Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Konkurs konkursów!

Można się pokusić o nazwanie Grand Prix Polskiej Chóralistyki "muzyczną Ligą Mistrzów". Poznański konkurs wyłania swojego zwycięzcę spośród grona triumfatorów prestiżowych krajowych konkursów. Dla uczestników to również okazja do nauki, potrzebnej nawet najlepszym. Dla słuchaczy szansa na spotkanie z chórami najwyższej klasy.

. - grafika artykułu
Grand Prix Polskiej Chóralistyki, edycja 2022, na zdjęciu zwycięzcy - zespół wokalny Rondo, fot. materiały organizatorów

Grand Prix Polskiej Chóralistyki stawia na promocję muzyki chóralnej i wymianę wiedzy między artystami. Misję tę realizuje dwutorowo poprzez warsztaty dla biorących w nim udział chórzystów oraz koncerty. Tych towarzyszących będzie można wysłuchać już między 17 a 27 listopada w całej Wielkopolsce. Wystąpią na nich zespoły wokalne z Poznania i okolic.

Główną część wydarzenia 24 listopada otworzy w Poznaniu koncert inauguracyjny w Akademii Muzycznej. Na scenie zaprezentuje się zespół Vołosi - improwizujący kwintet smyczkowy tworzony przez górali z Beskidu Śląskiego i muzyków klasycznych. Nie jest to wybór przypadkowy, bo tegoroczną myślą przewodnią Grand Prix jest polska muzyka ludowa. Między innymi ona będzie tematem rozpoczynających się tego samego dnia warsztatów, wykładów i spotkań poświęconych interpretacji muzycznej, emisji głosu oraz dyrygenturze chóralnej. Mistrzowie będą mieli okazję uczyć się od mistrzów. Wśród zaproszonych artystów, którzy je poprowadzą, są Jan Krutul, Ragnar Rasmussen i Adam Strug. Ten ostatni (oraz dwukrotni zwycięzcy Grand Prix Polskiej Chóralistyki - Zespół Wokalny "Rondo" z Wrocławia) wystąpi zresztą na koncercie specjalnym 25 listopada.

Przesłuchania konkursowe rozpoczną się dzień później w południe. O tytuł rywalizować będą zwycięskie zespoły z tegorocznych edycji najważniejszych konkursów chóralnych w kraju. Wśród nominowanych do Grand Prix znalazły się Chór "La Musica" z Lublina (grupa młodsza) prowadzony przez Joannę Knap (laureaci I nagrody 41. Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy), Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem Mariusza Mroza (zwycięzca 58. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach), Białostocki Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku pod kierownictwem Anny Olszewskiej (I nagroda na 22. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie), Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi prowadzony przez Dawida Bera (główna nagroda 53. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów "Legnica Cantat") oraz Chór Politechniki Poznańskiej "Volantes Soni" i poznański Chór Dziewczęcy Skowronki. Laureatów poznamy tuż po przesłuchaniach, 26 listopada - ich koncert  przewidziano na godzinę 17. Poznańskie jury wybierze zespół, który otrzyma nagrodę główną; przewidziano także dwa wyróżnienia oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu poznańskiego kompozytora.

Koncepcja Grand Prix Polskiej Chóralistyki wyrasta z dwóch źródeł. Inspiracją jest European Grand Prix for Choral Singing, w którym udział biorą zespoły wyłonione w najważniejszych konkursach chóralnych Europy. Pomysł przeniesienia tej formuły na polski grunt wyszedł od poznańskiego chórmistrza prof. Marka Gandeckiego, obecnie dyrektora artystycznego Grand Prix, którego w realizacji konkursu wspierają Krzysztof Panek (dyrektor organizacyjny) i Małgorzata Pawłowska (dyrektorka biura konkursowego). Konkurs nie bez przyczyny narodził się w Poznaniu. Miasto jest ważnym ośrodkiem chóralnym na mapie Polski, który może się poszczycić wieloma znakomitymi zespołami - z Poznańskimi Słowikami na czele. Grand Prix nosi imię ich założyciela i dyrygenta prof. Stefana Stuligrosza.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2018 roku, a zwycięzcą został Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego (w 2018 r.). Laureatami kolejnych edycji zostały Międzyszkolny Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku pod dyrekcją Anny Olszewskiej (w 2021 r.) oraz dwukrotnie Zespół Wokalny "Rondo" z Wrocławia pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny (w latach 2019 i 2022). Kto dołączy do tego grona w 2023 roku? Bez względu na ostateczne rozstrzygnięcia Poznań już od jutra będzie ponownie chóralną stolicą Polski.

Paweł Binek

  • Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. S. Stuligrosza
  • 24-26.11

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023