Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Co zostało z Jarocina?

Pełną emocji, sentymentalną - a zarazem bardzo rockową - podróż w przeszłość zapowiadają organizatorzy koncertu Był kiedyś Jarocin. W klubie B17 wystąpią: KSU, Róże Europy, Sztywny Pal Azji, Kobranocka, Proletaryat, Closterkeller, Turbo, Ga-Ga i Zielone Żabki.

. - grafika artykułu
Proletaryat, fot. materiały prasowe

Nikogo nie trzeba przekonywać, jakie znaczenie dla polskiego rocka lat 80., a i początku następnej dekady, miał festiwal muzyki rockowej w Jarocinie. Jego laureaci nie zawsze robili wielkie kariery, ale zazwyczaj zyskiwali status wykonawców kultowych. I oto w połowie grudnia czeka nas koncert przypominający tamte czasy i tamtą muzykę. Poza bardzo atrakcyjnym dla wielbicieli polskiego rocka zestawem wykonawców szalenie intrygujący wydaje się pomysł, aby wszyscy bohaterowie wieczoru zaprezentowali program, który przedstawiali podczas którejś z edycji jarocińskiego festiwalu. Oczywiście takie zapowiedzi nie zawsze okazują się wiążące, ale z pewnością brzmią bardzo obiecująco...

Zgodnie z założeniami najdalej w przeszłość mają sięgnąć członkowie zespołu Sztywny Pal Azji, którzy zaprezentują swój materiał z lat 1986-1987. Był to bodaj najlepszy okres w historii zespołu. Co prawda, jak głosi legenda, jadąc na festiwal do Jarocina w roku 1986, zespół miał w repertuarze ledwie sześć piosenek, dały mu one jednak awans do grona laureatów. No, ale były wśród nich m.in. Wieża radości, wieża samotności, Nieprzemakalni, Zakopane czy Nasze Reggae, z których każdy niebawem stał się wielkim przebojem.

Swoje hity z lat 1987-1991 mają przedstawić podczas poznańskiego koncertu Róże Europy. I tu ponownie stwierdzić trzeba, że był to najlepszy czas w historii grupy prowadzonej przez Piotra Klatta - okres znaczony trzema udanymi płytami i przebojami: od Mamy dla was kamienie czy Stańcie przed lustrami po Rock'n'rollowców i Radio młodych bandytów. Ciekawostką jest fakt, że w Różach Europy grał przed laty, i dziś gra ponownie, znany dziennikarz muzyczny Artur Orzech.

Do klimatów z roku 1987 ma nawiązać występ poznańskiej grupy Turbo. Była ona wtedy już po wydaniu świetnego i głośnego, w każdym sensie tego słowa, albumu Kawaleria szatana, a tuż przed ukazaniem się thrashmetalowego Ostatniego wojownika.

Rok później na jarocińskiej scenie stanął pochodzący z Jawora zespół Zielone Żabki, który m.in. dzięki pamiętnemu utworowi Kultura został zwycięzcą festiwalu. Zrozumiałe więc, że w Poznaniu zagra utwory z 1988 roku. Usłyszymy również tworzoną częściowo przez tych samych muzyków grupę Ga-Ga, która przypomni nagrania z Jarocina 1992, gdy także znalazła się w gronie laureatów.

Do swego festiwalowego występu z roku 1989 będzie nawiązywała słynna formacja KSU. Będąca wówczas legendą polskiej sceny punkowej, w tamtym czasie wydawała swe pierwsze oficjalne płyty Pod prąd (1988) i Ustrzyki (1990), więc zapewne utwory z nich pochodzące usłyszymy w klubie B17.

Jedną z niewątpliwych jarocińskich gwiazd przełomu lat 80. i 90. (choć budzącą również niechęć części rockowego środowiska) była grupa Closterkeller, na której czele stała i stoi do dziś Anja Orthodox. To w tamtym czasie zespół otrzymał nagrodę jury w Jarocinie (1989), a następnie wydał pierwsze dwie płyty Purple (1990) i Blue (1992) - i właśnie do swego repertuaru z lat 1989-1992 ma Closterkeller nawiązywać w Poznaniu.

Swą muzykę z początku lat 90. mają przypomnieć również dwa bardzo popularne wówczas zespoły: Proletaryat  i Kobranocka. Proletaryat po zdobyciu nagrody publiczności w roku 1989, w następnych latach nagrał i wydał swoje dwie pierwsze płyty, z hitami od Hej, naprzód marsz po Pokój z kulą w głowie - i uznawany był za jedną z większych krajowych koncertowych atrakcji.

Z kolei Kobranocka miała za sobą już kilka lat funkcjonowania na rockowych scenach, jej bestsellerowa debiutancka płyta Sztuka jest skarpetką kulawego wydana została przecież już w 1987 roku. Ale początek lat 90. to czas jeszcze większej popularności po wydaniu drugiego albumu Kwiaty na żywopłocie z największym hitem w historii grupy - Kocham cię jak Irlandię. Nie powinno więc dziwić, że to do tego czasu zespół będzie nawiązywał podczas zapowiadającego się emocjonująco poznańskiego koncertu. A poprowadzi go, znany dziennikarz, autor książek i filmów poświęconych polskiej muzyce rockowej, niekwestionowany znawca tematu: Leszek Gnoiński.

Tomasz Janas

  • Był kiedyś Jarocin
  • 16.12, g. 17
  • Klub Muzyczny B17
  • bilety: 150-200 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023