Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

27 grudnia - święto państwowe!

W tym roku rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego będzie po raz pierwszy obchodzona jako święto państwowe - 27 grudnia przypada Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Nie jest to dzień wolny od pracy, ale niektórzy zapewne zrobią sobie wolne, by wziąć udział w uroczystościach. Co będzie się działo w Poznaniu?

. - grafika artykułu
Flagi powstańcze, fot. UMP

Inicjatywa ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym wypłynęła z Poznania i szczęśliwym trafem znalazła zrozumienie w Warszawie. 1 października ustawę w tej sprawie przyjął Sejm, a 28 października - Senat. Niecały miesiąc później, 23 listopada, ustawę podpisał prezydent. Tegoroczne uroczystości rocznicowe będą więc miały nareszcie ogólnopolski wymiar.

W Poznaniu obchody 103. rocznicy rozpoczną się już 26 grudnia, gdy na Dworzec Letni wjedzie pociąg wiozący Ignacego Jana Paderewskiego. Tradycyjnie powita go Poznański Chór Nauczycieli. Chętni, którzy wcześniej zdobędą bilety, będą mogli pojechać na wycieczkę zabytkowym pociągiem na trasie Poznań - Swarzędz - Poznań. Uroczystość na dworcu rozpocznie o godz. 15.45 rozgrzewka przed inscenizacją. Na godz. 16 zaplanowano wjazd pociągu i powitanie Paderewskiego w Poznaniu. Zaraz potem wspólne śpiewanie pieśni powstańczych.

W niedzielę 27 grudnia odbędą się oficjalne uroczystości. Organizuje je Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Przed południem, o godz. 11.15, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na grobach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego zostaną złożone kwiaty. Wiązanki zostaną także złożone pod tablicami: Franciszka Ratajczaka, dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich i tablicy marynarzy - powstańców wielkopolskich na ul. Wrocławskiej. O godz. 12.30 w Farze Poznańskiej rozpocznie się Msza Święta w intencji powstańców.

Główne uroczystości szykowane są na godz. 16.30 pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Udział w nich zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystość, ze względów pandemicznych, odbywa się bez udziału publiczności, a organizatorzy zachęcają do śledzenia ich przebiegu online Transmisja na stronie internetowej www.27grudnia.pl rozpocznie się o godz. 16.20. Dwadzieścia minut później poznańskie tramwaje i autobusy zatrzymają się na minutę, a pasażerowie usłyszą okolicznościowe komunikaty.

Z okazji rocznicy atrakcje dla mieszkańców przygotowało Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918/19 - oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. "Miasteczko powstańcze", ze względu na remont płyty Starego Rynku, stanie tym razem na skwerze przy pomniku Ułana (ul. Ludgardy). Pojawią się tam rekonstruktorzy oddziałów powstańczych, przyjedzie też replika samochodu pancernego Ehrhardt M17, jaki powstańcy zdobyli 7 lutego 1919 roku pod Budzyniem. O godz. 15 rozdawane będą flagi powstańcze i rozetki, a o godz. 16.40 rozbłysną race.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu będzie czynne od godz. 10 do 18 z przerwą techniczną w godz. 13-14.30. Muzeum zaprasza do oglądania nowej wystawy czasowej: Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu przygotowanej we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszeniem "Katyń". W sali kinowej muzeum będą pokazywane filmy o historii powstania oraz projekty nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Dla dzieci przygotowano książeczki edukacyjne. Są one również udostępnione do pobrania na stronie www.wmn.poznan.pl.

Przed Odwachem stanie armata z okresu powstania 7,7 cm FK 96 n.A., a przy stoisku Poczty Polskiej będzie można kupić okolicznościowe pocztówki ze stemplem z okazji Narodowego Święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 27 grudnia w godz. 11-16 otwarty dla publiczności będzie też Kopiec Wolności nad Maltą, który został usypany w latach 20. XX wieku na pamiątkę odzyskania niepodległości. Na kopcu może jednocześnie przebywać tylko 20 osób, dlatego chętni do wejścia będą wpuszczani na szczyt etapami.

Wydarzenia w dniach 26-27 grudnia będą się odbywały zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Wymagane będzie zachowanie dystansu, zakładanie maseczek i dezynfekcja rąk. Władze miasta i województwa zachęcają do wywieszenia 27 grudnia flag państwowych i powstańczych.

27 grudnia w Poznaniu i w Wielkopolsce odbędą się także uroczystości lokalne. Do obchodów można też włączyć się indywidualnie - na własną rękę zlokalizować tablicę pamiątkową, pomnik czy grób powstańczy w swojej dzielnicy i zapalić tam znicz, do czego serdecznie zachęcam!

Szymon Mazur

  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
  • szczegółowy program tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021