Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Kolacja po szkocku

Jak co roku klub Blue Note zaprasza na Wieczór szkocki Roberta Burnsa. W ramach święta na cześć narodowego wieszcza Szkotów, tradycyjny koncert zagrają muzycy z niezawodnego Jig Reel Maniacs - jednego z najstarszych polskich zespołów inspirujących się tradycyjną muzyką celtycką.

. - grafika artykułu
fot. Nomad Foto Studio

Mówić o szkockiej kulturze i pominąć rolę, jaką odegrał w niej Robert Burns, to jak nie powiedzieć nic. Ten narodowy poeta Szkocji i jeden z prekursorów romantyzmu jest jedną z tych postaci, za sprawą której o tym, jak poruszające potrafią być poematy z północnej części Wielkiej Brytanii dowiedziała się cała XVIII-wieczna Europa. W wierszach tego wiejskiego poety, z zamiłowaniem do opisywania uroków prostego, szczęśliwego, rodzinnego życia, trudno szukać wzniosłości, jednak miał on wyjątkowy dar - pospolitość i chłopskość zamieniał w szczerozłote słowo.

Choć od urodzin Burnsa za chwilę miną 263 lata, jego twórczość wciąż pozostaje żywa - co ciekawe przede wszystkim muzycznie. Nie tylko w Szkocji, ale i innych krajach Europy - w tym w Polsce - od wielu lat organizowany jest Dzień Roberta Burnsa, zwany też Kolacją Burnsa, zwykle odbywający się właśnie w okolicach jego urodzin przypadających 25 stycznia. W Poznaniu rola gospodarzy tego wyjątkowego wieczoru od początku przypada klubowi Blue Note, który wspólnie z Jig Reel Maniacs zaprasza do wspólnej zabawy przy skocznych rytmach muzyki celtyckiej.

Choć celtic fusion - jak zwykło się określać muzykę wykonywaną przez JRM - to styl oparty głównie na jig i reel, będących dwoma głównymi filarami irlandzkich tańców i muzyki, to jednak w rzeczywistości jego brzmienie jest zdecydowanie bardziej wielowątkowe. W utworach w nim utrzymanych wiele dobrego znajdą choćby miłośnicy połączenia jazzu, funku, rocka i reggae, choć tak naprawdę takich muzycznych synkretyzmów jest w niej znacznie więcej, co na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat dobrze pokazała twórczość takich europejskich zespołów jak Shooglenifty, Peatbog Faeries czy Afro Celt Sound System.

Ta różnorodność brzmień celtic fusion zwykle znajduje odzwierciedlenie i w różnorodności instrumentarium, co widać na przykładzie szerokiego składu Jig Reel Maniacs, tworzonego przez siedmiu muzyków pochodzących z Poznania lub okolic: Michała Jankowskiego (gitara akustyczna), Aleksandra Brycha (flet drewniany i poprzeczny), Dobrochny Surmy (skrzypce), Krzysztofa Łangowskiego (gitara elektryczna), Macieja Czarneckiego (perkusja i instrumenty perkusyjne), Michała Mazura (dudy, flażolety, dudaire dubh i drumla) i Mariusza Sprutty (gitary basowe, śpiew, recytacje).

Warto podkreślić, że w tym roku okolicznościowy koncert JRM będzie świętem podwójnym - w ubiegłym roku zespół świętował swoje 30-lecie, jednak z powodu obostrzeń w wyniku pandemii, prawie żaden z jubileuszowych koncertów nie doszedł do skutku. Teraz muzycy będą mogli zagrać ze zdwojoną mocą, i to nie tylko utwory tradycyjne, ale i własne kompozycje, pełne improwizacji i interakcji. Będzie prosto i szczęśliwie - jak w poezji Burnsa. A przecież wszyscy wiemy, że czasem nie potrzeba nic więcej...

Sebastian Gabryel

  • Jig Reel Maniacs: Celtic fusion with folk and jazz connections. Wieczór szkocki Roberta Burnsa
  • 23.01, g. 19
  • Blue Note
  • bilety: 40-50 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022