Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

Laski na trawie

Jak wygląda kij do hokeja na trawie zwany laską? A piłka? Z czego jest wykonana? Cyryl Wam pokaże! Przedstawiamy fragment poznańskiej historii tej dyscypliny i jednego z jej bohaterów.

Stare zdjęcie, w dwoch rzędach stoją lub kucają młodzi mężczyźni w sportowych strojach. - grafika artykułu
Z kolekcji "Zdzisław Wojdylak, laskarz i olimpijczyk", fot. cyryl.poznan.pl

Pierwszy mecz hokeja na trawie na ziemiach polskich rozegrano w 1907 roku we Lwowie. Rok później gra została oficjalną dyscypliną olimpijską i szybko zaczęła zdobywać popularność także w innych regionach podzielonego zaborami kraju. Docierała tutaj z Czech, Anglii i Niemiec.

W Wielkopolsce grę spopularyzował Alfons Drzewiecki, który - odbywając służbę wojskową w Kilonii w czasie I wojny światowej - miał okazję oglądać zmagania niemieckich i duńskich hokeistów. W 1921 roku przywiózł do wolnej Polski sprzęt oraz materiały szkoleniowe i założył pierwsze drużyny w Poznaniu i Gnieźnie. 31 października 1926 roku w kamienicy przy ul. Masztalarskiej 8 w Poznaniu odbyło się zebranie założycielskie Polskiego Związku Hokeja na Trawie (wydarzenie to upamiętnia tablica na budynku). Już dwa lata później PZHT został przyjęty do Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie. Pierwsze mistrzostwa kraju rozegrano w 1927 roku w Poznaniu, a pierwszy oficjalny mecz reprezentacji odbył się 23 czerwca 1929 roku na terenie Powszechnej Wystawy Krajowej.

Po II wojnie światowej, mimo trudności związanych z brakiem sprzętu, hokej na trawie powoli zaczął się odradzać. W 1946 roku pierwszym powojennym mistrzem Polski została Lechia Poznań. W tym klubie swoją przygodę z hokejem rozpoczął Zdzisław Wojdylak, urodzony się w 1929 roku w Inowrocławiu. Później występował w barwach AZS Poznań (Akademicki Związek Sportowy), krótko w CWKS Wrocław, a od 1955 roku reprezentował WKS Grunwald (Wojskowy Klub Sportowy).

W pierwszych latach swojej kariery sportowej był równocześnie zawodnikiem hokeja na lodzie i hokeja na trawie, grał na pozycji bramkarza i w obu dyscyplinach odnosił sukcesy. W 1953 roku z zespołem AZS Poznań zdobył akademickie mistrzostwo Polski w hokeju na lodzie, a w 1954 roku z drużyną CWKS Wrocław mistrzostwo Polski w hokeju na trawie. Dwukrotnie występował w barwach narodowych na międzynarodowych igrzyskach młodzieżowych. W 1955 roku ponownie został mistrzem Polski, tym razem już z drużyną WKS Grunwald, a w latach 1958, 1959 i 1963 ­z tym samym klubem - wicemistrzem.

Od 1952 do 1966 roku rozegrał 51 meczów w reprezentacji Polski laskarzy oraz dwukrotnie brał udział w igrzyskach olimpijskich. W 1952 roku w Helsinkach pod wodzą trenera Józefa Wojtasika zajął z drużyną szóste miejsce. Pojechał też na igrzyska w Rzymie w 1960 roku. Polski zespół prowadził wówczas Sobiesław Paczkowski. Drużyna zakończyła udział w imprezie na 12. miejscu, ponieważ polskie władze olimpijskie po meczu z Australią wycofały hokeistów z turnieju.

Ostatnim sportowym występem Zdzisława Wojdylaka był udział w turnieju w Kairze w 1966 roku. W czasie przygotowań do kolejnego meczu w reprezentacji złamał nogę i wycofał się z czynnej gry. W kolejnych latach był trenerem w Lechu Poznań, a następnie pracował w WKS Grunwald. Zmarł w 1987 roku.

Grunwaldzka drużyna laskarzy od wielu lat jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów w tej dyscyplinie sportu w kraju, a Poznań uznawany za stolicę polskiego hokeja na trawie. Wirtualne Muzeum Historii Poznania "CYRYL" nie mogło wobec tego faktu przejść obojętnie, stąd ciekawa, hokejowa kolekcja. Wśród prezentowanych eksponatów jest piękny kij hokeisty indyjskiej ekipy olimpijskiej z 1956 roku z Melbourne podarowany Zdzisławowi Wojdylakowi.  Są medale, dyplomy, a przede wszystkim, zapisane na zeskanowanych fotograficznych kliszach, piękne momenty historii polskiego sportu. Kolekcję Zdzisław Wojdylak, laskarz i olimpijczyk znajdziecie na stronie cyryl.poznan.pl.

Magdalena Grzelak-Grosz

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023