Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Młodzi skrzypkowie powalczą w konkursie im. Jahnkego

IX Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Zdzisława Jahnkego rozpocznie się 14 listopada. Jego zwycięzca otrzyma możliwość uczestniczenia bez eliminacji w przyszłorocznym Konkursie Wieniawskiego. 

. - grafika artykułu
Maciej Strzelecki, zwycięzca konkursu im Z. Jahnkego w 2009 r. fot. materiały organizatorów

Patron konkursu Zdzisław Jahnke - skrzypek, kameralista, dyrygent, kompozytor i wychowawca wielu pokoleń skrzypków - dwukrotnie piastował stanowisko rektora poznańskiej uczelni muzycznej, w dwudziestoleciu międzywojennym (1929-1939) oraz tuż po II wojnie światowej (1945-1948). Jedną z pomysłodawczyń powołania w Poznaniu konkursu wiolinistycznego honorującego Zdzisława Jahnkego była Jadwiga Kaliszewska, zasiadająca w jury do 2009 roku.

Pierwszy konkurs odbył się w 1976 roku, a zwycięzcą został wówczas Piotr Milewski, który na VII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w 1977 roku zdobył II nagrodę. Podczas kolejnych konkursowych rozgrywek laureatami byli m.in. Adam Taubitz (1984), Bartłomiej Nizioł (1989), Jarosław Nadrzycki (1999), Bartłomiej Woroch (2004).

Koncert inaugurujący IX Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Zdzisława Jahnkego odbędzie się 14 listopada w Nowej Gazowni przy ul. Ewangelickiej 1. Wystąpi Adam Taubitz - skrzypce elektryczne z towarzyszeniem Macieja Grochowiny - fortepian. W pierwszej części koncertu zabrzmi muzyka klasyczna, w drugiej rozrywkowa. Bilety w cenie 25 zł do nabycia w siedzibie Towarzystwa Wieniawskiego (ul. Świętosławska 7).

Podobnie jak podczas poprzednich edycji także tegoroczny konkurs będzie przebiegał w trzech etapach. W I etapie wioliniści zaprezentują twórczość Bacha na skrzypce solo, kaprysy Paganiniego i Wieniawskiego oraz wybrany przez siebie utwór wirtuozowski. Etap II będzie sprawdzianem umiejętności interpretowania muzyki Mozarta, kształtowania formy w wybranej sonacie oraz malarstwa dźwiękowego w kompozycji Szymanowskiego. Uczestnicy, którzy dojdą do etapu III, zagrają koncert skrzypcowy skomponowany po roku 1800. Jurorom przewodniczyć będzie Konstanty Andrzej Kulka, a towarzyszyć mu będą profesorowie polskich uczelni muzycznych z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Poza nagrodami regulaminowymi i pozaregulaminowymi dla finalistów zwycięzca otrzyma możliwość uczestniczenia bez eliminacji w XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w październiku 2016 roku. Miejsce przesłuchań to Aula im. Stefana Stuligrosza w Akademii Muzycznej. Wstęp wolny.

Teresa Dorożała-Brodniewicz

  • IX Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Zdzisława Jahnkego
  • 14-20.11