Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Ptaszyn niepokonany

Jan Ptaszyn Wróblewski to bezsprzecznie jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki jazzowej. Genialny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, ale też świetny publicysta i dziennikarz radiowy, który od ponad sześciu dekad tworzy i promuje jazz w Polsce i na świecie. W tym roku obchodzi 88. urodziny, ale wiecie co? Wcale nie zamierza zwalniać tempa! Udowodni to koncertem w Blue Note, gdzie zagra ze swoim kwartetem.

Stary mężczyzna siedzi, trzyma saksofon. Prawą rękę podnosi do góry, ma wyprostowane dwa palce. - grafika artykułu
Jan Ptaszyn Wróblewski, fot. Epicentrum Kultury

Urodził się 27 marca 1936 roku w Kaliszu, w rodzinie adwokackiej. Już jako dziecko uczył się gry na fortepianie, klarnecie i trąbce. Kiedy słyszał ich dźwięk, dosłownie lśniły mu oczy. Dlatego nikt nie był zdziwiony, kiedy w latach pięćdziesiątych Jan Wróblewski zainteresował się jazzem tak bardzo, że szybko podjął decyzję o założeniu własnego zespołu, grającego w stylu tradycyjnym. W 1956 roku zadebiutował na pierwszym festiwalu jazzowym w Sopocie, i to nie z byle kim, bo w sekstecie Krzysztofa Komedy. To był mocny początek, który przyczynił się do międzynarodowego rozgłosu jego kariery.

W jazzie Wróblewski poruszał się jak ptak, a swoją miłością do muzyki inspirował i intrygował innych. Wkrótce zyskał pseudonim "Ptaszyn" - pochodzący od jego nazwiska, ale też od jego zamiłowania do ptaków. W swoim domu hodował papugi, kanarki i gołębie, a jego ulubionym ptakiem był flaming, który później często pojawiał się na okładkach jego płyt. W roku 1958 Wróblewski został zaproszony do orkiestry International Newport Band, jako pierwszy polski jazzman i jedyny z kraju zza żelaznej kurtyny. Wystąpił tam na słynnym festiwalu jazzowym w Newport, gdzie zagrał z Louisem Armstrongiem, Theloniousem Monkiem i Diną Washington. Sięgnął gwiazd i sam się nią stał.

Po tym sukcesie koncertował również w wielu innych miastach USA, a później zaczął jeździć po Europie, Azji, Afryce i Indiach. W latach sześćdziesiątych założył własny kwartet, a jednocześnie często współpracował z wieloma innymi polskimi i zagranicznymi muzykami, takimi jak Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Don Cherry, Kenny Drew czy Ben Webster. Sukcesywnie rozwijał się też w dziedzinie muzyki filmowej oraz pisania piosenek, które wykonywali Ewa Bem, Maryla Rodowicz, Andrzej Zaucha i wielu innych. Jan Ptaszyn Wróblewski jest jednak nie tylko wybitnym muzykiem, ale także znakomitym popularyzatorem jazzu. Od 1970 roku w Programie II Polskiego Radia prowadzi autorską audycję Trzy kwadranse jazzu, w której prezentuje najnowsze, najciekawsze nagrania z całego świata.

Na koncercie w Blue Note wystąpi w ramach projektu Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet, który powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Towarzyszą mu Wojciech Niedziela na fortepianie, Andrzej Święs na kontrabasie i Marcin Jahr na perkusji. To wzorcowy przykład zespołu łączącego tradycję z nowoczesnością, grający zarówno własne kompozycje, jak i standardy jazzowe. Unika wszelkich naciąganych eksperymentów, ale też stroni od nużących, dawno sprawdzonych schematów. To kunszt, pasja i wirtuozeria, którym naprawdę trudno się oprzeć.

Sebastian Gabryel

  • Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet
  • 10.03, g. 20
  • Blue Note
  • bilety: 129-179 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024