Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Koncertowa wiosna

Duet Matylda/Łukasiewicz i zespół Armia, Daria Zawiałow i orkiestra Amadeus, Błażej Król i Jan Ptaszyn Wróblewski, Sebastian Riedel i Piotr Rubik, a na dodatek klasycy punkowej sceny podczas imprezy Punk Fest - w marcu czeka nas w Poznaniu huragan koncertów, niezwykle różnorodnych stylistycznie.

. - grafika artykułu
Peter Jablonski wystąpi z Orkiestrą Amadeus już 3.03!, fot. materiały prasowe

Muzyczna rzeczywistość skłania do niewyszukanych przyrodniczych skojarzeń, ale, istotnie: po względnym zimowym uspokojeniu wraz ze zbliżającą się wiosną (a nawet lekko ją wyprzedzając) radykalnie budzi się do życia koncertowa scena. Owszem, dopiero w kwietniu czekają nas prestiżowe imprezy, takie jak kolejna edycja Next Fest czy rewelacyjnie zapowiadający się koncert w ramach Ery Jazzu, ale już w tym miesiącu żaden meloman nie powinien narzekać na nudę czy brak atrakcji. Zdaje się, że jedynie brak czasu wolnego czy skromna zasobność portfela mogą ograniczać słuchaczom możliwość udziału w interesująco zapowiadających się wydarzeniach.

Jednym z najbardziej oczekiwanych przez publiczność koncertów będzie zapewne występ duetu Matylda/Łukasiewicz (Kinoteatr Apollo, 17.03, g. 18). Ona - Matylda Damięcka - jest aktorką, graficzką, wokalistką. On - Radek Łukasiewicz - znany jest słuchaczom z zespołów Pustki, Ballady i Romanse, Bisz/Radex. Jest też jednym z liderów grupy Polskie Znaki, która w 2022 roku wydała swój album. Właśnie w trakcie pracy nad nim Łukasiewicz poznał Matyldę. Matka, Zamknąć, Mężczyźni to pierwsze single duetu, prezentowane w ubiegłym roku, które spotkały się z doskonałym  przyjęciem. Dwa dni przed poznańskim koncertem ma się ukazać bardzo oczekiwana debiutancka płyta Matyldy i Łukasiewicza. W Poznaniu w marcu pojawi się jednak na koncertach szerokie grono artystów należących do najpopularniejszych lub pretendujących do takiego miana. Wystąpią m.in. Natalia Nykiel, Daria Zawiałow, Miętha, Happysad, Błażej Król, a także Agnieszka Chylińska oraz zawsze gorąco witani w Poznaniu Fisz i Emade.

Wydarzeniem dla wielbicieli klasyki muzyki rockowej będzie z pewnością koncert zespołu Armia (Blue Note, 2.03, g. 19). Grupa, prowadzona przez Tomasza Budzyńskiego, obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia i właśnie z tej okazji prezentuje na żywo materiał ze swej słynnej pierwszej płyty. Do wielkiej przeszłości polskiego bluesa i rocka będą odwoływać się też artyści podczas koncertu przypominającego twórczość Ryszarda Riedla (Aula Artis, 12.03, g. 19.30) - legendarny wokalista Dżemu zmarł trzy dekady temu. Zaśpiewa jego syn, Sebastian Riedel (znany choćby z grupy Cree), a zaprezentuje repertuar ojca w formule akustycznej, odwołując się do ostatnich płyt współtworzonych przez legendarnego wokalistę z zespołem Dżem Akustycznie i Akustycznie - suplement, nagranych w lutym i marcu 1994 roku. W Poznaniu zagrają też w tym miesiącu Illusion, Hunter czy IRA. Z  kolei podczas jednodniowego festiwalu Punk Fest (2progi, 22.03, g. 17) wystąpią m.in. TZN Xenna, Sex Bomba, Fort BS, Ga-Ga i Zielone Żabki.

Sympatyków muzyki klasycznej na najwyższym poziomie nie trzeba chyba specjalnie zapraszać na koncert orkiestry Amadeus (Aula UAM, 3.03, g. 18). Orkiestra pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz z gościnnym udziałem pianisty Petera Jablonskiego wykona kompozycje Francesco Geminianiego, Franza Antona Hoffmeistera i Beli Bartóka. Na wielbicieli nieco lżejszej, piosenkowej formy muzykowania czekać będą w najbliższych tygodniach występy Starego Dobrego Małżeństwa, Hanny Banaszak, Małgorzaty Ostrowskiej, Bajmu, Ewy Błaszczyk, ale też Piotra Rubika z chórem i orkiestrą, którzy wystąpią jednego dnia aż trzykrotnie (Sala Ziemi MTP, 16.03, g. 13, 16 i 19).

W marcu wystąpią w Poznaniu także świetni wykonawcy jazzowi: artyści reprezentujący różnorodne estetyki i należący do różnych pokoleń. Z jednej strony zagra klasyk nad klasykami: Jan Ptaszyn Wróblewski, z drugiej - debiutująca całkiem niedawno poznańska Blue Jazz Orchestra; dalej: legendarna, będąca już pół wieku na scenie jazz-rockowa grupa Laboratorium, ale też o ponad pokolenie młodsza, skłaniająca się ku akustycznemu graniu pianistka Ilona Damięcka. Ta ostatnia wraz z towarzyszącym jej zespołem - z gościnnym udziałem Mateusza Smoczyńskiego - w ramach cyklu JazZamek przedstawi muzykę ze swej najnowszej płyty Hope (Sala Wielka CK Zamek, 15.03, g. 20). Zagra wreszcie także słynny meksykański perkusista Antonio Sanchez - kompozytor muzyki do głośnego filmu Birdman, wsławiony m.in. współpracą z Patem Methenym.

Pojawią się też interesujące propozycje dla słuchaczy gustujących w różnorodnych odwołaniach do muzyki folkowej czy tradycyjnej. W cyklu Siesta w drodze czeka nas wieczór fado w wykonaniu Pedra Moutinho, wystąpi w Poznaniu również zespół Laboratorium Pieśni, a jako, że w marcu mamy dzień św. Patryka, odbędą się też koncerty muzyki irlandzkiej. Wystąpi m.in. zespół Beltaine (Pod Minogą, 3.03, g. 18), który wychodząc właśnie od irlandzkich i bretońskich inspiracji, tworzy swą oryginalną, autorską muzyczną wizję.

W marcu coś dla siebie znajdą zarówno słuchacze muzyki poważnej, jak i wielu odmian rocka, sympatycy jazzu i muzyki popularnej, wielbiciele wielkich gwiazd i poszukiwacze młodych talentów.

Tomasz Janas

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024