Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Opowieść teatralna

Włoscy dziennikarze okrzyknęli go filmem roku. Na pierwszy rzut oka wybór dość dziwny... - o filmie Osobliwości sycylijskie pisze Przemysław Toboła.

Trzech elegancko ubranych mężczyzn siedzi przy trumnie, która pełni rolę stołu. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Włoscy dziennikarze okrzyknęli Osobliwości sycylijskie filmem roku. Na pierwszy rzut oka wybór dość dziwny, ostatni film Roberta Andò jest bowiem zwykłym filmem. Ma początek, środek i koniec, co jest o tyle osobliwe, że opowiada o kulisach powstania jednego z najważniejszych dramatów XX wieku pt. Sześć postaci scenicznych w poszukiwaniu autora. Jego autor, Luigi Pirandello, złamał nie tylko teatralną regułę "czwartej ściany", ale dodatkowo tak skutecznie wymieszał fikcję z fantazją, że przygotował grunt pod kolejne rewolucje w teatrze. Dramaturg  powołał do życia Sześć postaci scenicznych w roku 1921, a więc minęło już sto lat od premiery sztuki, która zakończyła się skandalem. Publiczność odrzuciła kategorycznie nowy trend w twórczości zasłużonego dramatopisarza, który Nagrodę Nobla dostał kilkanaście lat później, w roku 1934.

Reżyser Osobliwości sycylijskich proponuje widzom wyimaginowaną opowieść o kryzysie twórczym, jaki przeżywa Pirandello, zmęczony życiem prawie 60-latek. W tej roli jak zwykle perfekcyjny Toni Servillo (Wielkie piękno). Dramaturg przyjeżdża z Rzymu do swojej rodzinnej mieściny na Sycylii na pogrzeb niani. Baśnie, które usłyszał od niej w dzieciństwie, wciąż pobudzają jego wyobraźnię. I tak dochodzi do wiekopomnego spotkania, urnę wiezie bowiem dwóch karawaniarzy, którzy po godzinach tworzą amatorski teatrzyk z udziałem mieszkańców. W ich rolach Salvatore Ficarra i Valentino Picone, fenomenalny duet sycylijskich komików.

Przemysław Toboła

  • Osobliwości sycylijskie, reż. Roberto Andò
  • premiera: 17.11

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023