Kultura w Poznaniu

Muzyka

55 lat Amadeusa

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus działa już ponad pół wieku. Za kierownictwo muzyczne od samego początku odpowiada Maestra Agnieszka Duczmal, a orkiestrę od wielu lat tworzą w dużej mierze ci sami muzycy. Jednak wbrew upływowi czasu występy Amadeusa zachwycają wigorem i radością tworzenia muzyki. Z okazji rocznicy 55-lecia Orkiestra zaprasza na koncerty z udziałem wybitnych solistów.

Księżycowe pieśni i sztuka wizualna

Już w ten czwartek nastąpi głośne otwarcie Art Corner by Porsche - nowego zakątka pełnego kultury, będącego efektem współpracy Porsche Centrum Poznań z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (UAP) oraz domem aukcyjnym DESA Unicum.

Plan na spontaniczność

Cisza i hałas to dwie skrajności muzyki improwizowanej i hasło tegorocznej, siódmej edycji Spontaneous Music Festival, organizowanego przez Trybunę Muzyki Spontanicznej i Dragon Social Club. Andrzej Nowak i Paweł Doskocz opowiedzieli Magdalenie Chomczyk o planowaniu festiwalu, zaproszonych artystkach i artystach oraz odbiorze muzyki improwizowanej.

DrzewoStan

O nowej wystawie Prace leśne Michała Łuczaka i wydarzeniach jej towarzyszących z Anką Gregorczyk z galerii Centrala rozmawia Agnieszka Nawrocka.

Taksówkarski noir

Bar u Gosi od lat wypełniają pełnokrwiste miejskie opowieści. Tym razem wybrzmiały z jeszcze większą mocą, rapowane w towarzystwie live bandu. W ramach OFF Opery w kultowej miejscówce szoferów zagrał kolektyw Łona x Konieczny x Krupa. Setka uczestników ekskluzywnego wydarzenia poznała potencjał koncertowy wyczekiwanej płyty muzyków i uczestniczyła w performansie dopełniającym Projekt TAXI.

Klucze zamiast otwierania drzwi

To był niezwykły wieczór w ramach Avant Art Festival. Muzyczny kolaż, zaprezentowany przez Ensemble E, pod wodzą słynnego Matsa Gustafssona, pokazał raz jeszcze, że muzyka jest jedna: Chopin i eksperymentalny jazz, ludowe pieśni i awangardowe rozwiązania, w które wplata się także muzyka dawna - wszystko to układało się w pasjonującą całość.

Blue Note wrócił do gry!

Po prawie półtorarocznej przerwie oficjalne otwarcie poznańskiego Blue Note staje się faktem. O historii i przyszłości, z jego założycielem - Lechem Łuczakiem i Krzysztofem Wawrzyniakiem - właścicielem Good Taste Production, którzy wspólnie poprowadzą klub, rozmawia Agnieszka Nawrocka.

KWADRATURA PŁYTY. Nie dosłyszane?

W otaczającej nas zewsząd medialnej papce i w ofensywie komercyjnych radiofonii umykają często słuchaczom prawdziwe wydarzenia. Oto zatem cztery kolejne świetne płyty nie dość zauważone - nie dostrzeżone na tyle, na ile zasługują. Nowe wydawnictwa: zespołu Armia, Piotra Schmidta, Ryszarda Leoszewskiego, tria Mysłowska / Pepol / Zakrocki.

Aksamit

W jazzowej rzeczywistości, w której nie trudno o przerost formy nad treścią, Dorota Miśkiewicz i Toninho Hortha ze swoim słowiańsko-brazylijskim repertuarem odnaleźli się i pozwolili odnaleźć się publiczności doskonale.

MY NAME IS POZNAŃ. Na sto procent!

- Przez tydzień potrafię być szalonym ekstrawertykiem, a potem przychodzą takie dwa dni, kiedy leżę w łóżku i nie chce mi się z nikim rozmawiać. To pewnie wynika z mojego ADHD. Ale lubię w sobie to, że nie można mnie do końca określić. Na pewno jestem szalonym marzycielem - mówi Oysterboy (Piotr Kołodyński), który niedawno wydał album Ody do letnich dni, w rozmowie z Sebastianem Gabryelem.

Więcej niż obiecująco

"Nieoszlifowany brylant", "Wspaniały początek", "Jak dobrze, że jednak przyszliśmy!" głosy rozentuzjazmowanej publiczności unosiły się w foyer przy Wieniawskiego w sobotni wieczór. Zaledwie kilka chwil wcześniej Aulę UAM wypełniły burzliwe oklaski i owacje na stojąco dla gwiazdy 506. Koncertu Poznańskiego.

