Kultura w Poznaniu

Historia

Bezczelny i z poczuciem humoru

- Był strasznie czarno-biały. Nie miał tej masy półcieni, co jego fotografie - wspomina jego wnuk, Marek Ulatowski. Udźwignąć organizację pierwszej w odrodzonej Polsce ogólnokrajowej wystawy fotografii artystycznej w 1923 r. i podjąć próbę zebrania środowiska w jednym, ogólnopolskim związku fotograficznym był w stanie tylko on, gejzer energii: Roman Stefan Ulatowski (1881-1959).

Pękły kajdany

Na przełomie stycznia i lutego 1945 r. Poznań stał się areną niebywale zaciekłej i trwającej blisko miesiąc bitwy, która ostatecznie zakończyła jeden z najczarniejszych okresów w jego dziejach.

Ten z Kuriera

Zbigniew Zielonacki miał 19 lat, gdy został kierownikiem działu foto w poznańskiej filii najpopularniejszej ogólnopolskiej gazety codziennej. Syn właścicieli manufaktury karmelków po porcji humanistycznego wykształcenia w gimnazjum im. G. Bergera objawił zaskakujący głód fotografii reporterskiej. I talent.

Uwięzienie posła

"Dnia 1 lutego przybył do Poznania Lansak (Lansac), wyprawiony przez króla francuskiego (Karola IX) z ekspedycją do Mantluca (Jean'a de Monluc), posła francuskiego, starającego się po śmierci Zygmunta Augusta o tron Polski. Wicestarosta rozumiejąc, że to szpieg, przytrzymał go i uwięził" - tak o awanturze, która rozegrała się w Poznaniu w 1573 r. piszą poznańskie kalendaria.

Szturm. Poznański Okrąglak otwarto 60 lat temu

Oryginalny projekt Powszechnego Domu Towarowego powstał już w 1948 r., opracowany przez Marka Leykama. Na realizację musiał czekać kilka lat, a "wielkie otwarcie" okazało się twardym zderzeniem z realiami politycznymi i społecznymi ówczesnej Polski.

Niechlubny patron

Pod koniec lat 40. XX w. narzucony Polsce siłą stalinizm zdawał się wchodzić w swą szczytową fazę, powielając w zasadzie wszystkie wzorce wypracowane dlań w Związku Radzieckim.

Czas zatrzymany w kadrze Stanisława Wiktora

"Ja męża nie widziałam za dużo w tamtych czasach" - mówi pani Wiktor o latach, w których jej mąż był fotografem Gazety Poznańskiej. "Przyjeżdżał z dziennikarzem z terenu i szedł do ciemni. Wywoływanie, odbitki - to trwało do nocy. Robił wszystko sam, od początku do końca. Tak to wtedy było".

"Wyboje" - najważniejsze pismo poznańskiej "Odwilży" 1956

Przełom października i listopada 1956 r. był niezmiernie rzadkim w dziejach PRL okresem, kiedy środki masowego przekazu, a zwłaszcza prasa, uzyskały odrobinę więcej swobody niż zwykle. W Poznaniu niekwestionowanym symbolem tego zjawiska było nieco dziś zapomniane pismo Wyboje.

Poznański epizod wojny północnej

Od czterech lat trwa wojna północna (1700- 1721, między Królestwem Danii i Norwegii, Rosją, Saksonią, Prusami a Szwecją). Rzeczpospolita pozostaje w niej formalnie neutralna do 1704 r., ale znaczna część walk toczy się na jej terenie.

1 27 Strona 28 29 30 31