Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Nie tylko dla rockowych dinozaurów

Jedną z twarzy legendarnego King Crimson jest skrzypek i multiinstrumentalista David Cross, który wraz ze swoją grupą zagra w CK Zamek zawartość Larks' Tongues in Aspic (1973) - płyty "Karmazynowego Króla", która odegrała dużą rolę w rozwoju zespołu. Nie zabraknie też kilku utworów z najnowszego, wydanego w ubiegłym roku albumu Crossa pt. Ice Blue, Silver Sky (2023).

Kolaż zdjęć muzykow podczas koncertu. Mężczyzna w środku ma na głowie kapelusz i gra na skrzypcach, pozostali grają m.in. na perkusji i gitarze elektrycznej. - grafika artykułu
David Cross Band, fot. materiały prasowe

Jaka byłaby historia progresywnego i awangardowego rocka, gdyby nie King Crimson? Na pewno byłaby znacznie uboższa. Każdy z jego członków, a było ich wielu, miał swój niezaprzeczalny wkład w ten legendarny zespół, który dla wielu jest symbolem - nie tylko pewnej epoki, ale i pewnej wrażliwości.

Choć David Cross jest znany przede wszystkim jako współzałożyciel King Crimson, który aktywnie działał w nim w latach 1972-1974, współpracując przy wydaniu albumów Larks' Tongues in Aspic (1973), Starless and Bible Black (1974) oraz Red (1974), to od lat doskonale radzi sobie również pod własną banderą. Odłączając się od "Crimsonów", jeszcze bardziej poszerzył swoje już i tak szerokie horyzonty, by w końcu mocno zaangażować się w projekty teatralne. W 1987 roku, we współpracy z Keithem Tippettem (również byłym członkiem King Crimson), założył zespół Low Flying Aircraft, będący awangardową jazdą bez trzymanki, a od początku lat 90. zaczął występować przede wszystkim pod własnym nazwiskiem. Wydał serię albumów jako David Cross oraz David Cross Band, nierzadko grając z Robertem Frippem, Andrew Keelingiem, Andrew Bookerem z No-Man, Davidem Jacksonem z Van der Graaf Generator czy Peterem Banksem z Yes. Jego styl gry od początku był bardzo charakterystyczny i wyróżniał się nie tylko w kontekście europejskiego rocka progresywnego.

Nadszedł jednak czas na powrót do korzeni - w tym roku Larks' Tongues in Aspic King Crimson obchodzi pięćdziesiątą rocznicę, i z tej okazji artysta zaprezentuje ten album niemal w całości, w czym skrzypkowi towarzyszyć będą: Jonathan Casey (śpiew i gitara), Sheila Maloney (instrumenty klawiszowe), Mick Paul (bas i śpiew) oraz Jack Summerfield (perkusja). Larks'... to jeden z najwyższych szczytów w górskim łańcuchu progresywnego rocka. Muzyka zawarta na tym albumie jest trudna do sklasyfikowania i po pięciu dekadach nadal stanowi unikalny gatunek - mieszaninę czegoś ciężkiego i kojącego, pięknego i nerwowego, eksperymentalnego i melodyjnego. To rockowy oksymoron, który wciąż pozostaje aktualny, co z pewnością udowodni koncert Crossa.

Na deser możemy spodziewać się próbek z jego najnowszego albumu Ice Blue, Silver Sky (2023) - materiału pełnego głębi, mocy i intensywności, w którym znajdziemy elementy hard rocka z lat 70., ale i euforię classic rocka, za którą coraz bardziej tęsknimy. To doskonała propozycja na wieczór nie tylko dla rockowych dinozaurów!

Sebastian Gabryel

  • Koncert David Cross Band
  • 23.02, g. 19
  • CK Zamek
  • bilety: 179-199 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024