Innowacyjni, antysystemowi

Austriacki Radian, krajowy Hiss Collective i bodaj najbardziej ekscytująco zapowiadający się międzynarodowy Ensemble E -  pod wodzą słynnego Matsa Gustafssona (również z udziałem polskich artystek) - to muzyczne atrakcje festiwalu Avant Art, który po raz pierwszy trafia do Poznania.

Dobrzy przyjaciele

Bons Amigos to tytuł wspólnej płyty, którą nagrali Dorota Miśkiewicz i brazylijski artysta Toninho Horta. Zanim jednak krążek trafi na sklepowe półki, czeka nas koncertowa premiera materiału. Artyści wystąpią w poznańskim Blue Note w ostatnią niedzielę września

Serce w sadzy

Za tym musi stać coś jeszcze - to jedna z refleksji, jaka może nasunąć się po przesłuchaniu najnowszej, wydanej w ubiegłym roku EP-ki Sadza Brodki. Artystka po ponad dekadzie od czasu słynnej Grandy (2010), postanowiła wrócić do tworzenia utworów w języku polskim. I choć w swojej dyskografii ma wiele zajmujących pozycji, to właśnie Sadza wydaje się najbardziej osobista i intrygująca w jej dotychczasowej karierze. Miejmy nadzieję, że okaże się jedynie przystawką przed pełnoprawnym albumem, na którym ta nieszablonowa piosenkarka z Żywca rozwinie wizję, która aż prosi się o kontynuację. Koncert na Nocnym Targu Towarzyskim być może uchyli rąbka tajemnicy.

Na początek fortepian

Niecodzienną formę przyjmie pierwszy w tym sezonie (a 506. w historii) Koncert Poznański w Filharmonii. Pianista Piotr Alexewicz wykona wraz z orkiestrą V Koncert fortepianowy Es-dur Beethovena, a resztę wieczoru wypełnią utwory na fortepian solo.

Z góry lepiej widać

2,2 mln - tylu słuchaczy na Spotify tylko w tym miesiącu uzbierał Smolasty, którego najnowszy, wydany pod koniec ubiegłego roku album Almost Goat okazał się kolejnym bestsellerem. Jego numery śpiewa dziś cała młoda Polska, a jeśli powyższa liczba nie byłaby dla kogoś wystarczająco obrazowa, to może warto dodać, że gdyby ktoś chciał mieć dziś jego 35-minutowy koncert na urodzinach, to musiałby zapłacić dokładnie 35 tys. zł. Chłopak od Pijemy za lepszy czas, Duże oczy, Uzależniony i wielu innych przebojów dotyka dziś gwiazd, a jego fani razem z nim. Bo jego pop to piosenki, przy których naprawdę łatwo odlecieć. Sprawdzicie to na Nocnym Targu Towarzyskim.

Fantastyczna czwórka

Heresy Denied, Protect This City, Fleshcold i Awakeness to cztery polskie zespoły, które wystąpią w ramach drugiej, jeszcze bardziej obiecującej edycji Together Fest. To impreza, która zdaje się mieć już wszystko, by każdego roku przyciągać lokalnych fanów niezależnej sceny szeroko pojętego metalcore'u. Szykujcie się na solidną dawkę muzycznego wstrząsu, jakim w Klubie pod Minogą poczęstuje nas naprawdę doborowe towarzystwo!

Pożegnanie z przytupem

Kierski Festiwal to wydarzenie, które może się odbić głośnym, rockowym echem. Dlaczego? Oto powody, dla których warto skusić się na wypad do Kiekrza.

Wszystkie drogi prowadzą do jazzu

O trudach działalności koncertowej, ale i radości z grania dla publiczności opowiedział nam Piotr Soroka, lider poznańskiego zespołu jazzowego Dixie Company, który właśnie obchodzi 30-lecie. Okazją do świętowania będzie Poznań Old Jazz Festival, którego 15. edycja odbędzie się 16 września w Starym Browarze.

W krainie łagodności

Po gruntownej i długiej renowacji poznański Blue Note rozwija skrzydła i ma dla nas coraz ciekawsze propozycje. Jedną z nich jest dwudniowy Mały Festiwal Krainy Łagodności, w ramach którego na scenie klubu wystąpi grupa Bez Idola - jeden z najważniejszych, a jednocześnie najdłużej działających polskich zespołów z nurtu piosenki turystycznej, a także Jerzy Filar - prawdziwa legenda piosenki poetyckiej. Jeśli lubicie muzyczną zadumę, to trafiliście pod najlepszy adres.

1 8 Strona 9 10 11 12