesów i występów zagranicznych Piotr Soroka z Dixie Company i Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego Dixie Club doprowadzili do uruchomienia cyklu letnich koncertów pod nazwą Swingująca Starówka. Przemysław Barański z Dixie Club tryska entuzjazmem: - Traktuję te niedzielne koncerty jako szeroko pojętą edukację. Ludzie nie znają jazzu tradycyjnego, bo ta muzyka jest nieobecna w medialnym obiegu. To cykl bardzo trafiony, cieszy mnie, jak coraz liczniej ludzie się gromadzą i tańczą. A na finał mamy VII edycję Old Jazz Festival. Soroka uzupełnia: - Ze względów oczywistych musieliśmy koncerty na Starym Rynku realizować miejscowymi siłami. Obok Dixie Company występują Happy Jazz Band, Sunshine Trio, Old Men Jazz Quartet. W tych formacjach grają znakomici muzycy, Eugeniusz Effenberg, Leszek Kotlicki czy legendarna postać w naszym środowisku Wiesław Stieler.

Old Jazz Festival

Z pewnością koncerty Swingującej Starówki rozbudziły apetyt fanów jazzu tradycyjnego. Czy będą one w jakiś sposób zaspokojone podczas nadchodzącego festiwalu Old Jazz? - Wszystko zależy od środków finansowych. Uczestniczyliśmy w konkursie ofert organizowanych przez miasto i urząd marszałkowski. Bez sukcesu. A my potrzebujemy wsparcia, podchodzimy do festiwalu spokojniej i ciągle jesteśmy optymistami - podkreśla Przemysław Barański. Na koniec pytam Piotra Sorokę o program zbliżającego się festiwalu. - Szczęśliwie podtrzymujemy międzynarodowy charakter imprezy. Podczas VII edycji Old Jazz Festival zagrają Rakovnik Brass Band z Czech, Alte Wache z Poczdamu oraz South Silesian Brass Band z Rybnika, Dixie Kings, Happy Jazz Band, Dizzy Boys Band i oczywiście Dixie Company.

W sobotę, 26 września festiwal otworzy Mała Akademia Jazzu. Potem przy dźwiękach jazzbandów w stronę Starego Rynku ruszy marsz w stylu nowoorleańskim. O g. 18 w Centrum Konferencyjno-Dydaktycznym UM odbędzie się koncert galowy. Jazz tradycyjny to muzyka dla każdego, tylko nie wszyscy jeszcze o tym wiedzą.

Ryszard Gloger

  • VII Old Jazz Festival
  • 26.09
  • g. 10-11 Mała Akademia Jazzu (Dziedziniec Sztuki Starego Browaru), wstęp bezpłatny
  • g. 11-12 Parada Nowoorleańska
  • g. 12-16 udział jazzmenów w zamknięciu projektu Coolturalny Stary Rynek oraz w inauguracji sezonu Senioralnych na pl. Wolności
  • g. 18 Koncert Galowy, Centrum KongresowoDydaktyczne UM, bilety na koncert 60 zł