Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Dźwięk przycinanych gałęzi

CK Zamek zaprasza na koncert Asafa Avidana - izraelskiego piosenkarza, kompozytora i muzyka, który dzięki swojej wrażliwości i niepowtarzalnemu głosowi zyskał miano jednej z najciekawszych postaci na muzycznym firmamencie Bliskiego Wschodu. Jego utwory, takie jak One Day / Reckoning Song, Different Pulses czy Small Change Girl, uczyniły go objawieniem na scenie soulowego indie popu, a dla wielu jest nawet współczesną inkarnacją takich legend jak Janis Joplin, Robert Plant czy Jeff Buckley.

. - grafika artykułu
Asaf Avidan, fot. materiały prasowe

Do Poznania Asaf przybędzie w ramach promocji swojego nowego koncertowego albumu Live At The Acropolis (2023), jednak jego koncert będzie przede wszystkim okazją do przyjrzenia się jego ostatniej, siódmej płycie studyjnej - Anagnorisis (2020).

Asaf Avidan urodził się w Jerozolimie w 1980 roku. Jak przyznał w kilku wywiadach, jego wczesne lata życia, spędzone w rodzinie dyplomatów na Jamajce oraz służba wojskowa w Izraelu, dały mu unikalne doświadczenia, które od początku silnie wpływały na jego twórczość. Studiując animację w jerozolimskiej Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa Besaleela zdobył pierwsze uznanie dzięki swojemu krótkometrażowemu projektowi, który wygrał nawet festiwal filmowy w Hajfie. Jednak rozstanie z dziewczyną po wielu latach związku nieoczekiwanie skłoniło go do porzucenia kariery animatora na rzecz muzyki, co zaowocowało debiutancką EP-ką Now That You're Leaving z 2006 roku, która zyskała niemal same pochlebne recenzje.

Krążek okazał się przystawką przed głównymi daniami, czyli trzema folk-rockowymi albumami Asaf Avidan & The Mojos - The Reckoning (2008), Poor Boy (2009) i Through The Gale (2010). W tym czasie dziennikarze z "Rolling Stone" i "The New York Times" zaczęli już widzieć w Asafie "nowego Mesjasza" i "zachrypniętego anioła", a on sam zaczął śpiewać na coraz większych scenach i coraz liczniejszą publiką. Jego późniejsze, już w pełni solowe albumy, takie jak Different Pulses (2012), Gold Shadow (2015) i The Study On Falling (2017), na których przeszedł z folk rocka na singer-songwriterski soul oraz indie pop, tylko umocniły wrażenie, że to naprawdę wyjątkowa postać.

Ostatnim krążkiem studyjnym Izraelczyka jest Anagnorisis, którego nazwa pochodzi od terminu oznaczającego moment objawienia. Album jest wynikiem refleksji nad życiem i sztuką, jaką Avidan podjął podczas przerwy od wieloletniego życia w trasie. Przekształciwszy starą włoską farmę w studio nagraniowe, zainspirowany naturą i jej ciszą, z rozwagą pisał kolejne piosenki, porównując ten proces do przycinania gałęzi oliwnego drzewa. W warstwie muzycznej album wyróżnia się precyzyjnie wypielęgnowanymi strukturami i głębokim brzmieniem, inspirowanym zarówno współczesnym popem, muzyką gospel, jak i hip-hopem lat dziewięćdziesiątych.

Podczas gdy poprzednie albumy Avidana można uznać za bezpośrednie i intensywne, Anagnorisis reprezentuje zupełnie inny styl - to muzyka bardziej introspekcyjna, w dużej mierze wypełniona subtelnymi balladami, a jednocześnie różnorodna. Ten eklektyzm jest odzwierciedleniem zdolności artysty do przekształcania osobistych przeżyć i obserwacji w uniwersalne przesłania. Dla wielu słuchaczy Anagnorisis może być nawet jednym z tych muzycznych narzędzi do badania własnej duszy i otaczającego świata. Warto po nie sięgnąć.

Sebastian Gabryel

  • Asaf Avidan
  • 12.12, g. 19
  • CK Zamek
  • bilety: 119-149 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023